​Mos i hidhni lëvoret e portokallit: Ja për çfarë mund t’i përdorni

Periskopi.com Shëndeti

Aroma e freskët dhe vajrat esenciale të portokallit e bëjnë lëvoren e saj një pastrues natyral dhe freskues të shkëlqyer të ajrit.

Ju mund ta përdorni lëvoren e portokallit për një sërë gjërash në shtëpi.

Rifreskojeni frigoriferin

Hidhni kripë në lëkurën e portokallit dhe më pas vendoseni në frigorifer. Kripa do të thithë erën dhe lagështinë nga ajri në frigorifer, ndërsa frutat do të lënë pas një aromë të freskët agrumesh. Kur kripa të laget, hiqni lëvoren dhe zëvendësojeni me një të re nëse është e nevojshme.

Pastroni sipërfaqet prej druri

Lëvorja e portokallit jo vetëm që do t’i kthejë shkëlqimin sipërfaqeve prej druri, por do të marrë edhe aromën e agrumeve. Mund të përzieni lëvoren e portokallit dhe uthullën dhe do të merrni një pastrues të shkëlqyer për sipërfaqet prej druri.

Mbushni një kavanoz përgjysmë me lëvore portokalli dhe më pas hidhni uthull derisa tenxherja të mbushet. Lëreni përzierjen të qëndrojë për të paktën dy javë. Pas kësaj, hiqni lëvoren e portokallit dhe derdhni lëngun në një sprej.

Lustrim çeliku inoks

Lëvorja e portokallit është një agjent i shkëlqyer lustrues, veçanërisht çeliku inoks. Falë vajit natyral që përmban, lëvorja e portokallit largon lehtësisht njollat e ujit, kështu që enët dhe enët tuaja prej inoksi do të duken si të reja.

Rifresko dollapin

Vendosni disa copa të lëvores së portokallit në dollap për të hequr qafe erën e ndenjur dhe të mykur. Kur lëvorja të thahet, zëvendësojeni me një të re.

Bëni një kondicioner natyral

Portokalli është i pasur me vitaminë C, e cila është e mrekullueshme për sistemin imunitar. Përveç kësaj, portokalli mund të jetë jashtëzakonisht i dobishëm për flokët tuaj. Bëni një kondicioner natyral duke e vendosur të gjithë portokallin e paqëruar në një blender dhe më pas aplikojeni serumin që rezulton në të gjithë gjatësinë e flokëve.

Hiqni qafe insektet

Vendosni një copë lëvozhgë portokalli në oborr ose pranë dyerve dhe dritareve dhe do të shpëtoni lehtësisht nga insektet.