Mustafa: S`ka rrezik nga tërmeti, banorët e Deçanit mos të shqetësohen

Periskopi.com Lajme

Në orët e vona të së enjtes, qytetarët kanë raportuar se Deçani èshtë goditur nga një tërmet.

Lajmin për Klan Kosova.tv e ka konfirmuar Shemsi Mustafa nga Instituti Sizmik i Kosovës i cili tha se nga ky tërmet banorët nuk kanë vend për shqetësim pasi ka magnitudë të 2.1 shkallë të riterit.

Mustafa tutje shtoi se lëkundje të tilla ka pothuajse çdo ditë në vendin tonë.

Bëhet e ditur që lëkundjet e tokës janë ndjerë në Deçan, por raportohet se edhe në Pejë e Gjakovë po ashtu.

Kurban Bajrami, rend i gjatë për t`i prerë flokët te berberi (Foto)

Periskopi.com Fun

Ditë e madhe është nesër për të gjithë besimtarët e fesë islame.

Myslimanë anë e kënd botës festojnë Kurban Bajramin.

Është traditë, madje sipas këtij besimi është edhe sevap që për këtë ditë të veçantë të dukemi sa më bukur.

Ndërkohë, që një traditë e tillë vazhdon të praktikohet edhe në vendin tonë, shkruan Indeksonline.

Në orët e mbrëmjes, punë të madhe ka pasur edhe një flokëtar në Podujevë.

Shumë të rinjë janë parë duke pritur në radhë për të kryer shërbime të ndryshme, pikërisht që për Ditën e Bajramit të duken sa më të hijshëm.

Kujtojmë se nesër (e premte), Kurban Bajrami do  të falët në orën 06:37./

Kush i ‘ndau’ Adelina Ismailin e Besim Dinën? (Foto)

Periskopi.com Showbiz

Që të dy, emra shumë të njohur e të pëlqyer për audiencën shqipfolëse, me të vetmin dallim, e ky qëndron tek profesionet aktuale që ushtrojnë artistët, shkruan Kosovarja. Adelina Ismajli ‘diva’ e estradës shqiptare, e cila tash e sa vite është distancuar nga muzika, për të cilën dha mjaft, duke i bërë vetes vend përherë, në memorien e audiencës si ikonë e muzikës.

Madje Adelina, do të mbahet mend gjatë, falë guximit e transparencës që zotëroj fuqishëm në skenë, duke u bërë ndër femrat e para që luajti me ‘zhveshjen’, e njëherit duke nxjerrë nga brenda ‘bishën’ që fshihet tek thuajse secila femër, por të rralla janë ato që e vënë në pah.

E po të njëjtin sukses i cili po e ndjek akoma, duke e ngritur në maja, e ka gëzuar edhe humoristi shumë i dashur Besim Dina, që nga paraqitjet e para skenike.

Për të vijuar më pas në rolin e moderatorit, i cili i dha mundësinë të tregojë veten pa asnjë lloj dyshimi, si njëri nga ‘Showmen-ët’ më të mirë shqiptar.

Që të dy artistët, tentuan edhe në fusha të tjera, duke mos i vënë korniza vetes vetëm në një të tillë.

Xhirime të ndryshme për video-kaseta të vitit të ri, e programe festive, ishte kudo i pranishëm humoristi i njohur, derisa edhe Adelina në këtë drejtim nuk u tregua jo e zonja.

Bile shumë prej jush, mund ta keni të freskët rolin kur ‘diva shqiptare’ luajti përkrah Dinës, duke u shenjuar kështu edhe një gjurmë humori mjaft i pëlqyer.

Për të rikujtuar, edhe njëherë këtë bashkëpunim artistësh, Kosovarja ju sjell këtë foto të përbashkët të tyre, ku shihen me ndryshime të dukshme të cilat s’ka asnjë dyshim se pos moshës, nuk do mund të ndërhynte askush./Kosovarja

 

Shaqiri bëri asist fantastik në fitoren e Zvicrës (Video)

Periskopi.com Sporti
Futbollisti shqiptari i Kombëtares së Zvicrës, Xherdan Shaqiri ka bërë një asistim të bukur te goli i Seferovic.
Goli i dha epërsinë Zvicrës ndaj Andorras.
Takimi u mbyll me rezultat 3-0, duke bërë që Zvicra të prijë në grup me 21 pikë, tre më shumë se Portugalia. /Periskopi
Asisti i Shaqirit:

 

​Veterani i UÇK’së mallkon udhëheqësit e institucioneve, natën e Bajramit e pret duke ngrënë speca e domate

Periskopi.com Lajme

Një veteran i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, përmes një postimi në rrjetet sociale ka mallkuar qeverinë, deputetët, presidentin dhe udhëheqësit e OVL të UÇK-së, pasi natën e Bajramit ai e pret duke ngrenë vetëm speca e domate.

Po e postojmë shkrimin e veteranit dhe foton pa ndërhyrje:

Reagim i një Veterani nga Kaçaniku,Zoti ju Mallkoft juve qeveritart ,deputet ,President e deri te Udheheqsat e OVL -UÇK -së qe n’ket nate Bajrami i lat Veteranet me Gishta ne goje e ju pervete Konsumoni lloj lloj mishi ,Faleminderit o Zot qe naj ke dhan shendetin e po punojm bile sa me mbijetuar ,qe nate Bajrami darka vetem me Domate e Speca ,Haram ju qoft Gjaku i Deshmorve dhe mundi i Veteranve te Vertet.

Merr fund dilema: Kafja ta zgjat apo ta shkurton jetën? Ja e vërteta

Periskopi.com Shëndeti

Konsumimi i kafeinës ndihmon miliona njerëz që të zgjohen në mëngjes për të pasur një ditë mjaft të mirë.

Ka një përfitim nga kafeja, e cila zvogëlon mundësinë që të vdisni herët. Pas një studimi mbi 20 mijë burra dhe gra të moshës së mesme, del se nëse pini 4 kafe në ditë atëherë keni përfitime mjaft të mëdha.

Studiuesit nga spitali de Navarra në Spanjë zbuluan se njerëzit që pinë kafe rregullisht kanë vdekshmëri 2/3 më të ulëta se ata që nuk e pinë.

Dihet se kafeina përmban antioksidantë që janë përgjegjës për çdo përfitim shëndetësor.

Studimi u bë për një periudhë prej 10 vitesh që të ishte çdo gjë e detajuar për të arritur në konkluzionin e duhur.

A është normale për njerëzit të mendojnë vetëm për seksin? Ja çfarë thotë studimi

Periskopi.com Shëndeti

Meshkujt mendojnë rreth seksit më shumë se femrat dhe kjo ndodh për shkak të disa neuroneve të caktuara në trurin e tyre. Por kush është limiti?

Kjo gjë iu ndodh edhe krimbave, peshqve apo të gjitha kafshëve që riprodhohen në rrugë seksuale.

Një studim i publikuar në revistën Nature ka shpejtuar edhe disa nga mekanizmat bazë.

Në veçanti janë identifikuar një grup neuronesh prezentë në trurin e meshkujve me qëlllimin e vetëm që t’iu kujtojë vazhdimisht nevojën biologjike të riprodhimit, pavarësisht nëse ata janë apo jo energjikë.

Hulumtimi ka treguar trurin e Caenorhabditis, një krim me shumë pak neurone. Studimi e ka vënë theksin tek ndryshimet që ndodhin gjatë pjekurisë seksuale. Këto ndryshime i bëjnë meshkujt që si prioritet të parë të kenë seksin. Por kjo nuk do të thotë se mendimet dhe sjelljet e harbuara seksuale janë gjithmonë normale.

Sa herë mendojnë qeniet njerëzore për seksin?

Një studim amerikan, i publikuar pak kohë më parë shprehet se një mashkull mendon rreth seksit 19 herë në ditë dhe se fermat 10 herë në ditë. Meshkujt mendojnë gjatë ditës 18 herë për ushqimin dhe 11 herë për gjumin. Nëse kjo është një masë mesatare, del që të mendosh 50 herë në ditë apo më shumë, kjo është e tepërt. Personi që mendon më shumë se mesatarja e lartpërmendur rreth seksit, duhet patur nën vëzhgim sepse përbën rrezik.

Pesë femrat që ndryshuan botën, midis tyre edhe shenjtëresha shqiptare (Foto)

Periskopi.com Lajme

Ato njihen si 5 femrat që ndryshuan historinë e botës. “Lufta” për të drejtat e grave filloi në vitin 1872, për të ndaluar diskriminimin gjinor.

Susan B. Anthony u përpoq për të drejtën e votës për Zgjedhjet Presidenciale. Edhe pse nuk votoi dot, Amendamenti i 19-të në Kushtetutën e SHBA-ve mori emrin e saj: “Susan B. Anthony Amendment”.

E dyta do të ishte Marie Curie. Ajo ishte femra e pare që mori titullin Profesor në Universitetin e Sorbonës në Paris, në vitin 1906. Njeriu i parë në botë që fiton dy Çmime Nobel. I pari ne 1903 për Fizikën, bashkë me të shoqin dhe një bashkëpunëtor të tretë, i dyti për Kiminë në vitin 1911, për punën e saj mbi radioaktivitetin.

Në këtë listë është edhe një shqiptare. Bëhet fjalë për Nënë Terezën. Shqiptarja që njihet si me origjinë nga Maqedonia. Ajo e ka zhvilluar pjesën më të madhe të aktivitetit të saj humanitar në Indi. Ka arritur armëpushimin në Liban për të evakuuar një spital, ka ndihmuar në Etiopi dhe në Armeni. Katolikja dhe humanistja e madhe, është nderuar me Çmimin Nobel për Paqe në vitin 1979.

E katërta është Mae Jemison. Ajo është astronautja e parë Afro-Amerikane. Fizikante, që përpara nisjes së punës në NASA, është marrë me aktivitet humanitar, transmeton mapo.

E fundit por jo më pak e rëndësishmja është shkrimtarja franceze Simone de Bovuar. Ajo luftoi shumë për lirinë e femrave dhe u dha forcë me anë të shkrimeve të saj.

Cristiano Ronaldo ‘bombardoi’ Ishujt Faroe, shënoi hetrik të mrekullueshëm (Video)

Periskopi.com Sporti

Portugalia mposhti Kombëtaren e Ishujve Faroe me rezultat të thellë 5-1, në kuadër të ndeshjeve për kualifikimin në Botërorin “Rusia 2018”.

Ai që shkëlqeu në këtë ndeshje padyshim se ishte sulmuesi i Real Madridit, Cristiano Ronaldo që shënoi hetrik, shkruan Periskopi.

Dy golat e tjerë për portugezët i shënuan William Carvalho dhe Nelson Oliveira.

Më poshtë keni hetrikun e portugezit. /Periskopi

https://www.youtube.com/watch?v=HfklgdzFSTQ

PAN deklarohet për takimet që po zhvillohen mes LDK’së e Vetëvendosjes

Periskopi.com Lajme

Anëtarët e koalicionin PAN bëjnë të ditur se tashmë janë siguruar më shumë se 61 vota dhe se Kosova do t’i krijojë institucionet e reja në javën e parë të shtatorit.

Idenë e koalicionin LAA për mbajtjen e një tryeze midis liderëve të partive për gjetjen e mundësisë për dalje nga kriza politike zyrtarët e PAN-it e quajnë të kotë.

“Tryeza është humbje kohe”, është shprehur Haxhi Shala nga Nisma për Kosovën.

Ndërsa, qytetarët thonë se e kanë humbur besimin tek klasa politike./21Media

Amerika çon trupa të reja në Afganistan

Periskopi.com Lajme

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis njoftoi sot se ka urdhëruar dërgimin e trupave shtesë në Afganistan, dhjetë ditë pas njoftimit nga presidenti Donald Trump për një përforcim të efektivëve amerikanë në këtë vend.

“Po kam nënshkruar urdhërat”, deklaroi Mattis para gazetarëve, pa dhënë detaje mbi shifrat.

“Kjo do t’i mundësojë forcave afganase të luftojnë në mënyrë më efikase”, tha ai duke shtuar se bëhet fjalë kryesisht për këshilltarë ushtarakë, përcjell Atsh.

Më 22 gusht presidenti amerikan, Donald Trump prezantoi strategjinë e tij për Afganistanin, lufta më e gjatë në historinë amerikane, ku parashikohej dërgimi i trupave shtesë dhe një presion më i lartë mbi Pakistanin, duke i bërë thirrje që të mos strehojë më terroristë.

Përfaqësuesja e Kosovës mbërrin në Kroaci (Foto)

Periskopi.com Sporti

Përfaqësuesja e Kosovës, ka arritur në Kroaci dhe është akomoduar në hotel para ndeshjes me rivalin ballkanas.

Bashkë me ekipin përfaqësues në Zagreb kanë udhëtuar presidenti i FFK-së, Fadil Vokrri, anëtari i KE-së, Bakir Burri dhe zv. sekretari i përgjithshëm, Arianit Ahmeti.

Sonte futbollistët do të pushojnë, ndërkaq nesër paradite prej orës 10.00 do të ketë analizë të lojës së ekipit rival.

Pasdite në orën 18.15 në stadiumin “Maksimir” përzgjedhësi do të ketë konferencën për media para ndeshjes, ndërsa në orën 18.45.

Përfaqësuesja do të mbajë seancën e fundit stërvitore para ndeshjes me Kroacinë.

Thaçi e Vuçiq diskutuan marrëveshjen që ishte arritur 4 vite më parë

Periskopi.com Lajme

Takimi i së enjtes në Bruksel në mes presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij serb Aleksandar Vuçiq, me ndërmjetësimin e përfaqësueses së BE-së, Federica Mogherini, ka përfunduar me dakordim për zhbllokimin e Marrëveshjes për Drejtësi.

Ministrja në detyrë për dialog, Edita Tahiri ka sqaruar për “Indeksonline” se kjo marrëveshje ishte arritur qysh në vitin 2013 por më pas ishte bllokuar nga Serbia.

“Takimi i presidentëve të të dyja shteteve sot në Bruksel, me ndërmjetësimin e zonjës Mogherini mendoj se ishte i rëndësishëm sepse ndër tjerash, për aq sa u kuptua nga komunikata e Bashkimit Evropian, po kuptohet se Serbia është e gatshme që të zhbllokojë marrëveshjen për drejtësi. Kjo marrëveshje është arritur në vitin 2013 pastaj një marrëveshje shtesë është bërë në vitin 2015, dhe në nëntor të vitit 2016 kemi pasur marrëveshjen e fundit zbatuese. Prej atëherë Serbia e kishte bllokuar zbatimin duke mos ndërprerë kontratat e punës dhe pagat për këta gjyqtarë e prokurorë serbë që do të integrohen në institucionet e drejtësisë së Republikës së Kosovës”, ka sqaruar ajo.

Tahiri ka bërë të ditur se zbatimi i Marrëveshjes për Drejtësi duhet të zbatohet deri më 17 tetor. Ndërsa, po në këtë ditë pritet që Presidenti i Republikës së Kosovës të bëjë dekretimin e gjyqtarëve dhe prokuorëve serbë.

“Sipas dakordimit në Bruksel, më 17 tetor duhet të përfundojë zbatimi që nënkupton se atë ditë presidenti i Republikës së Kosovës do të bëjë dekretimin e këtyre gjyqtarëve dhe prokurorëve që tashmë kanë kaluar procesin e intervistimit në Panelin Shtetëror të Kosovës. Ky lajm sot tregon se Serbia është e gatshme ndoshta që të zhbllokojë marrëveshjen dhe në ditët në vijim do të shohim proceset zbatuese ”, ka thënë ajo.

Takimi i fundit mes Thaçit e Vuçiqit ishte zhvilluar në korrik, ku të dy presidentët ishin pajtuar për një fazë të re të dialogut mes të dy vendeve./Indeksonline

Çmenduri në futboll, klubi i Hoffenheim fiton 18-0 (Foto)

Periskopi.com Sporti

Skuadra nga Bundesliga gjermane, Hoffenheim ka triumfuar me rezultat 18-0, si mysafir i skuadrës së Friedrichshaller SV.

Edhe pse ndeshja ishte e karakterit miqësor, të shënosh apo të pranosh 18 gola në një ndeshje futbolli është e jashtëzakonshme, shkruan Periskopi.

Për fituesit më i miri ishte David Otto, i cili realizoi katër gola, nërsa nga tre gola shënuan Salihovic dhe Uth.

Hoffenheim në dy ndeshjet e para në Bundesliga ka arritur të mbledhë 4 pikë. /Periskopi

Tërmet edhe në Pejë e Gjakovë?

Periskopi.com Lajme

Para pak çastesh u raportua për një tërmet në Deçan.

Koha.net raportoi se tërmeti ndodhi në orën 22:45.

Ndërsa, thuhet se tërmet pati edhe në Pejë e Gjakovë.

Qytetarët kanë njoftuar se kanë ndjerë një tërmet të enjten në mbrëmje.

Fiton Zvicra e shqiptarëve

Periskopi.com Sporti

Zvicra e ka mposhtur 3:0 Andorrën.

Zvicra është treguar e fortë për Andorrën, duke e mposhtur 3:0.

Haris Seferovic (43’ e 62’) dhe Stephan Lichtsteiner (67’) shënuan për Zvicrën, në një ndeshje ku shkëlqeu Xherdan Shaqiri.

Pas kësaj fitore, Zvicra ka shkuar në kuotën e 21 pikëve, tri më shumë se Portugalia.

 

Ronaldo shënon gol të ‘çmendur’ në stilin gërshërë (Video)

Periskopi.com Sporti

Portugalia është duke luajtur ndeshje me karakter kualifikues të kampionatit botëror Rusia 2018 të Grupit B ndaj Ishujve Faroe.

Kombëtarja iberike momentalisht është duke avancuar me rezultat 1-0 me golin e të përhershmit Cristiano Ronaldo.

Ylli i Real Madridit ka shënuar gol në minutën e tretë, gol ky i cili është për t’i pasur zili.

Tërmet në Deçan

Periskopi.com Lajme

Qytetarë të shumtë kanë ndjerë një tërmet të enjten në mbrëmje.

Sipas tyre, tërmeti ka ndodhur rreth orës 22:45.

Qytetarë nga Deçani njoftuan për këto raste. /Koha

Morena shpërthyese në fotot e fundit (Foto)

Periskopi.com Showbiz

Bukuroshja dhe këngëtarja Morena Taraku është paraqitur shumë sensuale në fotot e saj të fundit.

Fotot e fundit të  Morenës nuk janë bërë as në ashensor dhe as nuk janë selfie nga fitnesi.

Morena ka zgjedhur që të jetë më ndryshe kësaj radhe duke realizuar një foto sesion profesional.

Këngëtarja nuk ka treguar autorin e këtyre fotografive por e ka titulluar “beingloved”, që në shqip do të thotë të jesh e dashuruar.

Ndoshta, me këtë fotosesion Morena është duke paralajmëruar diçka të re.

 

“Kurban Bajrami” në Pakistan, 10 milionë kafshë bëhen kurban (Video)

Periskopi.com Lajme

Me afrimin e ditës së Kurban Bajramit, tregje të improvizuara bagëtish janë ngritur anembanë Pakistanit. Ato në Karachi dhe Lahore gëlojnë nga njerëzit, por shumë konsumatorë ankohen për rritje të ndjeshme të çmimeve.

“Kafshët këtë vit kanë qenë ekstremisht të kushtueshme. Çmimet janë 40 deri në 45% më lart sesa vitin e kaluar, e pronaret e bagëtive nuk dëgjojnë t’i ulin”, tha Sikander Nawaz, blerës.

“Këta njerëz kërkojnë 500 mijë rupi, apo 4.745 dollarë për një kafshë, që është shitur për 200 mijë rupi, ose 1.900 dollarë. Njerëzit pyesin veten: si mund ta blejmë ne këtë?…dhe largohen”, tha Waseem Siddiqui, blerës.

Festivali i sakrificës, siç njihet ndryshe, është një ditë e shënuar në kalendarin mysliman. Si simbol i flijimit përdoret zakonisht një lopë, por mund të jetë edhe një dele, dash, dhi apo gamile, në varësi të rajonit.

Shumë prej familjeve, që nuk ua lejon xhepi ta blejnë të vetme një lopë, vendosin të mbledhin paratë bashkë e ta ndajnë mishin mes tyre. Miliona kafshë flijohen në botën myslimane gjatë këtyre festimeve.

Sipas të dhënave të shoqatës vendase “Pakistan Tanners Association”, vetëm në këtë vend gjatë dy ditëve të Kurban Bajramit shkohen në thikë 10 milionë kafshë, që vlejnë mbi 3 miliardë dollarë.