​Tesla shet pothuajse gjysmë milion automjete elektrike në vitin 2020 - Periskopi
-->

​Tesla shet pothuajse gjysmë milion automjete elektrike në vitin 2020

Periskopi.com Tech & Auto

Kompania e automobilave dhe energjisë elektrike Tesla njoftoi sot se në vitin 2020 ajo dorëzoi më shumë automjete sesa pritej për shkak të kërkesës në rritje për automjete elektrike në të gjithë botën.

Kompania ka shitur 499.550 automjete në vitin 2020, e cila është mbi vlerësimin e Wall Street për 481.261 automjete, sipas të dhënave nga Refinitive, një kompani që monitoron tregjet financiare dhe infrastrukturën, raporton Reuters.

Dorëzimi vjetor është vetëm pak më pak se qëllimi i planifikuar i drejtorit Elon Musk, i cili paralajmëroi gjysmë milion automjete.

 

Shpërndaje në:
-->

Të fundit 

Krasniqi: Vjosa Osmani ka bërë shkelje kushtetuese

PZAP pranon ankesa nga nëntë parti politike, asnjëra s’ka ndërruar listat e kandidatëve

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP), ka pranuar ankesat e nëntë partive politike, pas mos-certifikimit të kandidatëve për deputetë të disa subjekteve politike nga KQZ...