​Zjarr i madh në Nju Jork, të paktën 19 të vdekur

Periskopi.com Lajme

Të paktën 19 persona kanë vdekur, përfshirë nëntë fëmijë, si pasojë e një zjarri masiv sot në qytetin e Nju Jorkut, thanë zyrtarët, raporton ABC News.

Më shumë se 60 persona u plagosën nga zjarri, sipas Departamentit të Zjarrfikësve të qytetit të Nju Jorkut.

Më shumë se 200 zjarrfikës mbërritën në vendin e zjarrit që shpërtheu në katin e tretë të një ndërtese në Bronx, thanë zyrtarët.

Shumë nga të plagosurit ishin në katet e sipërme në kohën e zjarrit, shtuan zyrtarët.

Të paktën 13 të tjerë kanë lëndime kërcënuese për jetën në spitalet e Bronxit, thanë zyrtarët.

Shumë nga viktimave të plagosura ndodheshin në katet e sipërme, thanë zyrtarët, duke shtuar se ata ka të ngjarë të vuanin nga thithja e rëndë e tymit, tha komisionari i Departamentit të Zjarrfikësve të qytetit të Nju Jorkut, Daniel Nigro, gjatë një konference për shtyp të dielën pasdite.

Pamjet në rrjetet sociale tregojnë zjarrin që ka dalë nga xhamat e banesave dhe zjarrfikësit kanë nisur të marrin telefonata pak para orës 11:00 me orën lokale nga banorët e kateve të sipërme. Ndërkohë zjarri është lokalizuar, përcjell ABC News.

https://twitter.com/vikasjournolko/status/1480238766996398082?ref_src=twsrc^tfw|twcamp^tweetembed|twterm^1480242801094791169|twgr^|twcon^s2_&ref_url=https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2022mm=01dd=09nav_category=78nav_id=2085402

https://twitter.com/BNONews/status/1480245649966874625?ref_src=twsrc^tfw|twcamp^tweetembed|twterm^1480245649966874625|twgr^|twcon^s1_&ref_url=https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2022mm=01dd=09nav_category=78nav_id=2085402