17-vjeçarja Mrika Nikçi bashkë me babain ngjiten në majën më të lartë në botë (Foto)

Periskopi.com Sporti

Ekspedita Everest 2019 ka përfunduar me sukses. Alpinistja e re shqiptare, Mrikë Nikçi, bashkë me babain e saj, Arianitin sot kanë realizuar me sukses ngjitjen në majën më të lartë në botë.

Pjesëmarrës në këtë ekspeditë kishte nga e gjithë bota.

Ja njoftimi:

EKSPEDITA EVEREST 2019 PËRFUNDOI ME SUKSES!

MRIKA DHE NITI NE MAJËN MË TË LARTË NË BOTË!

Mrikë Malsorja si 17 vjeçare njëherit alpinistja më e re nga të gjithë pjesëmarrësit botëror në Ekspediten Everest 2019, dhe si shqiptarja më e re, së bashku me babain Arianit Nikçi, sot me daten 27 Maj në ora 6:10 ( ora lokale e Nepalit) të mëngjesit realizuan me sukses ngjitjen në majen më të lartë në botë Mt. Everest 8848 led.

 

Shpërndaje në: