Pasagjerët e aeroplanit “luftojnë” me njeriun i cili pretendonte se ka eksplozivë me vete (Foto/Video)

Periskopi.com Lajme

Një person duke pretenduar se mbante një bombë u përpoq që të rrëmbej një avion me forcë, përpara se pasagjerët e tjerë ta shtrinin atë për tokë.

Pamje brenda një flurutimi të aeroplanit të Malaysia Airlines, që udhëtonin nga Melboune në Kuala Lumpur, tregojnë personelin e flurutimit duke përdorur pranga të improvizuara për të ndalur këtë person dhe për ta mbajtur atë me presion në tokë.

Njerëzit në bordin dëshmojnë se njeriu kishte sulmuar një zonjë vetëm pak minuta pas ngritjes së avionit, para se ai të dëgjohej duke thënë: “Unë jam duke shkuar për të hedhur në erë këtë aeroplan”.

Mirëpo, atë kanë arritur që ta ndalojnë pasagjerët, përpara se piloti të bënte një ulje emergjente.

TEMAT:

Sponsored by Revcontent

You May Like

Hot Girls in Bikinis
80 Amazing Photos Taken At The Right Time
10 Hottest Ladies In Yoga Pant
Are These America’s Finest Men? No. 5 Is Really Cute
Mos i humb
 • Zotohet Haradinaj: Do ta ndihmoj prodhuesin tonë

 • Molliqaj i gëzohet sondazhit që e nxjerrë VV-në në vendin e dytë (Foto)

 • Qytetarët tek Mati 1 ankohen për gjendjen e rrugës ‘Shaqir Igrishta’ (Foto)

 • Kë e konsideron Daut Haradinaj rival në këto zgjedhje, LDK-në a Vetëvendosjen? (Video)

 • Skender Hyseni: Me PDK-në s’do të ketë koalicion, pikë!

 • Pasagjerët e aeroplanit “luftojnë” me njeriun i cili pretendonte se ka eksplozivë me vete (Foto/Video)

 • Comey dëshiron të dëshmojë para Senatit amerikan

 • Këto janë premtimet e politikanëve në parafushatë? (Video)

 • Putin heq disa sanksione kundër Turqisë

 1. 1
 2. 2
 3. 3

Lexo të tjera

 • Te fundit
 • Me te lexuarat

Ja cilët janë kompjuterët më të besueshëm

Periskopi.com Tech & Auto

Consumer Reports kohë më parë bëri një hulumtim për kompjuterët më të besueshëm, në të cilën morën pjesë mbi 80 mijë njerëz, të cilët ndan përvojat e tyre pozitive dhe negative.

Në studim ishin përfshirë kompjuterët e blerë ndërmjet viteve 2012-2016.

Më së shumti përdoruesit ishin të kënaqur me prodhimet e Apple, pasuar me ato të Samsung, Dell, HP, Lenovo dhe Asus.

Apple është më e besueshme edhe kur bëhet fjalë për kompjuterët. Vetëm 15 për qind e përdoruesve kanë pasur probleme me kompjuterët e Apple, ndërsa pasojnë Lenovo me 24 për qind, Samsung 25 për qind, Dell dhe HP me 27 për qind dhe Asus me 29 për qind.

Përdoruesit janë më të kënaqur me mbështetjen teknike të Apple me vlerësimin 82, pason Microsoft me vlerësimin 68, derisa Dell ka marrë 56.

Consumer Reports është organizatë jo profitabile dhe është plotësisht e pavarur.

Turqi: Rrëzohet një helikopter ushtarak, 12 të vdekur

Periskopi.com Lajme

Një helikopter ushtarak turk është rrëzuar të mërkurën në Turqi me ç’rast kanë humbur jetën 12 ushtarë, njoftuan burime nga shërbimi i sigurisë.

Aksidenti ka ndodhur kur helikopteri kishte prekur një largpërçues në provincën juglindore Shirnak, transmeton Reuters.

Këngëtarja shqiptare “çmend” fansat, tregon të pasmet me tanga në plazh (Foto)

Periskopi.com Showbiz

 

Ajo është bërë e famshme më shumë se sa për këngët, për deklaratën se ia kishte lypur një politikan.Bëhet fjalë për Xhesika Ndojan, e cila vazhdon të provokojë.

Këtë radhë me fotot e saj të nxehta që ka postuar në rrjetet sociale për fansat.

Këto janë prioritetet e Vetëvendosjes!

Periskopi.com Lajme

Drejtësia, ekonomia e demarkacioni listohen si prioritete të qeverisë së re nga Lëvizja “Vetëvendosje”.

Kandidati për deputet nga kjo listë zgjedhore, Faton Topalli në Rubikon të KTV’së theksoi se do të fillojnë me rivlerësimin e gjykatësve për kthim të sistemit të drejtësisë.

Topalli përmendi çështjen e demarkacionit të cilën parashohin ta zgjidhin përmes bisedimeve me Malin e Zi duke vlerësuar raportet mes dy shteteve.

“Çështjen e demarkacionit ne si lëvizje mendojmë se mund ta zgjidhim përmes bisedimeve me Malin e Zi.

Jemi thellësisht të bindur që mund ta zgjidhim. Përderisa nuk ratifikohet marrëveshja edhe prej parlamentit të Kosovës atëherë marrëveshja nuk është e vlefshme”, ka thënë ai.

E në ekonomi, Vetëvendosje do të fokusohet në bujqësi.Krahas kësaj, Topalli përmend edhe krijimin e një ligji për mbrojtjen e produkteve vendore.“Në fushën ekonomike ne do të investojmë shumë në bujqësi.

Mendoj këtë vlerë ta shtojmë deri në 240 milionë dhe krahas kësaj mendojmë ta bëjmë një ligj i cili mbron produktet vendore”, ka thënë ai.

Pasagjerët e aeroplanit “luftojnë” me njeriun i cili pretendonte se ka eksplozivë me vete (Foto/Video)

Periskopi.com Lajme

Një person duke pretenduar se mbante një bombë u përpoq që të rrëmbej një avion me forcë, përpara se pasagjerët e tjerë ta shtrinin atë për tokë.

Pamje brenda një flurutimi të aeroplanit të Malaysia Airlines, që udhëtonin nga Melboune në Kuala Lumpur, tregojnë personelin e flurutimit duke përdorur pranga të improvizuara për të ndalur këtë person dhe për ta mbajtur atë me presion në tokë, transmeton Indeksonline.

Images of the terrifying moment the attacker was subdued by passengers onboard the flight have been shared to social media. Having been tackled to the floor, photos appear to show a Malaysia Airlines flight attendant placing makeshift keeping him pressed to the ground

 

Njerëzit në bordin dëshmojnë se njeriu kishte sulmuar një zonjë vetëm pak minuta pas ngritjes së avionit, para se ai të dëgjohej duke thënë: “Unë jam duke shkuar për të hedhur në erë këtë aeroplan”.

Mirëpo, atë kanë arritur që ta ndalojnë pasagjerët, përpara se piloti të bënte një ulje emergjente.


Çfarë thotë shenja juaj e horoskopit për personin që dashuroni

Periskopi.com Fun

Ja kush është i duhuri për ju.

Dashi

Zakonisht dashuroheni me meshkuj të kujdesshëm dhe magjepsës. Por fatkeqësisht, ndonjëherë ata kërkojnë më shumë kohë dhe energji nga ajo çka ju jeni të gatshme të jepni. Merrni lirinë që t’u thoni që keni nevojë për hapësirën tuaj, ose thjesht bllokojini nga telefoni.

Demi

Meshkujt pasionantë dhe të vendosur gjithnjë ju tërheqin vëmendjen. Nga ana tjetër, ju njiheni për këmbëngulje deri në vdekje, pra Zoti qoftë me ju nëse jeni të dy kaq kokëshkëmb.

Binjakët

Duke qenë shumë vetë shumë argëtuese, përgjithësisht keni tendencën të dashuroheni me meshkuj karizmatikë dhe aventurierë. Pra, nëse shihni një djalë që është i gatshëm të ndërmarrë rreziqe të çmendura, e hëngrët! Edhe nëse nuk janë domosdoshmërisht të tillë, duhet të tregohen të aftë për të mbajtur ritmin tuaj, përndryshe do të harrohen shumë shpejt.

Gaforrja

Duke qenë tipa shumë emotivë, zakonisht preferoni meshkuj karizmatikë por që ju japin stabilitet emocional. Dhe duke qenë se me shumë mundësi preferoni një natë në shtëpi sesa një në club, jeni shenja që ka më shumë probabilitet për t’u dashuruar me një koleg. Shiheni me ta gjatë gjithë kohës, u besoni dhe e dini që do të jenë gjithmonë aty.

Luani

Ju dashuroni tipat inteligjentë dhe kreativë që ju frymëzojnë me unikalitetin, shijen dhe vendosmërinë e tyre. Ju jeni një udhëheqëse e lindur dhe sigurisht që doni të dukeni, kështu që vendi ideal i “gjuajtjes” për ju, do të ishte padyshim një tapet i kuq. Dhe njerëzit duhet të ndalojnë së ju gjykuari që shkoni të paftuar nëpër evente.

Virgjëresha

Keni tendencën të dashuroheni me tipa artistikë dhe emocionalë, që ju mbështesin dhe kujdesen për ju. Por kjo ndonjëherë mund të kthehet në anën e kundërt nëse përfundoni me ndonjë gomar që i pëlqen kaq shumë që ju kujdeseni për të sa nuk jep asgjë në këmbim. Nëse kjo ndodh, jepini vetes mundësinë të gjeni atë tipin për të cilin po flisnim në fillim.

Peshorja

Energjia, vetëbesimi dhe shpirti i iniciativës gjithmonë ju tërheq vëmendjen. Duke qenë vetë shumë energjike, i vlerësoni meshkujt që arrijnë dhe duan të mbajnë ritmin tuaj. Më shumë sepse nëse do t’ju duhej të vraponit sërish pas një tjetër idioti për të mbajtur ritmin e tij, do t’ju zërë gjumi në mes të ndonjë rruge.

Akrepi

Keni dobësi për partnerët e kujdesshëm, praktikë dhe të durueshëm, që do të jenë në krahun tuaj për një kohë të gjatë dhe që do t’ju përkushtohen kur të keni nevojë. Jeni një shenjë që jepni shumë, por le të themi të vërtetën: Keni gjithashtu nevojë që t’ju japin shumë. Në momentin që gjeni dikë që di si të përballet me humorin tuaj të paqëndrueshëm, mbajeni sepse është i duhuri.

Shigjetari

Ju dashuroni meshkujt inteligjentë dhe mendje-hapur që janë të gatshëm të jenë me ju në çdo aventurë që do të ndërmerrni. Ata që janë të mbushur me energji dhe që s’kanë frikë nga asgjë, do t’ju rrëmbejnë zemrën.

Bricjapi

Duke qenë se jeni pothuajse gjatë gjithë kohës në punë, preferoni meshkujt besnikë, të ndjeshëm dhe të dashur, që ju bëjnë të ndiheni të sigurta. Agjenda juaj s’ka aspak kohë për ata që nuk e dinë nëse ju duan ose jo.

Ujori

Natyra juaj ëndërrimtare dhe gjithnjë në ndryshim, është perfekte për tipat artistikë, të guximshëm dhe që e dinë me saktësi cilët janë. Meshkujt që kanë një këndvështrim origjinal të cilin nuk e vënë në kompromis për asgjë, janë ata që bëjnë për ju.

Peshqit

Dashuroni meshkujt e qëndrueshëm, që ju ndihmojnë kur keni nevojë si dhe ata që janë enciklopedi të vërteta. Keni nevojë që një mashkull të sjellë strukturë dhe mbështetje në jetën tuaj ëndërrimtare dhe të mbushur me kaos. Në këmbim, ai ka për të marrë partneren më romantike që ka pasur ndonjëherë.

Emrat të cilët Mourinho i dëshiron te United, listës i prinë Griezmann

Periskopi.com Sporti

Ylli i Atletico Madrid është numri një në listën e preferencave të Special One.

Francezi pavarësisht deklaratave se është i lumtur në Madrid, Murinho nuk heq dorë nga ai.

Madje francezi është dhe para Mbappes dhe Moratas në listën e preferencave të Murinhos.

United mendohet se do të trokasë në dyert e Atletico Madrid zyrtarisht me një ofertë prej 100 milionë eurosh.

Shifër kjo e cila vështirë se do të rrefuzohet nga klubi spanjoll.

Për Mbappen, United ka rival Realin e Madridit, rival i cili është disa hapa më pranë 18-vjeçarit.Alvaro Morata është shumë pranë Milanit në rast largimi nga Reali i Madridit. Duke parë dështimi ne dy pistat e tjera Murinho vështirë se do të tërhiqet nga Griezman.

Vuçiq paralajmëron kujdes të veçantë për serbët në Maqedoni

Periskopi.com Lajme

Presidenti i ri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në fjalimin e tij të parë pas ardhjes në funksion njoftoi se dëshiron të ndërtojë marrëdhënie më të mira me Maqedoninë dhe se çdo herë do të kujdeset për serbët që jetojnë në Maqedoni.

“Po, ne duam t’i përmirësojmë marrëdhëniet me Kroacinë, do të vazhdojmë ta thellojmë bashkëpunimin me Bosnjën, me Shqipërinë, Malin e Zi dhe Maqedoninë, si dhe me Hungarinë, Rumaninë dhe Bullgarinë.

Si president i Serbisë, çdo herë do të jem me popullin tonë që jeton në rajon, në Malin e Zi, Kroaci, Maqedoni, Slloveni dhe Rumani.

Do të ndihmojë në ruajtjen e tempujve dhe manastireve të Kishës Serbe në këto vende, pasi vetëm aty ku është e fortë Kisha Serbe, populli jonë ka rritur t’i ruaj shtëpitë e tyre”, tha mes tjerash Vuçiq.

Në fjalimin e tij, Vuçiq foli edhe për marrëdhëniet me Kosovën, ku tha se Serbia do ta ruaj integritetin e saj, por se do të pranojë bisedime me shqiptarët e Kosovës, pasi kjo sipas tij, ruan serbet dhe kontribuon në ruajtjen e paqes.

Putin heq disa sanksione kundër Turqisë

Periskopi.com Lajme

Presidenti rus, Vladimir Putin hoqi sot disa sanksione kundër Turqisë, të vendosura pas incidentit në kufirin sirian në vitin 2015, kur një avion luftarak turk rrëzoi një avion luftarak rus.

”Sanksionet që u hoqën kishin të bënin me punësimin e punëtorëve turq dhe operimin e kompanive turke në Rusi”, njoftoi media shtetërore.

Udhëheqja e Rusisë, javët e fundit ka shprehur synimet për të hequr të gjitha sanksionet, ndërsa vendet përpiqen të rindërtojnë marrëdhëniet e tyre të fuqishme ekonomike.

Kryeministri rus, Dmitry Medvedev pas bisedimeve të nivelit të lartë në Stamboll javën e shkuar, u konfirmoi gazetarëve se do të ketë ende kufizime ndaj importit të domateve turke, që tradicionalisht përbëjne eksportin më të madh bujqësor në Turqi.

Tirana fiton Kupën e Shqipërisë

Periskopi.com Sporti

Tirana javën e kaluar ka pësuar goditjen më të madhe në histori të klubit 97-vjeçar duke rënë në ligat inferiore.

Por, tiranasit duket se e kanë lënë pas këtë dështim dhe sonte kanë fituar Kupën e Shqipërisë.

Kryeqytetasit triumfuan kundër Skënderbuet me rezultat 3:1, transmeton Telegrafi.

Fituesi u bë i ditur pas 120 minutave lojë pasi që ndeshja në kohën e rregull përfundoi me rezultat 1-1.

Përgjatë 90 minutave bardhekaltërit shënoi Edeh (’20) ndërsa për Skënderbun realizoi Radas (’86).

Tiranës fitoren ia siguruar golat e Moise (‘103) dhe Meveille (113).

Matoshi komenton premtimin e Hotit për buxhet

Periskopi.com Lajme

Halil Matoshi, kandidat për deputet nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka kritikuar kandidatin për Kryeministër të koalicionit LDK-AKR-Alternativa, Avdullah Hoti për premtime jo reale.

Thotë se ekonomisti më i dobët dhe qytetari më naiv e kupton se është e pamundur që buxheti i vendit të rritet në 5 miliardë euro, premtim ky i Hotit.

“Po flitet këtu për shifra madje, s’duhet me qenë ekonomist për me kuptu që është mashtrim i ri. z.Avdullah Hoti thotë se buxheti rritet në 5 miliardë”, tha Matoshi në ‘Rubikon’ të KTV’së.

“Për kit buxhet Kosova duhet të ketë rritje 20 deri në 30 për qind dhe kjo është aq e largët nga realiteti sa që njeriu stepet edhe thotë ku po jetoj?”, tha Matoshi.Matoshi ka kritikuar Qeverisjen e kaluar të drejtuar nga Isa Mustafa, duke e quajtur të dështuar.

Momenti kur Molliqaj e Gjini përplasen ashpër (Video)

Periskopi.com Lajme

Sekretari Organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje është përfshirë në debat të ashpër me përfaqësuesin e AAK-së në emisionin “Jeta në Kosovë”.

Molliqaj, ka hyrë në një debat të ashpër me Ardian Gjinin për periudhën e luftës.

Gjini i tha Molliqajt se nuk mundet me i “shitë mend për luftë”, e Molliqaj ia ktheu duke i thënë se “më së shumti mundem me të shitë ty”, shkruan Periskopi.

Molliqaj po ashtu i tha Gjinit se “me PDK-në e Kadri Veselit nuk di qysh luftohet krimi e korrupsioni. Me kriminelë nuk di qysh bohet.”

Ndërsa, për LDK-në, në formë tallëse Molliqaj tha se nuk brengoset më. Tha se LDK-ja nuk ekziston për të.

“Për mu këta nuk ekzistojnë, nuk janë në garë. Shqetësim për mua mbetet PDK-ja”, tha ai. /Periskopi/

Hoti: Për të mirën e qytetarëve, vendi duhet të çlirohet nga PDK

Periskopi.com Lajme

Avdullah Hoti, kandidat për kryeministër vendi nga LDK- AKR/Alternativa, ka thënë se vendi duhet të lirohet nga keqqeverisja e bërë nga Partia Demokratike e Kosovës.

Në Magazina Zgjedhore në Klan Kosova, Hoti madje tha se pas zgjedhjeve të 11 qershorit, PDK duhet të qëndrojë për një kohë të gjatë në Opozitë pasi institucionet dhe njerëzit duhe të çlirohen nga dikush që ndërpreu progresin e vendit.

”Ky vend ka nevojë të lirohet nga PDK, institucionet e vendit duhet të lirohen nga keqqeverisja e vendit. Është interes për integrimet evropiane”.

”PDK i ka dhënë modelin më të keq Kosovës që mund të ec përpara”.

”Jemi bë bashkë me një koalicion të përbashkët, që më 11 qershor t’i çlirojmë institucionet e vendit”.

”Platforma tashmë është e qartë, kemi një marrëveshje se si ta udhëheqim vendin. Jemi garant, jemi njerëezit që çojnë përpara Kosovën”.

”PDK duhet të ngelet në Opozitë për një kohë të gjatë, për të mirën e qytetarëve të Kosovës”.

Hoti për PDK-AAK-Nisma: Natyrshëm koalicion i territ

Periskopi.com Lajme

Kandidati për kryeministër nga LDK-AKR-Nisma ka thënë se koalicioni kundërshtarë PDK-AAK-Nisma nuk ka se si të quhet ndryshe, përveç, koalicion i territ.

Për këtë ai ka dhënë edhe sqarimin se pse mendon kështu.

“Kualifikimi si koalicion i territ ka ardhur natyrshëm”, ka thënë Hoti në Magazina Zgjedhore.

“Personi që ka bërë fushatë me muaj, e lëshoi për pesë minuta vendin e kryeministrit për një kandidat tjetër”, ka thënë Hoti për Kadri Veselin e PDK-së, njofton Klan Kosova.

Kjo sipas tij është bërë natën nga frika e humbjes.

“Pavarësisht se kanë krijuar këtë koalicion, koalicioni ynë i djathë do të dalë fitues”, ka thënë Hoti.

Ai ka thënë se institucionet, veçanërisht Kuvendi duhet të kthehet në institucion ku debatohet për hallet e qytetarëve dhe jo problemet që politikanët kanë në mes vete.
“Ne tentojmë të fokusohemi se çfarë ne duam të bëjmë me ekonomi, shëndetësi politikë të jashtme dhe jo të merremi me kritika ndaj të tjerëve”, ka shtuar Hoti.

Fatmir Limaj qe një dekadë nuk e paguan tatimin (Dokument)

Periskopi.com Lajme

Kreu i partisë NISMA, Fatmir Limaj, në Agjencinë Kosovare Kundër Korrupsionit ka deklaruar pasuri milionëshe, duke përfshirë truall/toka bujqësore prej më shumë se 13 hektarë, të cilat i ka vlerësuar 500 mijë euro, shtëpi banimi në vlerë prej 250 mijë euro, dy banesa banimi në vlerë prej 150 mijë euro, veturë “Audi” që vlenë 30 mijë euro, shkruan portali “Infokusi.com”.

Megjithatë, “Infokusi” ka arritur ta siguroj faturën e fundit të tatimit në pronë të Fatmir Limajt në Malishevë, ku figuron se lideri i NISMA-s i ka borxh 272 euro, derisa fatura vjetore e tatimit në pronë për këtë shtëpi prej 198 metra katror është 35 euro.


Sipas një  kalkulimi të thjeshtë del se Limaj nuk ka paguar tatim në pronë për këtë shtëpi gati që një dekadë. Përndryshe, Fatmir Limaj ka bërë koalicion parazgjedhor me PDK-në e Kadri Veselit, të cilin e ka akuzuar rëndë deri pak ditë para se të bënte koalicion. Sipas Limajt, Veseli bashkë me shërbimin që e ka udhëhequr ai(SHIK-un) kanë përgatitur dosje për prokurorinë kundër tij. /INFOKUSI

‘Çmendet’ presidenti Realit, ofron pesëfishin e shumës së Juventusit

Periskopi.com Sporti

 Florentino Perez ka dhënë një lajm shumë të mirë në drejtim të lojtarëve të klubit të tij.

Ai iu ka premtuar lojtarëve se në rast të fitimit të dy trofeve këtë sezon çdo lojtar do të përfitojë nga 1,5 milionë euro.

Reali i Madridit arriti ta fitojë trofeun e parë, titullin kampion Spanje.

Lojtarët e Realit të Madridit nga premio i ndan vetëm nata e Cardiffit me 3 qershor, ku do të përballen me Juventusin për titullin kampion Europe. /Periskopi/

Limaj: Jam i bindur në fitoren e PDK-së, AAK-së dhe Nismës

Periskopi.com Lajme

Kreu i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, nuk ka asnjë dilemë se koalicioni PDK-AAK-Nisma do të jetë fituese e zgjedhjeve të 11 qershorit, por që dilema e tij është se a do të mundin të gjithë ata që kanë dhënë premtime të mbajnë fjalën.

E sipas tij, për këtë do të jetë Nisma në qeverisje për t’i bërë të gjithë ata që kanë premtuar ta mbajnë fjalën.

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, në një bashkëbisedim me qytetarë dhe me struktura të Nismës në Suharekë, ka folur lidhur me rolin që e ka kjo parti në koalicionin me Partinë Demokratike të Kosovës dhe me Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës, ku sipas Limajt ata do të jenë aty për të mbajtur të gjithë përgjegjës për atë që e kanë premtuar.

“Nuk ka asnjë dilemë që ky koalicion i madh do ti fitoj zgjedhjet, unë se kam atë gajle, unë e kam një gajle tjetër çka do të bëjë ky koalicion mos do t’i rritet mendja. Rritet mendja, arroganca, dhe e han vetën sikur ata tjerët përpara. Kur e merr besimin e qytetarëve është përgjegjësi e madhe, nuk është vetëm privilegj, kam parë që njerëzit kanë nis të ndajnë detyra, është përgjegjësi e madhe se Kosova e ka edhe këtë rast për ti dhënë drejtim. Siç e thash nuk kam asnjë dilemë në rezultatin e këtij koalicioni, dilemat e mija janë a do të mundim, a jemi të gatshëm, a janë të gjithë të gatshëm ata që e flasin me mbajt fjalën. Për këtë duhet të jetë Nisma për Kosovën në qeveri dhe në parlament fuqishëm. Ne jemi aty për të premtuar që ne me Nismën ndryshe nuk mundesh me qeverisë përveç se me mbajte fjalën për atë që e ke dhënë”, tha ai.

Limaj para qytetarëve tha se nëse e duan që Kosova të ketë një qeverisje stabile, të fuqishme dhe dinamike atëherë duhet të mobilizohen të gjithë për ta mundësuar këtë qeverisje.

“Nëse doni me pas Kosova një qeverisje stabile, një qeverisje të fuqishme, dinamike, një qeverisje e cila nuk e humb shpresën dhe një qeverisje e cila e mbanë fjalën, një qeverisje e cila nuk e lejon me mashtrua qytetarin e vet, atëherë në qeverisje detyrimisht rolin qendror duhet ta ketë Nisma për Kosovën. Prandaj, është e rëndësishme mobilizimi jonë, është i rëndësishëm angazhimi jonë”, tha Limaj.

Kryetari i Nisma për Kosovën, Fatmir Limaj, tha se qeverisjes së Kosovës i duhet një lidership që merr vendime dhe që bënë reforma të thella në çdo sektor.

Ndërsa, ai tha se është koha e fundit që Kosovës t’i jepet një drejtim pasi që Kosova ka humbur shumë këto tri vitet e fundit.

“Nëse në këtë kohë nuk i japim një rrugë, një mundësi vendit tonë, kemi me pas probleme për vite të tëra. Tri vite kemi humbur dhe janë humbje shumë të mëdha për Kosovën, para tri viteve ne kemi thënë se ky koalicion është duke e humbur kohën e çmueshme të Kosovës, këta njerëz bashkë nuk kanë me muajt me bë bashkë asgjë. Ata nuk janë bashkuar për të qeverisur Kosovën dhe i shihni rezultatet e asaj qeverie deri më tani. Prandaj na erdhën zgjedhjet e parakohshme dhe 11 qershori është një moment i rëndësishëm në drejtimin e vendit”, tha ai.

Së bashku me kreun e Nismës në këtë bashkëbisedim ishin edhe kandidatët për deputet Bilall Sherifi, Albulena Balaj, Haxhi Shala dhe Enver Hoti, të cilët para qytetarëve të Suharekës kërkuan besimin për qeverisjen e ardhshme.

Kujtojmë që sot është dita e parë e fushatës zyrtare për zgjedhjet e 11 qershorit, ku koalicioni PDK-AAK-Nisma, kanë hapur në një tubim me mijëra të pranishëm fushatën në Prishtinë në Sheshin “Skënderbe”, raporton KosovaPress.

Hysaj-Griezmann, shikoni çfarë ka ndodhur (Foto)

Periskopi.com Sporti

Antoine Griezmann është lojtari që ka luajtur më shumë se të gjithë në sezonin që u mbyll nga 5 kampionatet kryesore në Europë.

Ky është përfundimi i dalë nga studimi i Observatorit të Futbollit “CIES”, që ka marrë për bazë minutat e luajtura prej futbollistëve që nga 1 korriku i vitit 2016 e deri tani, në përfundim të sezonit futbollistik.

Sipas “CIES”, sulmuesi francez i Atletico Madrid rezulton se është aktivizuar në 63 ndeshje, duke luajtur plor 5.454 minuta, që do të thotë më shumë se 90 orë futboll.

Në vendin e dytë pozicionohet futbollisti i Leicester CIty, Wilfried Ndidi, me 61 ndeshje apo 5.290 minuta, ndërkohë që podiumi plotësohet nga një tjetër futbollist i Atletico Madrid, Koke, me 62 ndeshje apo 5.274 minuta.

Në listën e 10 futbollistëve “më të shtrydhur” në fushën e lojës janë edhe Neymar, Paul Pogba e Luis Suarez, shkruan Top Channel.

Lionel Messi është në vendin e 14, me 4.814 minuta aktivizim, ndërkohë që Cristiano Ronaldo pozicionohet në vendin e 27. Mes futbollistëve që janë aktivizuar më shumë është edhe Elseid Hysaj, me mbrojtësin e përfaqësueses shqiptare që ndodhet në vendin e 32-të, me 4.473 minuta të luajtura në këtë sezon.

297182

Hoti: Nëse dikush ka program, është LDK-ja

Periskopi.com Lajme

I nominuari për kryeministër nga koalicioni LDK-AKR-Alternativa, Avdullah Hoti ka thënë se ata do t’i sjellin qetësi vendit kur do të vijnë në qeverisje.

Ai ka pohuar se janë duke u munduar që të komunikojnë me të gjitha kategoritë e shoqërisë edhe tash pas hapjes së fushatës, por se ka shtuar se këtë e kanë bërë vazhdimisht si parti, njofton Klan Kosova.

Më tej ai është përgjigjur ndaj kritikëve që kanë akuzuar se ata si koalicion nuk kanë program qeverisës.

“Nëse ka dikush program është LDK-ja”, ka thënë Hoti në Magazina Zgjedhore.

“Është një ekstrakt tjetër i programit rreth 30 faqe, kurse programi i plotë është mbi 100 faqe. Nesër qytetarët do ta kenë në dorë këtë kontratë”, ka shtuar Hoti.

“Është një mesazh i qartë për nevojën që ka ky vend për të pasur qetësinë në familje, biznes, shkollë etj”.

Ai ka thënë se me ofertën e tyre duan ta bëjnë të qartë kontratën që ata kanë për qytetarët.