​Ukraina: Blerja e gazit rus financon vrasjet e fëmijëve ukrainas

Periskopi.com Lajme

Mbështetja e Evropës në naftën dhe gazin rus po financon përdhunimet dhe vrasjen e fëmijëve ukrainas, ka thënë për Sky News një deputete dhe anëtare e delegacionit të Ukrainës në Forumin Ekonomik Botëror në Davos.

Ivana Kylmpush-Tsintsadze tha se shtetet dhe kompanitë perëndimore duhet t’i japin fund “biznesit si zakonisht” me Moskën dhe bëri thirrje për rritje të furnizimeve me armë të rënda, si dhe një embargo totale të gazit dhe naftës.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky do t’i drejtohet konferencës me një video-lidhje të hënën.

Është hera e parë që mbledhja vjetore e liderëve të biznesit, politikës dhe shoqërisë civile mblidhet personalisht që nga pandemia e koronavirusit në 2020, raporton Sky News.