15 lojtarët që Barcelona i ka transferuar nga Premier Liga që nga viti 2000

Periskopi.com Sporti

Premier Liga ka provuar të jetë një terren i transferimeve të suksesshme për Barcelonën në vitet e fundit.

Skuadra aktuale e Barçës përfshin pesë lojtarë që kanë luajtur në kampionatin elitar anglet, duke përfshirë Gerard Pique dhe Luis Suarez, përcjell Periskopi.

Dhe thuhet se ata janë të etur për të shtuar më shumë lojtarë, duke përfshirë edhe Willianin e Chelseas.

Nga Premier Liga vjen edhe transferimi më i shtrenjtë në historinë e tyre, kur Philippe Coutinho kaloi në ‘Camp Nou’ për 142 milionë funte.

Ndërkohë këta janë 15 lojtarët që janë transferuar nga Premier Ligë në Barcelonë për gati dy dekada:

EMMANUEL PETIT | ARSENAL | 2000

MARC OVERMARS | ARSENAL | 2000

GIOVANNI VAN BRONCKHORST | ARSENAL | 2003

EIDUR GUDJOHNSEN | CHELSEA | 2006

THIERRY HENRY | ARSENAL | 2007

GERARD PIQUE | MANCHESTER UNITED | 2008

ALIAKSANDR HLEB | ARSENAL | 2008

JAVIER MASCHERANO | LIVERPOOL | 2010

CESC FABREGAS | ARSENAL | 2011

ALEX SONG | ARSENAL | 2012

THOMAS VERMAELEN | ARSENAL | 2014

LUIS SUAREZ | LIVERPOOL | 2014

DENIS SUAREZ | MANCHESTER CITY | 2013

GERARD DEULOFEU | EVERTON | 2017

PHILIPPE COUTINHO | LIVERPOOL | 2018  /Periskopi

 

Shpërndaje në: