15 ushqime për të eliminuar dhimbjet

Periskopi.com Shëndeti

Një dietë e pasur me sheqerna të rafinuar dhe karbohidrate të tjera të thjeshta është e ulët në magnez.

Ushqimet shumë të përpunuara shpesh heqin magnezin nga drithërat, dhe fortifikimi i magnezit është i rrallë midis prodhuesve, transmeton lajmi.net.

Zgjedhja e ushqimeve me shumë magnez është thelbësore, por mos harroni vetëm 30 për qind deri në 40 për qind të magnezit dietik në të vërtetë absorbohet nga trupat tanë. Gjithashtu, mos harroni se është shumë e vështirë të konsumosh shumë magnez në dietë.

Konsumi i tepërt i magnezit në përgjithësi nuk krijon probleme shëndetësore, dhe veshkat eliminojnë magnezin e tepërt në urinë.

Trupi ynë varet nga magnezi për të kryer disa funksione. Zvogëlon dhimbjen duke relaksuar muskujt dhe nervat e qëndrueshëm.

Ndihmon gjithashtu në ndërtimin e kockave të forta, stabilizon rrahjet e zemrës dhe rregullon presionin e gjakut dhe nivelet e sheqerit në gjak. Magnezi kontribuon në zhvillimin strukturor të kockave, dhe kërkohet për prodhimin e energjisë.

Këto janë 15 ushqimet që eliminojnë dhimbjet:

 • Bajame të pjekura në të thatë
 • Spinaq
 • Panxhar sheqer
 • Fasulet e zeza
 • Fasule e gjelbër
 • Avokado
 • Fig
 • Kos
 • Banane
 • Salmon
 • Gjalpë kikiriku
 • Kakao
 • Shqeme
 • Patate
 • Oriz

Mos harroni ushqimet e prodhuara në fabrikë shpesh kanë mungesë të magnezit. Të hash një dietë të bazuar në ushqime organike është më e mirë për ruajtjen e niveleve të shëndetshme të mineraleve.

Shpërndaje në: