​Putin pranon për herë të parë humbjen e trupave ruse në Ukrainë

Periskopi.com Lajme

Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi sot një dekret që parashikon pagesën e pesë milionë rubla për familjet e anëtarëve të Gardës Kombëtare Ruse (Rosguardia) që vdiqën në Ukrainë dhe Siri.

Me dekret, Putin zyrtarisht pranoi se në mesin e të vrarëve në agresionin kundër Ukrainës, të cilin Moska e përshkruan si një operacion special ushtarak, ishin anëtarë të Rosguardia.

Është një formacion që është drejtpërdrejt përgjegjës ndaj Putin dhe u themelua në vitin 2016 për të shtypur protestat antiqeveritare.

Analistët perëndimorë e kanë interpretuar vendosjen e anëtarëve të Rosguard që nga fillimi i luftës si një shenjë e besimit të gabuar të Moskës se ajo do të pushtonte shpejt qytetet e mëdha, duke përfshirë kryeqytetin Kiev, ku Rosguard do të luante një rol në ruajtjen e rendit dhe shtypjen e protestave.

Megjithatë, forcat ruse duhej të tërhiqeshin nga Kievi dhe qyteti i dytë më i madh ukrainas, Kharkiv, kështu që tani betejat më të vështira po zhvillohen në Donbas-in lindor.

Rusia njoftoi më 25 mars se 1.351 ushtarë rusë ishin vrarë dhe 3.825 ishin plagosur. Ukraina dhe qeveritë perëndimore besojnë se numri tani është shumë herë më i lartë.