​Rusia planifikon prodhimin e 50 raketave të reja ndërkontinentale

Periskopi.com Lajme

Rusia planifikon të ndërtojë dhe vendosë rreth 50 raketa të reja balistike ndërkontinentale Sarmat të afta për sulme bërthamore deri në fund të vjeshtës, tha Dmitry Rogozin, drejtor i përgjithshëm i agjencisë hapësinore ruse Roscosmos.

Raketat do të prodhohen në qytetin siberian të Krasnoyarsk, tha ai për mediat ruse.

Rusia kreu lëshimin e parë provë të një rakete Sarmat të gjeneratës së re në portin hapësinor Plesetsk në Rusinë veriore në prill.

Sarmat ka një rreze veprimi prej 18.000 kilometrash dhe mund të pajiset me koka bërthamore. Kjo do t’i lejonte Rusisë të arrinte objektivat në mbarë botën duke lëshuar raketa në të gjithë Polin e Veriut ose të Jugut.

Sarmatët e parë do të vendosen në territorin Krasnoyarsk. Presidenti Vladimir Putin përdori një lëshim rakete në prill për të kërcënuar Perëndimin në kontekstin e luftës ruse në Ukrainë.

Raketa mund të kapërcejë të gjitha llojet e mbrojtjes dhe t’i detyrojë shtetet të “mendojnë më mirë” përpara se të kërcënojnë Rusinë, tha Putin në atë kohë.