​Twitter fshin mijëra llogari të Iranit

Periskopi.com Tech & Auto

Rrjeti social Twitter ka hequr mijëra llogari të lidhura me Iranin, të dyshuara për dezinformim në internet.

Twitter njoftoi se kishte hequr 4 779 llogari që konsideroheshin të shoqëruara ose të mbështetura nga qeveria e presidentit Hassan Rohani.

Rrjeti social shtoi se kishte eliminuar edhe një numër të vogël llogarish të lidhura me Rusinë, Venezuelën dhe Katalonjën.

Kompania tha se fshirjet kanë për qëllim parandalimin e ndërhyrjes në zgjedhje.

Shpërndaje në: