Si të flemë në verë

Periskopi.com Fun

Nuk është sekret që vera mund të jetë shumë argëtuese, pasi ne mund të përfitojmë sa më shumë nga aktivitetet e ndryshme në natyrë.

Megjithatë, gjumi në netët e nxehta mund të bëhet një sfidë e vërtetë pasi temperaturat e jashtme mund të ndikojnë në termorregullimin tuaj natyral dhe t’ju pengojnë të merrni sasinë e pushimit që ju nevojitet.

Ne kemi krijuar këtë artikull për t’ju ndihmuar të mbani trupin tuaj të freskët gjatë netëve të verës.

Sigurohuni që rrezet e diellit të mos hyjnë në dhomën tuaj të gjumit

Vizatimi i nuancave ose perdeve gjatë ditës dhe mos hapja e tyre deri në kohën e gjumit mund ta ndihmojë dhomën tuaj të gjumit të qëndrojë e freskët, edhe nëse jashtë është vërtet nxehtë.

Ruani shtratin tuaj

Mbajtja e batanijeve, jorganëve ose çdo shtrati tjetër në shtrat gjatë gjithë ditës mund të rrisë djersitjen tuaj gjatë natës, gjë që mund të ndryshojë gjumin tuaj ndërsa trupi juaj përpiqet të ulë temperaturën e tij. Prandaj, këshillohet të ruani shtratin tuaj në dollap ose një dollap derisa të ftohet përsëri.

Shmangni ushtrimet afër kohës së gjumit

Aktiviteti fizik mund të jetë i  dobishëm për një gjumë të mirë të natës, pasi rrit cilësinë e gjumit dhe ju bën të flini më lehtë. Megjithatë, stërvitja mund të bëjë edhe të kundërtën pasi rrit temperaturën ideale të trupit, duke ju penguar të bini në gjumë në kohën tuaj të zakonshme të gjumit.

Zgjidhni veshjen e duhur të natës

Ndërsa rrobat izoluese ose të trasha do të rrisin temperaturën e trupit tuaj dhe do t’ju bëjnë të ndiheni më ngrohtë gjatë netëve të verës, rrobat e lira të natës nga pambuku mund t’ju mbajnë të freskët duke e zhdukur nxehtësinë dhe duke lejuar frymëmarrjen. Për më tepër, ata do të thithin çdo djersë të tepërt që vjen nga lëkura juaj.

Kushtojini vëmendje pozicionit tuaj të gjumit

Pozicioni juaj i gjumit mund të ndikojë në temperaturën e trupit tuaj pasi mund t’ju ndihmojë të çlironi ose të mbani nxehtësinë. Fjetja me trupin të përkulur mund t’ju bëjë të ndiheni më ngrohtë dhe hapja e këmbëve dhe krahëve gjerësisht mund të nxisë qarkullimin e ajrit dhe të reduktojë djersitjen.

Qëndroni larg partnerit dhe kafshëve shtëpiake.

Edhe pse përqafimi gjatë netëve të ftohta mund të jetë shumë i këndshëm, nuk është e njëjta gjë kur është vapë. Kur ju dhe partneri juaj afroheni shumë me njëri-tjetrin, përfundoni duke ndarë temperaturat e trupit, gjë që mund të krijojë nxehtësi midis trupave tuaj dhe t’ju pengojë të ulni temperaturën në një nivel ideal për një gjumë të mirë. Kjo ndodh edhe kur flini me mace ose qen.

Për këtë arsye, është e rëndësishme të  mbani distancën nga shoqëruesit tuaj të fjetur, ose edhe më mirë, të flini vetëm./abcnews.al