​Si ta luftoni me sukses inflamacionin e fshikëzës?

Periskopi.com Zoya

Infeksioni i fshikëzës krijohet në 90 për qind të rasteve nga bakteri uropatogjen E coli.

Ekziston një ndjenjë sikur duhet të urinoni edhe pse nuk mund ta bëni fare, duke goditur dhimbjen dhe presionin. Por disa antibiotikë natyralë mund të ndihmojnë në mënyrë efektive me inflamacionin e fshikëzës.

Edhe pse shumë baktere ndonjëherë mund të kthehen si një bumerang, disa ilaçe natyrore mund ta parandalojnë atë.

Një recetë për një antibiotik natyral për inflamacion të fshikëzës

Majdanozi, limoni, mjalti dhe vaji i ullirit me veprimin e tyre të fuqishëm antibiotik dhe antiviral do të largojnë bakteret e bezdisshme.

Përgatitja:

Majdanozi dhe limoni me lëvozhgë duhet të copëtohen imët, dhe më pas të gjithë përbërësit, përfshirë mjaltin dhe vajin e ullirit, vendoseni në një blender dhe përzieni. Do të merrni një masë që duhet të ruhet në frigorifer. Një lugë gjelle duhet të merret çdo mëngjes.

Pasi të keni konsumuar të gjithë sasinë e bërë, nuk duhet të ketë më baktere.

Çfarë tjetër mund të bëni për fshikëzën tuaj dhe traktin urinar:

1. Pini shumë ujë

Edhe pse kjo mund të mos tingëllojë si një ilaç i veçantë, vetëm pirja e mjaftueshme e lëngjeve është gjëja më e rëndësishme që mund të bëni për fshikëzën tuaj.

Përveç faktit se uji mund të ndihmojë në “larjen” e baktereve, është edhe më e rëndësishme që të keni diçka për të hequr qafe kur urinoni. Merrni 8 gota ujë të rekomanduara, dhe akoma më shumë, dhe kjo do të përshpejtojë procesin e “pastrimit” të baktereve.

2. Shkoni në tualet rregullisht

Mos e mbani urinën ose mos vononi shkuarjen në tualet. Duke e mbajtur ju ndihmoni bakteret të shumohen edhe më shumë. Duke shkuar rregullisht në tualet, ju zvogëloni numrin e tyre dhe mundësinë e infeksionit.

3. Pini çaj aguliçe

Majdanozi vepron si diuretik, dhe përveçse është freskues, pija do të përshpejtojë procesin e shërimit. Për të lehtësuar ose parandaluar infeksionin e traktit urinar, është e nevojshme të pini çaj aguliçe. Çaji kërkon dy lugë të vogla aguliçe të thata dhe 250 ml ujë. Vendoseni aguliçen në ujë të valë dhe lëreni të qëndrojë për 6 deri në 10 minuta.

4. Grini një trangull

Falë sasisë së madhe të ujit që përmban, këto perime janë ideale për “pastrimin” e fshikëzës. Do t’ju sigurojë lëngje të mjaftueshme dhe do t’ju ndihmojë të hiqni qafe bakteret më lehtë.

5. Ngrohni pjesën e poshtme të trupit

Me një infeksion të traktit urinar, stomaku nuk është vetëm i dhimbshëm kur urinoni. Infeksioni mund të shkaktojë siklet të vazhdueshëm në pjesën e poshtme të shpinës. Për ta bërë më të lehtë për veten, nxehtësia mund të ndihmojë, e cila do të qetësojë muskujt dhe do të eliminojë ngërçet që shkaktojnë dhimbje. Për këtë mund të përdorni një shishe të ngrohtë me ujë të nxehtë.

6. Pini lëng boronicë

Boronica shpesh përdoret në trajtimin e sëmundjeve të traktit urinar. Përbërësi i boronicës është përgjegjës për parandalimin e ngjitjes së E. coli në membranën e fshikëzës dhe shumëzimin e mëtejshëm të saj. Për parandalim, dy gota me lëng boronicë të ëmbël në ditë janë të mjaftueshme.

Këshillë plus:

Shmangni çokollatën, kafeinën dhe agrumet pasi ato mund të irritojnë membranën e fshikëzës dhe të ndihmojnë bakteret të hyjnë më lehtë.