Modelja greke që dëshiron çdo ditë seks të mirë, poston 100% lakuriq

Kjo është Olga, modelja greke, një nga më të famshmet në Ballkan.

Periskopi.com +18

Ajo shpesh herë ka pozuar edhe për Play Boy ku tregon trupin e saj siç e ka bërë nëna.

16-4

11-20-1

10-14

3-80

7-30

Jo vetëm Trump, gjysma e amerikanëve e përkrahin ndalesën ndaj refugjatëve

Amerikanët janë të ndarë në urdhrin e presidentit Donald Trump për ndalim të udhëtimit të përkohshëm për të gjithë refugjatët dhe qytetarët e 7 shteteve myslimane, ku pak më shumë se shumica janë për, sipas një sondazhi të bërë nga Reuters, transmeton koha.net.

Periskopi.com Lajme

Sondazhi i bërë me 30 dhe 31 janar ka zbuluar se 19 për qind e Amerikanëve të moshës madhore mbështesin “fuqishëm” apo “deri diku” me urdhrin e Trump, derisa 41 për qind “fuqishëm” apo “deri diku” nuk pajtohen me të, derisa 10 për qind ka thënë se nuk e dinë.

Por përgjigjet e tyre janë të ndara pothuajse tërësisht përgjatë linjave partiake. Derisa 53 për qind e demokratëve thonë se “nuk pajtohen” me vendimin e Trump ndërsa 51 për qind e republikanëve “pajtohen” me këtë, transmeton koha.net.

Urdhri ekzekutiv i Trump ka ndaluar hyrjen e refugjatëve në Shtetet e Bashkuara për 120 ditë, e edhe ka bllokuar qytetarët e shteteve si Irani, Iraku, Libia, Somalia, Sudani, Siria dhe Jemeni.

Ndërsa Presidenti Trump ka thënë për këtë ndalesë, se është bërë për t’i mbrojtur Shtetin dhe kufijtë e tij.

“Kjo nuk është ndalesë për Mysliman” ka shtuar ai.

Sondazhi i Reuters ka zbuluar se 31 për qind e Amerikanëve ndihen “më të sigurt” për shkak të ndalimit, krahasuar me 26 për qind të cilët kanë thënë se ndihen “më pak të sigurt” për shkak të kësaj.

Ndërsa 38 për qind kanë thënë se Shtetet e Bashkuara kanë dërguar “një mesazh të mirë” se si duhet të përballemi me terrorizmin, derisa 41 për qind kanë thënë se shteti kanë dërguar “një shembull të keq”.

Skandal: Mbi 3 mijë euro gjyqtares dhe prokurores për të fituar rastin (VIDEO)

Gjyqtarja e Elbasanit, Pajtime Fetahu me 2 mijë euro merr përsipër të nxjerrë me minimumin e dënimit, personin në paraburgim Kristjan Leka.

Periskopi.com Lajme

Kristjan Leka akuzohej për tre vepra penale mes të cilave, vjedhje, dhunë në familje dhe kundërshtim të forcave të policisë.

Gazetarët kanë denoncuar se si nëpërmjet një sekseri kanë dhënë 2 mijë euro për gjyqtaren Pajtime Fetahu dhe 1500 euro për prokuroren Ermira Tafani që të mos bënte apelim të çështjes.

Skandali u publikua nga TV-Klan, që i përket sektorit të drejtësisë ku janë të përfshirë sekseserë, gjyqtarë e prokurorë.

Kamera sjell me zë dhe figurë nga pazari e deri te dorëzimi i parave.

Kamishi lavdëron SHIK-un, thotë se e hetoi planin për ndërtimin e murit në vitin 2001

Bekim Haxhiu, deputeti i PDK-së, thotë se Shërbimi Informativ i Kosovës, kishte hetuar planin për ndërtimin e murit për gjatë gjithë lumit Ibër në Mitrovicë në vitin 2001, ndërsa pengimin e tij e bënë institucionet ndërkombëtare në Kosovë.

Periskopi.com Lajme

Duke përmendur dokumentin e publikuar në Koha Ditore, Haxhiu në Interaktiv të KTV-së ka thënë se ky plan ishte hetuar nga SHIK-u, ndërsa tani shfaqi habinë e vetë se si muri i ngritur së fundmi në Mitrovicë zuri në befasi institucionet.

15 vjet më parë “Koha Ditore” zbuloi një plan për ndërtimin e mureve ndarëse në urën mbi Ibër

“SHIK-u ka ndihmuar në shtetndërtimin e Kosovës dhe ka qenë gjithmonë në shërbim të popullit. SHIK-u kishte vënë re planet për ndërtimin e një muri, ashtu siç është publikuar edhe në Koha Ditore e në Koha.net”, ka thënë ai.

Sipas tij më të befasuarit ishin ata që kanë zhvilluar bisedime të drejtpërdrejta për heqjen e të quajturit “Parkut të Paqes”, Edita Tahiri dhe Agim Bahtiri.

Zyrtari i lartë i policisë: Si u fshinë kamerat e hotelit të Balilit kur shkuam ne

Çështja “Klement Balili” është diskutuar në emisionin “Studio e Hapur” në Neës24 të gazetares Eni Vasili. Aty ka folur Idajet Faskaj, drejtori për Hetimin e Narkotikeve në Drejtorinë e Përgjithshme në Policinë e Shtetit. Ai ka rrëfyer disa të pathëna rreth operacionit për kërkimin e të shumëkërkuarit Klemend Balili, i cilësuar nga mediat greke si ‘Eskobari i Ballkanit’.

Periskopi.com Lajme

“Në 17 maj ka mbërritur në Interpol Tirana kërkesa për kërkim ndërkombëtar të shtetasit Klement Balilit, për implikimin në trafik droge në shtetin greke. Në mbërritje të kërkesës iu përcoll Ministrisë së Drejtësisë dhe Prokurorisë. Siç e përcakton dhe procedura dhe ekstradimi, ka një përjashtim kur bëhet fjalë për një shtetas shqiptar. Nuk mund të sqaroj pyetjen se pse nuk u arrestua, pasi duhet të flas për ekstradimin.

Çështja penale ka nisur nga shteti grek. E kemi çuar materialin në Krimet e Rënda dhe pas ndërhyrjes së policisë greke, që ka arrestuar 15 persona, ka nisur dhe hetimi për Balilin. Balili ka qenë i implikuar në këtë çështje. Në momentin që kishim procedimin, nuk kishim materiale për këtë person. I kërkuam autoriteteve greke se çfarë materialesh kanë pasur për të”, – tha Faskaj.

“Nuk e kemi informacionin se ku ndodhet shtetasi Klement Balili. Kemi bërë kërkime dhe kemi informacionet tona, po i përpunojmë. Nuk e dimë se ku ndodhet, nëse do e dinim do e arrestonim.

A ka pasur dekonspirim? Janë kryer disa operacione. Ka pasur momente ku kemi dyshimet tona se ka pasur rrjedhje informacioni. I janë çuar prokurorisë për t’u hetuar”, – tha zyrtari i lartë i policisë.

Në lidhje me akuzat e ish-ministrit Manjani, Faskaj bën këtë koment.

“Unë nuk e di se çfarë akuzash bëjnë qarqet politike. Politikanët mund t’i shikojnë me ngjyra, kurse policia nëse janë shkelës të ligjit apo jo”.

A ka pasur përgjues në hotelin e Balilit?

“Ne nuk administrojmë hotelet e Balilit e se dimë çfarë kanë kamerat. Është bërë kontroll por nuk ka pasur pajisje të kamerave filmike. Kamerat ishin por pajisja është hequr më para se të bënim kontrolle. Me sa duket i kanë marrë masat para se të shkonim ne”,– tha zyrtari i lartë i policisë.

 

Ky është piloti i jashtëzakonshëm shqiptar (Video)

Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, deklaroi sot se Forcat e Armatosur të Shqipërisë kanë hapur dyert për çdo të ri e të re që ka dëshirën, përkushtimin dhe përgatitjen e duhur për t’i shërbyer vendit.

Periskopi.com Lajme

Duke publikuar një video me pilotin më të ri të  forcave të Ajrore në vend, Kodheli u bën thirrje të rinjve që të jenë pjesë e FA-ve.

Nëpërmjet një postimi në statusin e saj Facebook, Kodheli shprehet:

Njihuni me pilotin më të ri të Forcës Ajrore shqiptare. Ashtu si për çdo ushtarak, nderi, sakrifica, përkushtimi, kurajoja janë virtyt edhe për çdo të ri në FA”. “Forcat e Armatosura të Shqipërisë kanë hapur dyert për çdo të ri e të re që ka dëshirën, përkushtimin dhe përgatitjen e duhur për t’i shërbyer vendit. Përveç pagesës, FA ofrojnë kujdes shëndetësor falas, mundësi trajnimi e stërvitjeje jashtë vendit. Nuk të bëjnë të pasur, por të japin mundësinë t’i shërbesh atdheut.”, thekson ajo duke postuar edhe një video.

Nuk ja dal dot burrit në seks, ja çfarë bëni ai pasi përfunduam marrëdhëniet

Një grua gjermane ka mbetur e shikuar pasi ka mësuar varësinë e burrit të saj ndaj seksit.

Periskopi.com +18

Lisa Muller ka shkruar në rubrikën e gazetës më të madhe gjermane ‘Bild” se burri i sak Bjorn Muller, 34, vjeç është i varur tërësisht nga seksi.

Liza tregon se këtë gjë e zbuloi pas 10 vitesh martesë.

Letra e Lizës:

Përshëndetje ‘Bild’ unë jam 34 vjeçe dhe kam 10 vjet e martuar me bashkëshortin tim Bjor Muller, me të cilin kam 2 fëmijë të mrekullueshëm. Ne jemi një familje normale, por kohët e fundit varësia e burrit tim ndaj seksit po shkatërron marrëdhënien tonë familjare.

Bjorn edhe pasi bën disa herë seks në ditë me mua, shikon filma pornografikë, dhe shpesh e kam kapur edhe duke u masturbuar. Sigurisht që deri këtu nuk ka asgjë të keqe, por këtë gjë e kanë vënë re dhe dy fëmijët e mi.

Prandaj unë vendosa që bashkë me Bjornin ti drejtohemi psikologut dhe prej disa seancash ai ka filluar të reduktojë shikimin e videove porno.

Ju faleminderit që lexuat historinë time

Kjo ishte porosia e Zahir Pajazitit për mërgimtarët (Video)

Në 20 vjetorin e rënies se tij, sot është organizuar ceremonia e rivarrimit të heroit të kombit, Zahir Pajaziti.

Periskopi.com Lajme

Ish komandanti i UÇK-së shquhej për aksionet e tij të shumta kundër armikut, ende pa filluar lufta në Kosovë.

E, në një video të postuar në rrjet sociale, Zahir Pajaziti dëgjohet duke folur për shqiptarët mërgimtarë, transmeton ‘Indeksonline’.

‘Rrethanat  qe janë sot i kanë detyruar ta lënë Kosovën.  E kuptojmë mallin e tyre qe kanë për familjet e tyre. Nuk është lehtë të rrethohet jashtë rrethit familjar. Por, e thash edhe më herët rrethanat na kanë imponuar’, dëgjohet duke thënë në këtë video Pajaziti.

Ai shprehet optimist se kjo gjendje nuk do të zgjatë shumë dhe komunikimi i tyre nuk do të bëhet me letra e telefonata, por do të bashkohen.

 

Zyrtare: Southamptoni transferon Gabbiadinin

Southamptoni ka zyrtarizuar transferimin e ri pak orë para mbylljes së afatit kalimtar të janarit.

Periskopi.com Sporti

Klubi i Premier Ligës ka transferuar sulmuesin e Napolit Manolo Gabbiadini për 14 milionë funte.

Futbollisti ka nënshkruar kontratë katër vjet e gjysmë me klubin e ri.

20170131231159563

Ushtarët grekë bënë shqiponjën dhe u ndëshkuan, por ja çfarë bëjnë italianët (Foto)

Pas lajmit për burgosjen e ushtarëve në Greqi, pse bënë shenjën e Shqiponjës, vjen përgjigjja nga ushtarët italianë.

Periskopi.com Lajme

Ata bëjnë shenjën e Shqiponjës duke buzëqeshur, sepse e dinë që nuk do të ketë asnjë ndëshkim për këtë gjest të tyre, aspak problematik për ushtrinë italiane.

Është Ervis Imeraj, një shqiptar që jeton në Milano që e dërgon këtë foto për dritare.net.

1-95-280x381_1485900688-475397

faqe-3-terbohet-athina-ushtaret-greke-bejne-simbolin-e-shqiponjes-dykrenare_1485900743-8664224

Ja cila është pesha juaj ideale sipas gjatësisë së trupit

Sipas studimeve të fundit, BMI (indeksi i masës trupore) është metoda më e zakonshme dhe më e përdorur për të përcaktuar peshën ideale të trupit.

Periskopi.com Shëndeti

Sipas ekspertëve të shëndetësisë, kjo metodë tregon në mënyrë më të saktë peshën duke iu referuar gjatësisë. Ajo çfarë duhet të keni parasysh është se kjo mënyrë nuk është 100% e saktë, sepse duhet t’i referoheni dhe masës muskulare, dhjamore, kockore apo sasisë së lëngjeve që keni në trup. Gjithsesi kemi një ide të përgjithshme për të.

Për ta lexuar mbani parasysh që pesha është e para për femrat dhe e dyta për meshkujt, në tre ndarje: E dobët, e mesme, e shëndoshë.

Kështu, për një person 170 cm, një femër 56 kg quhet e dobët, ndërsa për mashkullin është 62 kg. Masa e mesme për femrën 170 cm është 60 kg, ndërsa për mashkullin 67 kg, ndërsa quhen mbipeshë femrat 65 kg për 170cm dhe 74 kg për meshkujt 170cm.

Ja tabela që tregon peshën “ideale” referuar gjatësisë:

Në Japoni edhe trenat kanë autolarje (Video)

Se japonezët dijnë të na mahnisin shpeshherë me teknologjinë e avancuar të tyre dhe shumë gjera tjera, e tregon edhe kjo video.

Periskopi.com Tech & Auto

Më posht mund të shikoni, një video të shkurtër, e cila tregon se si lahen trenat në këtë vend.

Bëra seks me kolegun e punës, por veprimet e tanishme të tij s’do t’i besoni

Një nënë beqare është lidhur me një kolegun e saj të punës i cili është i martuar prej vitesh dhe ka edhe fëmijë.

Periskopi.com +18

Edhe pse ajo e dinte këtë fakt, i shprehu atij ndjenjat dhe i tha se donte të kishin një raport intim por ai e refuzoi pasi nuk donte ta tradhtonte të shoqen.

Nuk zgjati shumë kohë dhe ai i shkon në shtëpi koleges dhe pasi bën seks me të i kërkon që të kenë një lidhje.

Por gjërat nisën të dalin paksa jashtë kontrollit pasi ai ndryshoi sjellje ndaj saj.

Lexoni historinë e plotë të publikuar në rubrikën e psikologes në ‘The Sun’.

Letra e gruas

“Kam nisur një romancë të fshehtë me një burrë të martuar të cilin e kam edhe koleg pune. Unë jam 39-vjeç dhe jam një nënë beqare e një vajze 9-vjeçare ndërsa ai është 51 vjeç, 25 vite i martuar dhe me fëmijë.

E kam takuar atë para 6 muajsh kur u zhvendosa në sektorin e punës së tij. Rashë menjëherë në dashuri me të…

 

I shpreha ndjenjat e mija dhe ai më tha se edhe ai më kishte qejf por nuk donte të kishte asnjë raport me mua pasi nuk donte ta tradhtonte bashkëshorten, të cilën e kishte edhe ‘shoqe të ngushtë’.

Por një ditë pas orarit të punës ai më ftoi për një gotë dhe unë me gëzimin më të madh pranova. Isha e lumtur vetëm sepse isha me të…pavarësisht se ai nuk donte të kishte lidhje me mua.

3 ditë më vonë ai më vjen në shtëpi në mes të natës dhe më thotë që kishte rënë në dashuri me mua. E futa brenda dhe përfunduam duke bërë seks të mrekullueshëm. Nuk arrija ta besoja që më në fund isha në krahët e tij!

As fajtore nuk u ndjeva sepse ai më tha se kishte shumë vite që nuk bënte seks me gruan e tij. Por pasi kaloi pak kohë nga lidhja jonë ai filloi të bëhej shumë posesiv. Ai më kontrollon kur jam në shtëpi, kur dal, madje edhe kur jemi në punë. Telefonon orar pa orar në shtëpi për të parë nëse jam aty apo nëse jam me të tjerë.

Ai më thotë se dëshiron të ndahet nga bashkëshortja dhe të jetojë me mua por duhet të jetë shumë i sigurt për besnikërinë time para se të hedhë në ‘erë’ 25 vite martesë.

Unë i thash që duhet të njihemi më mirë me njëri-tjetrin para se të ndërmarrim një hap kaq të madh. Pas kësaj ai më akuzoi se unë flisja me meshkuj të tjerë. Madje arriti deri aty sa më tha që më ka parë edhe me të tjerë dhe se vajza ime i kishte thënë se unë kam një tjetër mashkull.

Të gjitha këto ai i ka nxjerrë nga mendja e tij dhe nuk janë aspak të vërteta. I kam kërkuar të ndahemi por kam frikë se nuk do jetoj dot pa të dhe nëse ndahemi s’do mund të lidhemi prapë”.

Përgjigjja e psikologes

‘Kjo sjellje është për t’u parë…ka mundësi që ai të bëhet edhe agresiv dhe të të dhunojë në një moment tjetër. Ndaj mirë është që t’i të shkëputesh prej tij.”

50 mijë veta kanë hyrë ilegalisht në Zvicër

Gjatë vitit 2016 në Zvicër kanë hyrë ilegalisht afër 50 mijë migrantë. Siç shkruan në një raport të tij Shërbimi i Ruajtjes së Kufirit, pjesa më e madhe e tyre kanë ardhur nga vendet afrikane si: Eritrea, Gambia, Guinea, Nigeria, Etiopia dhe Somalia.

Periskopi.com Lajme

Më së shumti ky fluks është shprehur në kufirin jugor të Zvicrës, në Kantonin e Tiçinos, ku shumë nga migrantët kanë hyrë në Zvicër duke shfrytëzuar linjën hekurudhore nga Italia, shkruan srf.ch.

Nga ky numër, rreth 27 mijë refugjatë Zvicra i ka kthyer mbrapsht që në kufi, thuhet më tutje në raportin vjetor të Rojeve kufitare, transmeton albinfo.ch. Një kthim i tillë ndodh kur një migrant nuk kërkon fare azil në Zvicër por dëshiron të udhëtojë më tutje për në Gjermani ose në shtetet skandinave.

Vetëm 10 ditë në Presidencë, Trump shkakton kaos në ShBA

Gjatë fushatës presidenciale të vitit të kaluar, mbështetësit e Donald Trumpit i emociononte ideja se ai mund të bëhej “kryeçorientuesi” i Uashingtonit.

Periskopi.com Lajme

Më pak se dy javë në krye të Shtëpisë së Bardhë, askush nuk mund ta vë më në dyshim se Trumpi po bën gjithçka për ta mbajtur këtë zotim.

Që prej shpalljes president në 20 janar, ai ka vepruar me shpejtësi për të realizuar ndryshimet e premtuara. Ka firmosur disa urdhëra ekzekutivë që mund të shërbejnë si bazë për ndryshimin e shpejtë të disa elementëve kyçë të përparësive për politikat e tij të brendshme. Por vendimet e presidentit të ri për të kufizuar emigracionin dhe këmbëngulja e vazhdueshme për të hetuar rreth pretendimit të tij për manipulime me votat në zgjedhjet e nëntorit, janë kthyer në shpërqëndrime të mëdha gjatë ditëve të para të punës si president.

Pakënaqësitë ndaj emigracionit

Urdhëri i Trumpit i cili u ndalon hyrjen në Amerikë refugjatëve dhe emigrantëve nga shtatë vende me shumicë myslimane shkaktoi reagime si brenda edhe jashtë vendit. Ka pasur protesta në aeroportet amerikane si dhe në qytete të ndryshme, duke e cilësuar politikën e re si të padrejtë karshi emigrantëve.

Presidenti Trump është përgjigjur flakë për flalë në Twitter. “Nuk është aspak e këndshme të gjurmosh terroristët përpara se ata të hyjnë në vendin tonë,” shkruante ai në një twitt mëngjesin e së hënës. Pastaj shtonte në një tjetër “ka shumë njerëz të këqinj atje jashtë.”

Të hënën, presidenti i ri doli në mbrojtje të vendimit që ka marrë. “Ishte një ditë e mirë ajo e djeshmja, sa i takon sigurisë së vendit. Duhej ta bënim këtë lëvizje dhe e bëmë”.

Kundërshtime të zhurmshme

Demokratët ishin të shpejtë në kundërshtimin e tyre, e në disa raste, edhe të inatosur me urdhërin e presidentit Trump për emigracionin. Kryetari i demokratëve në Senat, Chuck Schumer, tha të dielën, gjatë një konference për shtyp në Nju Jork, se kjo masë ishte “e pashpirtë” dhe shtoi se “mënyra se si u zbatua shkaktoi kaos dhe çorientim në gjithë vendin; nga ana tjetër, ky urdhër do të shërbejë vetëm për t’u dhënë zemër e për të frymëzuar kudo në botë ata që duan t’i bëjnë keq Amerikës.”

Edhe disa nga republikanët u dukën të pavendosur për ta mbështetur këtë masë të tejskajshme ndaj emigrantëve. Senatori republikan i Ohajos, Rob Portman, i tha agjencisë së lajmeve Associated Press se “propozimi i skajshëm i zotit Trump për “shqyrtimin e imtësishëm” të emigrantëve nuk iu nënshtrua vetë një “shqyrtimi të imtësishëm” siç kërkohet në këto raste.” Senatori Portman shtoi se administrata “duhet të gjejë një zgjidhje të kënaqshme për sigurinë kombëtare”, por gjithashtu duke i qëndruar besnike idesë se “Amerika ka qenë gjithmonë mikpritëse për refugjatët dhe emigrantët.”

Një furi veprimtarish

Ditët e para të presidentit Trump në detyrë nuk kanë qenë tjetër veçse një seri urdhërash ekzekutivë sa i përket tregëtisë, programit të kujdesit shëndetësor “Obamacare”, pakësimit të rregullave qeveritare si dhe, vendimi më polemizues, ai i shtrëngimit të politikave të emigracionit..

Zoti Trump tha se stuhia e kësaj veprimtarie ekzekutive ka si synim mbajtjen e premtimeve të dhëna gjatë fushatës. “Jemi këtu sepse dhjetra miliona amerikanë kanë vendosur shpresat e tyre në duart tona, për t’ia kthyer sërish popullit fuqinë e Uashingtonit,” tha presidenti i ri gjatë një fjalimi në kryeqytet javën e kaluar.

Por vëmendja e tij jo gjithmonë ka qënë e përqëndruar tek politikat.

Zakoni i presidentit për të bërë deklarata në Twitter dhe shqetësimi për përmasat e turmave të pranishme në ditën e përurimit të tij, paraqesin sfida për stilin e tij të drejtimit.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Paul Ryan, u pyet në lidhje me këtë javën e kaluar, gjatë një takimi të ligjvënësve republikanë në Filadelfia. “Mendoj se do të shikojmë veprimtari të pazakonta, si Twitter-i e gjëra të ngjashme. Duhet të mësohemi me këtë,” tha ai.

Pretendimi për manipulimin e votave

Presidenti Trump ka kërkuar fillimin e hetimeve për mundësinë e manipulimeve gjatë votimit, siç ka pretenduar ai, por pa dhënë prova. Presidenti ka thënë se ishte vota e paligjshme e miliona emigrantëve ajo që e bëri atë të humbiste votën popullore ndaj kundërshtares së tij demokrate, Hillary Clinton.

Demokratët nga ana tjetër thonë se nuk ka dëshmi për të mbështetur dyshimet e presidentit për një mashtrim masiv me votat.

Drejtuesja e pakicës në Dhomën e Përfaqësuesëve, demokratja Nancy Pelosi tha se kjo mani e presidentit të ri është shqetësuese. “Më vjen vërtet keq që ka këtë kërkesë. Më vjen keq për të. Madje jam lutur për të. Por pastaj u luta për Shtetet e Bashkuara të Amerikës,” tha ajo.

Pretendimi i zotit Trump për një mashtrim të supozuar me votat është një shpërqëndrim që mund të bëhet pengesë politike gjatë rrugës, thotë analisti John Fortier i Bipartisan Policy Center, në Uashington.

“Ka çështje madhore si ndryshimi i Obamacare-it, apo ulja e taksave dhe zoti Trump ende e vë theksin te siguria në kufij dhe ndërtimi i murit me Meksikën; gjëra që besoj se do të përpiqen t’i zgjidhin relativisht shpejt dhe do ta shfrytëzojnë shumicën në Kongres përpara se vrulli i ditëve të para në krye të presidencës të zbehet,” i tha analisti Fortier “Zërit të Amerikës”.

Edhe disa republikanë e kanë nxitur presidentin të heqë dorë nga çështja e mashtrimit me votat, veçanërisht nga pretendimi i tij se humbi votën popullore ngaqë 3 deri në 5 milionë emigrantë votuan kundër tij. Komisionerë që kanë ndjekur nga afër votimin në të gjithë Amerikën, si republikanë ashtu edhe demokratë, janë shprehur se nuk ka dëshmi që të mbështesin një pretendim të tillë.

Sondazhe me rezutate të ndryshme

Presidenti Trump ka marrë disa lajme të përziera sa u përket sondazheve ditëve të fundit. Sipas një vëzhgimi të ri të i Universitetit të Kuinipiakut, votuesit e mbështesin ndalimin e hyrjes në SHBA të emigrantëve nga vende “me prirje terroriste”, por i njëjti sondazh nxorri se 59 për qind e të anketuarëve besojnë se emigrantëve të jashtëligjshëm u duhet lejuar qëndrimi në Amerikë, madje mundësisht të aplikojnë për shtetësinë.

Sa i përket punës së tij në përgjithësi, presidenti mbetet pas. Sondazhi i javës së shkuar nga Kuinipiaku nxorri se puna e tij ka marrë vlerësimin e vetëm 36 për qind të votuesëve dhe 44 për qind e tyre mendojnë se po bën punë të dobët.

Por nga vëzhgimi doli gjithashtu se zoti Trump gëzon mbështetje të fortë midis votuesëve republikanë, 81 për qind pro ndaj vetëm 3 për qind kundër. Midis demokratëve, vetëm 4 për qind miratojnë punën e tij dhe 77 përq ind e kritikojnë.

Mbështetësit kryesorë

Përkushtimi i zotit Trump për të zbatuar politikat që mbështesin përkrahësit e tij kryesorë duket se po i kthehet mbrapsht dhe ai po gëzon mbështetjen e këtij grupi. Por disa analistë besojnë se duhet të përpiqet ta zgjerojë rrethin e mbështetësve përtej atyre që tashmë i ka besnikë. “2.8 – 2.9 milionë më shumë njerëz votuan për Hilari Klintonin,” tha John Hudak, studiues në institutin Brookings. “Kjo jo për të thënë se mandati i tij nuk është i ligjshëm, sepse është, por për të përforcuar mendimin se presidentit të ri i duhet punë që ta bindë popullin amerikan se përfaqëson dhe pasqyron vlerat e shumicës.”

Megjithatë, për momentin, zoti Trump duket i vendosur që të mbajë premtimet që u bëri gjithë turmave të egërsuara gjatë fushatës presidenciale vitin e kaluar. Për të kënaqur mbështetësit dhe për të shqetësuar kritikët, presidenti vazhdon të çajë përpara, pavarësisht trysnisë së jashtme për t’u tërhequr nga politikat e tij. /VoA

Bundesliga vendos rekord të transferimeve

Pas rekordeve të fitimeve në vitin e 12 radhazi mbi sponsorizimet dhe të drejtat televizive, Bundesliga arrin një tjetër rekord të pashënuar më parë.

Periskopi.com Sporti

Ekipet gjermane të futbollit tejkaluan rekordin e shpenzimeve në afatin dimërore duke shkuar mbi 100 milionë euro blerje, një pjesë të mirë të të cilëve ishin për baste ende të pafituar si të rinjtë Leon Bailey dhe Alexander Isak.

Asnjëherë në Bundesligë nuk janë shpenzuar kaq shumë gjatë një dimër, duke vendosur një rekord të ri në fund të periudhës së transfertave deri më 31 janar.

Rekordi i mëparshëm i transfertave dimërore në kampionatin e Gjermanisë ishte mbi 65 milionë euro, vendosur në sezonin 2014/2015 nga 18 klube të elitës. Këtë të martë, disa orë pas mbylljes së afatit, u konfirmua shifra e 100 milionë eurove, sipas agjencisë sportive SID.

Disa nga transfertat kryesore janë: xhamajkani Leon Bailey 12 milionë, nga Genk te Leverkusen, suedezi Alexander Isak 10 milionë nga AIK te Dortmund dhe francezi Upamecano 10 milionë nga Salzbourg në Leipzing.

Wolfsburg është skuadra që ka shpenzuar më shumë me 33 milionë euro për të shpëtuar sezonin katastrofik. Si për ironi, Bajerni kampion në fuqi nuk ka bërë asnjë përforcim këtë muaj.

Nikoliqin e mundojnë ëndërrat, thotë se Kosova është Serbi

Një ditë para shkuarjes në Bruksel për bisedime me krerë të Kosovës, kryetari serb vazhdon me provokime ndaj vendit tonë.

Periskopi.com Lajme

Tomislav Nikoliq gjatë takimit në kryeministrin grek Aleksandar Tsipras e ka quajtur Kosovën territor të Serbisë, transmeton Koha.net.

”Kosova është territori yni rreth të cilës mund të merremi vesh me Prishtinën”, ka thënë kryetari i Serbisë, citon gazeta e Beogradit “Politika”.

Ai ka shtuar se Serbia vlerëson vendet që nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës, e edhe Greqinë.

Spikerja italiane shfaqë pjesë të trupit të saj më shumë se që duhet (Video)

Gazetarja televizive italiane në TG 5, ishe ulur para një tavoline qelqi dhe për këtë fakt kishte harruar krejtësisht.

Periskopi.com Fun

Po të ishte e vetëdijshme se tavolina është e tejdukshme me siguri që shikuesve nuk do iu dhuronte skenen e pamjes së hapësirës ndërmjet këmbëve të saj.

Tridhjetëetetë vjeçarja Constanza Calabrese, tregoi më shumë se që donte, ndërsa klipi që është krijuar pak muaj më pare vetëm tani është bërë viral.

Shikoni vperimin naiv të prezantueses së famshme italiane.

Dujoski: Nuk janë shterur as mundësinë kushtetuese e as ligjore për të formuar qeverinë

Edhe Nikolla Dujoski, njohës i çështjeve juridike, thotë se presidenti Ivanov duhet të kërkojë zgjidhje tjera për formimin e qeverisë duke aluduar në dhënien e mandatit partisë së dytë, pra LSDM-së.

Periskopi.com Lajme

“Vlerësoj se nuk janë shterur as mundësinë kushtetuese e as ligjore për të formuar qeverinë. Nëse këtë nuk ka arritur ta bëjë njëra parti, nuk do të thotë se nuk mundet dikush tjetër. Unë pres që në ditët në vijim të ketë edhe një përpjekje për të formuar shumicën e nevojshme parlamentare e cila do të votonte qeverinë e re”, thotë Dujoski sipas të cilit zgjedhjet e reja që kërkohen nga VMRO-ja nuk do të ishin zgjidhja më e mirë për vendin andaj edhe i përjashton si mundësi në rrethanat e krijuar pas dështimit të Nikolla Gruevskit të VMRO DPMNE-së për formimin e qeverisë.

“Nëse VMRO DPMNE-ja mbetet në qëndrimin për të shkuar në zgjedhje, vlerësoj se ajo ose do të bojkotojë punimet e Kuvendit ose e vetme do të shkojë në zgjedhje të tilla. Partitë e kanë për obligim të zgjidhin krizën e jo ta thellojnë atë me kërkesa për zgjedhje të reja”, thotë Dujoski.

Kjo bukuroshe është vajza e një këngëtari të njohur (Foto)

Argjenda Ferati, është vajza e këngëtarit të njohur Mahmut Ferati, ai i cili ndër vite ka argëtuar gjenerata të shumta.

Periskopi.com Showbiz

Argjenda ka shpërndarë foto të ndryshme në llogarinë e saj në Facebook.

Ne ju kemi përzgjedhur disa nga to, ku ajo me të vërtetë duket shumë seksi.

auto_ar11463429718

auto_ar21463429721
auto_ar31463429724
Image
auto_ar61463429730
auto_arrrrtttt1463429733