Turqia anulon fluturimet drejt Italisë

Periskopi.com Lajme

Duke nisur prej mbrëmjes së të shtunës, Turqia vendosi të anulojë fluturimet e pasagjerëve me Italinë, Irakun dhe Korenë e Jugut.

Lajmin e dha ministri i Shëndetësisë i Turqisë, Fahrettin Koca.

Nëpërmjet një njoftimit në Twitter ai u shpreh se anulohen fluturimet drejt këtyre vendeve, por nuk dha afate se sa do të qëndrojë kjo masë.

Kujtojmë se në Itali ka shkuar në mbi 1049 persona numri i të prekurve nga koronavirusi.

“Nga ferri dhe mbrapa”: Tri javët e vuajtjes nga koronavirusi

Periskopi.com Lajme

Tiger Ye, 21, jeton në Wuhan dhe filloi të shfaq simptoma në mes të janarit. Këtu ai tregon historinë e sëmundjes dhe shërimit të tij.

Më 17 Janari muskujt e tij u lënduan  të gjithë. Ye kishte ethe të vogëla, jo aq shumë sa për të vërejtur sëmundjen.

 

 

“Për të trajtuar dhimbjen e muskujve, mora disa tableta të ftohtë sepse mendova se ishte një ftohje normale. Tani që unë mendoj për këtë, unë mund të ketë humbur kohën më të mirë për trajtim, duke mos arritur të përmbajë virusin me ilaçe antivirale në fazat e hershme të tij”, tha ai, shkruan The Guardian.

“Nuk e di se si e kam virusin. Unë gjithmonë ha në të njëjtin restorant të stilit Hong Kong poshtë shkollës time. Unë nuk isha duke ecur shumë rreth asaj kohe, sepse ishte shumë e ftohtë, dhe meqë isha i lodhur pas klasave, gjithmonë kthehesha në shtëpi. Pasi filloi pushimi i semestrit, unë mbeta me prindërit dhe jo në konvikt. Fillova të vish një maskë disa ditë më vonë, kur pashë të gjithë të tjerët rreth meje që mbanin maska.

Më 25 janar pata një kontroll. Kisha filluar të kollitem. Ishte një kollë shumë e thatë me një gëlbazë të verdhë. Rezultatet treguan se situata ime po përkeqësohej, me infeksionin që përhapet në të gjithë mushkëritë e mia. Mjeku më dha një pikim IV, ndërsa ilaçi oral mbeti i njëjtë. Në kohën kur doktori më tha që unë isha i dyshuar se kisha virus, por që vetëm një komitet ekspert mund të vendosë se kush do të jetë në gjendje të përdorë komplotin e testimit.

Nga 26 janari të ngrihesha ishte bërë jashtëzakonisht e vështirë dhe unë po dridhesha nga të ftohtët. Ndjeva se kisha ethe të larta, dhe isha: 39C. Raportet më vonë thoshin se situata mund të zhvillohej jashtëzakonisht shpejt në fazën e mesme, por përpara se ta dija, deri në atë mbrëmje ethet ishin zhdukur. Ndihej sikur të isha në ferr dhe mbrapa. Ajo periudhë nga 21 Janari deri në 26 ishte koha më e keqe. Kam kollitur aq keq që stomaku im po më dhemb dhe kurrizin më dhembin. Këto ishin disa nga ditët më të këqija në jetën time.

Atëherë kuptova se kisha nevojë për ndonjë mbështetje shpirtërore ose mbase nuk mund ta bëja. Kështu që pashë shfaqjen time të preferuar të anime dhe duke parë jetën e tyre normale, të lumtur, mendova se mund të më duhet të them lamtumirë për këtë jetë përgjithmonë. Por, duke parë shfaqjen, heroina kishte probleme në gjysmën e parë, por ajo më në fund e bëri atë dhe arriti sukses në karrierën e saj.

E shihni, unë do të fluturoja për në Japoni në mes të shkurtit për të shkuar në një koncert nga Ayaka Ohashi, një aktore japoneze me zë dhe artiste anime, por me bllokimin mendova se gjithçka mund të anulohej. Kisha ndjekur shfaqjen e saj solo vitin e kaluar, dhe pasi e shikoja atë, kisha vendosur që të dëshiroja të bëja një karrierë nga menaxhimi i aktorëve të zërit. Prandaj, duke parë shfaqjen, mendova: Unë duhet ta bëja nëse dua ta shoh koncertin e saj të rrallë. Kjo më inkurajoi me të vërtetë dhe më dha një lehtësim, së bashku me ilaçin. Kam ëndërruar dy herë atë javë që e takova.

Unë bëra një provim tjetër në 28 Janar, i cili tregoi se të dy mushkëritë e mia po përmirësoheshin. Pas një konsultimi mjekësor midis mjekëve, ata vendosën që unë të kualifikohesha për t’u testuar për koronavirusin.

Virusi përhapet

Vëllai im i madh filloi të ketë ethe dhe kollë në 29. Rezultatet e provimit të tij treguan se kishte disa copa të vogla të hijeve të qelqit në mushkëri. Ai u konsiderua një rast i dyshuar. Në të njëjtën ditë, gjyshe ime gjithashtu kishte ethe. Sa për mua, rezultatet e mia të testit ishin pozitive dhe unë zyrtarisht isha një rast i konfirmuar. Spitali më dha pesë ditë një ilaç anti-HIV falas, ndërsa familja ime po fillonte gjithashtu të merrte ilaçe të përshkruara. Për shkak të situatës sime të përmirësuar dhe shtretërve të kufizuar në spital, më thanë të shkoj në shtëpi dhe të izolohem, dhe kështu përfundoi terapia ime IV.

Më 4 shkurt, një skanim CT tregoi përmirësime të vazhdueshme në mushkëritë e mia, dhe kollitja ime u ndal. Më dhanë një test tjetër koronavirus dhe më rekomanduan më shumë ilaçe. Të nesërmen rezultatet e testit treguan se isha negativ për virusin, por sipas udhëzimeve të mjekëve, më duhej të kthehesha për një test tjetër. Më 7 shkurt rezultatet treguan përsëri se unë isha negativ dhe unë u shpall i shëruar.

Rritet niveli i alarmit për koronavirusin

Periskopi.com Lajme

Koronavirusi u përhap të premten edhe në shtatë vende të tjera të botës duke bërë që Organizata Botërore e Shëndetësisë të rrisë alarmin e rrezikut në nivelin më të lartë.

Meksika, Nigeria, Zelanda e Re, Lituania, Bjellorusia, Azerbajxhani dhe Islanda raportuan rastet e tyre të para me virus të premten.

Tashmë numri i vendeve të goditura nga COVID-19 ka arritur në rreth 60.

Koreja e Jugut, vendi më i goditur pas Kinës, raportoi të shtunën numrin më të madh të të prekurve në një ditë, gjithsej 813 raste të reja. Kjo e rrit totalin e personave të prekur nga koronavirusi në 3.150. Irani konfirmoi 593 raste dhe 43 vdekje, numri më i lartë i vdekjeve jashtë territorit kinez.

Ndërkohë të shtunën numri i vdekjeve në Itali si pasojë e koronavirusit të ri u rrit nga 8 në 29 persona.

Në të gjithë botën, virusi ka vrarë më shumë se 2.900 persona ndërsa rezultojnë mbi 85 mijë raste personash të infektuar prej tij.

President Thaçi në Nju Jork takon shoqatën e shqiptarëve

Periskopi.com Lajme

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi për gjatë vizitës së tij në Nju Jork takoi edhe shoqatën shqiptare ‘Vatra’.

Përmes një postimi në Facebook, Thaçi ka treguar se pati një bashkëbisedim miqësor me kryetarin e saj, Elmi Berisha dhe anëtarët e saj.

 

 

Postimi i plotë:

Në Nju Jork të SHBA-së isha në selinë e Vatrës, shoqatës më të vjetër shqiptare, ku u prita nga kryetari i ri i saj, Elmi Berisha, dhe nga anëtarët e kësaj shoqate. Pata një bashkëbisedim të përzemërt, miqësor e të hapur me bashkëkombësit. Liria dhe pavarësia e Kosovës, të arriturat e Kosovës, të tërë shqiptarëve janë të lidhura ngushtë me punën e vyeshme, me guximin dhe me sakrificën e diasporës shqiptare. HTH

Aparatet që harxhojnë energji edhe kur nuk përdoren

Periskopi.com Tech & Auto

Ju mendoni se duke mos i shfrytëzuar, nuk po harxhoni energji, por në fakt e keni gabim. Disa pajisje vazhdojnë të harxhojnë energji edhe pasi i keni fikur.

Më poshtë po ju rendisim disa prej tyre:

Një karikues në prizë pa telefon
Një karikues i mbetur në fole vazhdon të përdorë energji edhe kur nuk ka asnjë pajisje të lidhur me të. Megjithatë fuqia është minimale, kështu që nuk e godet shumë portofolin tonë.

Telekomanda
Mund të harxhojnë deri në 22 dollarë, vlerë të energjisë në vit. Shumica prej nesh nuk shqetësojnë akoma kalimin e tunerit tonë në modalitetin e gatishmërisë, duke menduar se largimi nga televizori është i mjaftueshëm. Kjo rezulton në 5 herë më shumë se kostoja.

Televizori
Kjo konsumon rreth 25 dollarë energji në vit, nëse televizori është i fikur, por i pa hequr nga priza.

Kompjuterat dhe laptopi
Edhe fikur, kompjuterat dhe laptopët vazhdojnë të punojnë. Kjo është arsyeja pse kur i hiqni ato, mund të kurseni deri në 100 dollarë në vit.

Pajisjet me kohëmatës
Duke hequr nga priza një pajisje të tillë, ju kurseni deri në 114 dollarë në vit.

Kabllot në priza. A duhet ti heqim?
Disa mund të mendojnë se shumat e mësipërme janë të vogla, ndërsa të tjerët do të impresionoheshin.

Sidoqoftë, duhet të dini që një rritje e papritur e energjisë mund t’ju lërë pa para dhe me një shtëpi të tërë me pajisje të djegura. Prandaj rekomandohet gjithnjë heqja nga priza, në përfundim të përdorimit.

Zbuloni ç’bëjnë përqafimet për ju dhe partnerin

Periskopi.com Zoya

Një përqafim tregon shumë më tepër sesa thjesht simpat ndaj dikujt. Duke përqafuar, nivelet e hormoneve të stresit ulen dhe për më tepër, nëse kolesteroli juaj është në nivele të larta, përqafimet do t’ju ndihmojnë ta normalizoni.

Duhet të dini se përqafimet me partnerin tuaj, mund t’ju kthehen në varësi. Kjo gjuhë trupore ju ndihmon të krijoni një lidhje të fortë dhe jetëgjatë. Funksionon njësoj si të puthësh gruan para se të shkosh në punë. Sipas studimeve, puthjet i shtojnë bashkëshortit 5 vite jetë, ndërsa përqafimi shton shanset për lidhje jetëgjatë. Përqafimi mund t’i bëjë çiftet të varur nga trupat e njëri tjetrit dhe përveç shpjegimit romantik, ka diçka tjetër: hormoni i oksitoksinës.

Ky hormon është po ai që komandon trurin të prodhojë qumësht për të sapolindur, por me kalimin e kohës shkencëtarët besojnë se ky hormon, është gjithashtu përgjegjës për çlirimin e ndjesive të lumturisë, ngrohtësisë dhe dashurisë. Me pak fjalë, hormoni i gjendjes së mirë emocionale, anabelmagazine. Pra, nëse e shihni që partneri/ja është e fiksuar pas përqafimeve me ju, ka një arsye të fortë shkencore.

Shqiptari nga Shkupi personi i parë që zemrën nuk e ka në trup por në çantë

Periskopi.com Lajme

Një pacient shqiptar nga Shkupi është personi i parë në Maqedoni që ka zemër të ashtuquajtur TAH (Total Automatic Heart). Bëhet fjalë për 41 vjeçarin nga Shkupi, Ismet Haxhiu.

Ai para disa viteve ka udhëtuar në Norvegji për të punuar si moler, por pas 15 ditëve ka pësuar infarkt masovik në zemër. Mjekët i kanë vendosur stent dhe i kanë thënë se zemra i funksionon vetëm 30 për qind, prandaj ka vendosur të kthehet në vendlindje.

Më pas ka kryer operacion, duke instaluar TAH, zemër e cila funksionon jashtë trupit dhe të cilën e mban në çantë. Nëse i afroheni zemra e tij dëgjohet duke punuar, shkruan A1On.

Ai rrëfen edhe situata interesante që i kanë ndodhur, siç ka qenë situata kur ka shkuar një herë në bankë. Sapo është futur në bankë të gjithë kanë ikur jashta, duke menduar se të rrahurat e zemrës së tij janë zë i bombës së kurdisur. I është afruar edhe sigurimi dhe pasi u ka sqaruar qe bëhet fjalë për zemrën e tij, ia kanë mundësuar të kryejë punë menjëherë.

Kosova shtrëngon masat, ndalohet importi nga Kina i mallrave që mund të bartin koronavirusin

Periskopi.com Lajme

Ndonëse në Kosovë nuk është konfirmuar ende asnjë rast me koronavirus, institucionet kanë marrë masa paraprake për çdo eventualitet.

Rreziku më i madh që i kanoset Kosovës konsiderohen mallrat nga shteti i Kinës, që rëndom në Kosovë hyjnë përmes porosive të bëra “online” nga ueb faqet për shitblerje të gjësendeve të ndryshme, shkruan lajmi.net.

Sidoqoftë, Kosova mund të thuhet se në aspektin e importit të mallrave nga Kina është e sigurt.

Kjo për shkakun se pas përhapjes së koronavirusit, Kosova ka ndaluar edhe importin e hojit të bletëve, që ishte malli i vetëm që hynte në Kosovë nga shteti aziatik.

Lamir Thaçi nga AUV, thotë për lajmi.net se Kosova nuk importon produkte ushqimore nga Kina që potencialisht konsiderohen si lëndë përmes të cilave përhapet koronavirusi.

“Republika e Kosovës, nuk importon produkte ushqimore nga Kina, të cilat potencialisht konsiderohen si lëndë përmes të cilave mund të bartet virusi, njëkohësisht nuk kemi importe të kafshëve të gjalla. I vetmi import ka qenë ushqimi për bletë dhe hojet e bletëve, të cilat i kemi ndaluar menjëherë për import. E kjo padyshim, që na ndihmon që ne t’i shmangemi rrezikut direkt nga vendi i origjinës së virusit, pra nga Kina”, thotë Thaçi për lajmi.net.

E për vendet e tjera aktualisht nuk ka ndalesë. Thaçi thotë se sipas vlerësuesve të rrezikut, nuk ka raste të shpërndarjes së sëmundjes përmes mallrave apo ushqimeve tjera.

Ai thotë se ndalesë për vendet e tjera mund të ketë vetëm për kafshët e gjalla, që mund të bartin virus apo sëmundje.

“Për vendet e tjera deri me tani nuk ka ndalesë për produktet ushqimore të cilat iu nënshtrohen kontrollit kufitar përveç kafshëve të gjalla për  të cilat edhe në raste të zakonshme mund të bartin një agjent specifik apo sëmundje. Bazuar në  ECDC (Qendrën Evropiane për Kontrollin e Sëmundjeve) në të cilën thirret edhe Komisioni Evropian , nuk kanë marrë masa mbrojtëse për ushqim dhe tregti nga Kina, dhe se deri më tani (sipas vlerësuesve të rrezikut nga këto institucione) nuk ka raste të shpërndarjes së sëmundjes përmes ushqimit apo mallrave tjera”, ka thënë Thaçi.

Sidoqoftë, nga AUV thonë se janë duke përcjellë me seriozitet situatën dhe të dhënat e OBSH-së, dhe Komisionit Evropian lidhur me ushqimin dhe tregtinë.

Thaçi thekson se AUV është i gatshëm që në çdo kohë të vihen në veprim me të gjitha kapacitetet që ata kanë.

“Gjithsesi, AUV përveç pjesëmarrjes së rregullt në komitetin e krijuar nga Ministria e Shëndetësisë, është duke përcjellë me seriozitet situatën dhe të dhënat e OBSH, Komisionit Evropian dhe EUCD-së lidhur me ushqimin dhe tregtimin e tij. Ne, si autoriteti më i lartë për ushqim dhe veterinari, jemi të gatshëm që në çdo kohë, më të gjitha kapacitetet që kemi të vihemi në dispozicion për të vepruar, për parandalimin e këtij virusi në vendin tonë. Të gjitha rekomandimet që dalin nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) dhe Qendra e Kontrollit të Sëmundjeve (ECDC), jemi të përgatitur që t’i aplikojmë në pjesën që i takon kompetencave tona si Agjenci, sikurse të gjitha vendet, të cilat inkurajohen të vazhdojnë të forcojnë gatishmërinë e tyre për emergjencat shëndetësore në përputhje me Rregulloren Ndërkombëtare të Shëndetit (2005)”, thotë ai.

Përveç masave në ushqim, Kosova aktualisht ka vendosur edhe kontrolle të rrepta në aeroport për udhëtarët që vijnë nga vendet ku është përhapur më shumë virusi.

Aktualisht, Italia është shteti me numrin me të madh të rasteve me koronavirus dhe me numrin e viktimave nga kjo sëmundje.

Ndryshe, në Kosovë si rrjedhojë e frikës së përhapjes së këtij virusi, barnatoret dhe depot kanë mbetur pa maska mbrojtëse, ndërkaq që edhe ato që kanë mbetur pa u shitur u janë pesëfishuar çmimet.

Lajmi.net kishte raportuar edhe më herët lidhur me këtë dukuri.

Kryemjeku amerikan bën thirrje: Njerëz, ndaloni blerjen e maskave

Periskopi.com Lajme

“Seriozisht njerëz – ndaloni blerjen e maskave” është thirrja që u ka bërë njerëzve kryemjeku i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jerome M.Adams.

Sipas tij, mesazhin e të cilit e përcjellë edhe New York Times, maskat nuk mund të ndihmojnë në parandalimin e përhapjes së koronavirusit, tash i njohur me emrin COVID-19.

“Maskat nuk janë efektive në parandalimin e prekjes me koronavirus, por nëse ofruesit e përkujdesit shëndetësor nuk mund t’ua ofrojnë ato pacientëve të sëmurë, ata dhe komunitetet tona vihen në rrezik”, ka shkruar Adams në Twitter.

Mjeku i përgjithshëm amerikan, gjatë së shtunës, ka paralajmëruar se maskat s’janë efektive, prandaj, mos të bëhet panik nëpër vende ku tashmë është përhapur koronavirusi.

Apeli i tij ka ardhur teksa konsumatorët në panik po nguten për të blerë maska në dyqane ‘online’, duke nxitur rritje të madhe të çmimit të maskave, por edhe në shtim të produkteve false.

Sipas kryemjekut, metoda më e mirë për t’u mbrojtur nga koronavirusi, është pastrimi i rregullt i duarve, qëndrimi në shtëpi i atyre që s’ndihen mirë me shëndet, dhe mos dalja nëpër tubime.

Viber së shpejti do të bëhet me pagesë?

Periskopi.com Tech & Auto

Gjatë gjysmës së dytë të shkurtit në vendet e rajonit në telefonat e përdoruesve të Viberit filluan të qarkullojnë mesazhe duke çuar përdoruesit e Viber në përfundimin e gabuar se aplikacioni do të fillojë të tarifojë në shkëmbim të përmbajtjes.

Megjithatë u konfirmua se gjithçka ishte mashtrim. Aplikacioni Viber do të mbetet pa pagesë, dhe përdoruesit, për fat të keq për veprime dashakeqe që nuk mund të ndalen, janë të ekspozuar ndaj dezinformatave dhe përpjekjeve për t’u zhvatur informata personale”, reaguan nga ky aplikacion.

 

 

“Ne ju kujtojmë që Viber është aplikacion falas dhe do të mbetet i tillë përgjithmonë! Ju lutemi mbani mend se këto janë mesazhe Spam, dhe se Viber nuk ka asnjë lidhje me ta!

Kjo është përmbajtje plotësisht e rreme, dhe ndërmarr hapat e mëposhtëm për të na ndihmuar të parandalojmë përhapjen e saj!

Asnjëherë mos transferoni informacionin tuaj personal te njerëzit që nuk i njihni. Mos i dërgoni këto mesazhe të mëtejshme të dyshimta miqve dhe familjes.

Viber është një platformë e mesazheve dhe thirrjeve falas dhe do të mbetet e tillë përgjithmonë”, thuhet në reagimin e kompanisë.

Në këtë rast, pasi mesazhi thoshte se përmbajtja duhet tu përcillet 10 numrave të miqve, ju kryesisht nuk u kontaktuat nga të huajt, por më tepër nga mesazhet që vinin nga njerëzit tuaj më të afërt.

Rama paralajmëron amnisti fiskale

Periskopi.com Lajme

Për herë të parë Shqipëria pritet të miratojë një nisëm e cila synon të realizojë një nga debatet më të vjetra në Shqipëri, amnistinë e kapitalit.

Ishte Kryeministri Edi Rama që tha në Kongresin e Socialistë se ligji që shumë shpejt do të depozitohet në Kuvend do të amnistojë të gjitha pasuritë e shqiptarëve këtu dhe jashtë Shqipërisë, si dhe pronat e tyre duke i falur përgjegjësinë penale të mosdeklarimit të tyre.

Nismën kreu i qeverisë tha se e mbështet te frika që kanë qytetarët nga Operacioni Forca e Ligjit, duke përsëritur dhe njëherë se ky aksion nuk është për ta.

“Janë shqetësuar shumë nga OFL-ja shumë njerëz, informaliteti i parasë dhe i pasurive në Shqipëri është gjigand, kemi adresuar vetëm një aspekt të tij, vetëm të shtëpive, por jo të parasë. 10 minuta nga fundi në amnisti të përgjithshme për të gjithë shqiptarët brenda dhe jashtë vendit, për të gjitha paratë dhe të gjitha asetet t’i deklarojnë. Paratë nëpër banka asetet t’i deklarojnë”.

Edi Rama tha se nga kjo amnisti do të përjashtojë ata që kanë vënë pasuri përmes veprave kriminale, politikanët, zyrtarët që janë subjekte të ligjit të deklarimit të pasurive dhe prokurorët e gjyqtarët. Falje do të ketë vetëm për personat që kanë bërë punë të ndershme.

“Kush nuk i ka paratë me drogë terrorizëm, prostitucion, të gjithë ata që janë politikanë, gjykatës, prokurorë dhe subjekte të deklarimit të pasurive do të përjashtohen, pra do të japin llogari herët apo vonë një më një, ku e kemi si e kemi. Kur mbaron afati, ke bërë apo jo krime, nëse nuk e shfrytëzon, amnisti, fiskale, penale, s’ka Zot që të kthehet më mbrapa. Nuk ka kjo nuk do ndodhë, kur kalon afati, ai që i ka të padeklaruar, të gjitha pasuritë jashtë do të deklarohen këtu”.

Duke i paraprirë komenteve që mund të vijnë nga organizatat ndërkombëtare, Kryeministri u shpreh: “Dhe jo një apo dy organizata të thonë nuk bëhet, por bota të ngrihet kjo do bëhet”.

Nisma do të bëjë që të përfitojnë subjektet të cilat deklarojnë pasurinë, duke paguar një pjesë shumë të vogël tatimi mbi të ardhurat, por dhe duke marrë amnisti për fshehjen e të ardhurave që kanë realizuar, një aspekt që i përket veprës penale. Kryeministri tha se çdokush që nuk deklaron gjatë amnistisë do të jetë subjekt i hetimit nga OFL-ja.

Amnistia e kapitalit është hedhur disa herë për diskutim në publik, si një nismë e cila do të vinte një vijë ndarëse nga periudha informale dhe formale e Shqipërisë, por asnjëherë nuk janë bërë 84 vota në Parlament për të kaluar ndryshimet për amnistinë penale të saj.

Ridvan Berisha tregon se si VV’ja po mundohet ta kap RTK’në

Periskopi.com Lajme

Kryeredaktori i RTK-së, Ridvan Berisha së fundi ka reaguar i revoltuar ndaj pushtetit aktual ku tregon se si Lëvizja Vetëvendosje, me të ardhur në pushtet, po mundet që ta përvetësojë Radio Televizionin e Kosovës.

Berisha, thotë se: ‘’ i njeh mirë taktikat që ky pushtet, shantazhet, linçimet e deri edhe te thirrjet për likuidim fizik ‘’.

Reagimi i plotë:

Shpërblehet mundi i Arianit Beqirit, nga huligan në këshilltar i Kryeministrit Kurti

Periskopi.com Lajme

Arianit Beqiri, i cili njihej si aktivist i dhunshëm i Lëvizjes Vetëvendosjes, tani është shpërblyer me postin e këshilltarit në kabinetin e kryeministrit Albin Kurti, transmeton Gazeta Metro.

Aktivisti i Vetëvendosjes, Arianit Beqiri, i cili njihet për veprimet e tij të dhunshme dhe të kundërligjshme ndaj institucioneve të Kosovës por edhe në Shqipëri sa ishte aktivist i Vetëvendosjes, është shpërblyer me postin e këshilltarit të kryeministrit Kurti.

Siç munda ta shihni edhe në foton e mëposhtme, ky është Arianit Beqiri, huligani që dikur sulmonte me molotov kryeministrin, ndërsa ai sot shërben si këshilltar i kryeministrit Kurti.

Po ashtu, Beqiri, është shquar edhe për ofendime dhe linçim të vazhdueshëm në rrjete sociale. Madje së fundi ka hapur llogari të reja në rrjete sociale, për t’i zhdukur gjurmët e aktivitetit të tij virtual.

Beqiri para se të ishte pjesë e VV’së i kishte shërbyer partisë së Behgjet Pacollit, ku babai i tij, Ramadan Beqiri ishte kandidat për kryetar të Prishtinës nga partia e Pacollit.

Siç mund ta vëreni në foto, Arianit Beqiri është prezantuar si këshilltar i Kurtit, gjatë një takim që ky i fundit kishte zhvilluar në Shqipëri.

Vlenë të theksohet që gjatë kohës sa ishte aktivist i VV’së, Arianit Beqiri, ishte arrestuar nga Policia e Kosovës për shkak të aktiviteteve të kundërligjshme.

Beqiri, kishte bërë bujë edhe në mediat në Shqipëri. Sipas, Policisë së Tiranës ai dyshohet se në protestën të Parku i Liqenit artificial në Tiranë kishte goditur me grusht një polic bashkiak duke e lënë pa ndenja.

Operacioni “Mezhgorani”, 36 persona të arrestuar në Shqipëri

Periskopi.com Lajme

Ka shkuar në 36 numri i të arrestuarve në kuadër të operacionit. “Mezhgorani”. Së fundmi është vënë në pranga A. Ç., 25 vjeç i cili ishte shpallur në kërkim

Sipas policisë A. Ç., 25 vjeç, banues në Këlcyrë, për të cilin Gjykata e Rrethit Gjyqësor Përmet ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, akuzohet për veprën penale “Organizim i lotarive të palejuara”.

Një ditë më parë Shërbimet e Policisë Gjyqësore në Departamentin e Policisë Kriminale, në bashkëpunim me Drejtoritë Vendore të Policisë Gjirokastër, Tiranë, Durrës, Fier, Shkodër, Drejtorinë e Forcës së Posaçme Operacionale dhe FNSH-në, nën drejtimin e Prokurorisë Përmet, pas një hetimi 6-mujor, në funksion të procedimit penal të regjistruar në vitin 2019, për veprën penale “Falsifikimi i kartëmonedhave”, finalizuan me sukses operacionin policor “Mezhgorani“.

Si rezultat i punës hetimore e procedurale nga strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Gjirokastër, në bashkëpunim me Departamentin e Policisë Kriminale, nën drejtimin e Prokurorisë Përmet, duke aplikuar metodat speciale të hetimit u bë e mundur të dokumentohej aktiviteti kriminal për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”, ‘’Falsifikimi i dokumenteve dhe kartëmonedhave”, “Mbajtja pa leje e armëve të zjarrit dhe lëndëve plasëse”, “Organizimi i lotarive të palejuara”, “Pastrimi i produkteve të veprës penale apo veprimtarisë kriminale”, “Fshehja e të ardhurave”, “Mashtrimi”, Moskallëzimi i krimit”, “Përkrahja e autorit të krimit” dhe “Shpërdorim detyre”.

Gjatë operacionit që ka zgjatur 6 muaj janë arrestuar, ndaluar dhe proceduar 53 shtetas. Këtyre personave u janë sekuestruar 3 pushkë automatike me silenciator, 2 kallashnikov, 10 kallëpe tritol, 620 fishekë, 2 granata difensive, 71 krehër fishekësh, 20 automjete te markave të ndryshme, 40 telefona celular, dokumente noteriale, kontrata, certifikata pronësie të ndryshme, rreth 130 kg kanabis, shuma prej 10 milion lekësh, 7500 euro, si dhe 3500 euro të dyshuara të falsifikuara.

Në këtë operacion u angazhuan 15 grupe të reparteve të FNSH Shkodër, Fier e Tiranë, Forca e Posaçme Operacionale në Policisë e Shtetit dhe shërbimet e DVP Gjirokastër, Tiranë, Durrës, Elbasan, Fier e Shkodër. Vijon puna për kapjen e shtetasve të tjerë të shpallur në kërkim në kuadër të operacionit “Mezhgorani”.

Të arrestuarit: 

Xh. S., 37 vjeç, banues në Përmet, i dyshuar për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikeve”;
N. M., 41 vjeç, banues në Tepelenë, i dyshuar për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikeve”;
S. T., 38 vjeç, banues në Përmet, i dyshuar për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikeve”;
A. H., 30 vjeç, banues në Tepelenë, i dyshuar për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikeve”;
S. R., 30 vjeç, banues në Tepelenë, i dyshuar për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikeve”;
E. B., 31 vjeç, banues në Përmet, i dyshuar për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikeve”;
A. M., 25 vjeç, banues në Përmet, i dyshuar për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikeve”;
E. A., 25 vjeç, banues në Përmet, i dyshuar për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikeve”;
L. A., 29 vjeç, banues në Përmet, i dyshuar për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikeve”;
E. Ç., 41 vjeç, banues në Tepelenë, i dyshuar për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikeve”;
A. H., 41 vjeç, banues në Shkodër, i dyshuar për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikeve”;
A. (S.) H., 37 vjeç, banues në Tepelenë, i dyshuar për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikeve”;
E. K., 33 vjeç, banues në Këlcyrë, i dyshuar për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikeve”;
A. D. (M.), 56 vjeç, banues në Krujë, i dyshuar për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikeve”;
Sh. Gj., 56 vjeçe, banuese në Tiranë, e dyshuar për veprën penale “Falsifikimi i dokumenteve”;
S. F., 60 vjeç, banues në Tiranë, aktualisht me masë sigurie “Arrest në burg”, i dyshuar për veprat penale për veprat penale “Fshehja e të ardhurave”, “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”, “Falsifikimi i dokumenteve” dhe “Mashtrimi”;
B. F., 57 vjeç, banues ën Shkodër, i dyshuar për veprat penale “Fshehja e të ardhurave”, “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”, “Falsifikimi i dokumenteve” dhe “Mashtrimi”;
H. Ç., 45 vjeç, banues në Tiranë, i dyshuar për veprat penale “Fshehja e të ardhurave”, “ Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”, “Falsifikimi i dokumenteve”, “Mashtrimit”, “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave qe ushtrojnë funksione publike” dhe “Falsifikimi dokumenteve” në bashkëpunim.
E. (G.) A., 34 vjeç, banues në Tiranë, i dyshuar për veprat penale “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale” “Mashtrimi”, “Prodhimi dhe shitja e narkotikeve” dhe “Armëmbajtja pa leje”.
I. K., 38 vjeç, banues në Tiranë, i dyshuar për veprat penale “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”, “Falsifikimi i dokumenteve”, “Mashtrimi”, “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike” dhe “Falsifikimi dokumenteve” në bashkëpunim;
L. J., 56 vjeç, banues në Patos, i dyshuar për veprat penale “Falsifikim te dokumenteve”dhe “Mashtrimi”;
A. A., 20 vjeç, banues në Lazarat, i dyshuar për veprat penale “Armëmbajtja pa leje”;
E. H., 33 vjeç, banues në Tiranë, i dyshuar për veprat penale “Armëmbajtja pa leje”;
R. T., 32 vjeç, banues në Tiranë, i dyshuar për veprat penale “Përkrahja e autorit ne krim” dhe “Moskallëzim krimi”;
K. M., 40 vjeçe, banuese në Tiranë, e dyshuar për veprat penale “Përkrahja e autorit ne krim” dhe “Moskallëzim krimi”;
E. X., 32 vjeç, banues në Fushë Krujë, i dyshuar për veprat penale “Përkrahja e autorit në krim” dhe “Moskallëzim krimi”;
K. B., 24 vjeç, banuese në Tiranë, e dyshuar për veprat penale “Përkrahja e autorit ne krim” dhe “Moskallëzim krimi”;
A. B., 20 vjeç, banues në Ballsh, i dyshuar për veprat penale “Organizimi i lotarive pa lejuara”dhe “Moskallëzim krimi”;
Gjithashtu, në kuadër të operacionit janë shpallur në kërkim 6 persona dhe ka nisur procedimi penal në gjendje të lirë për 12 shtetas të tjerë, për vepra të ndryshme penale që kanë lidhje me procedimin.

Më parë është bërë arrestimi i shtetasve:
E. B, banues në Shkodër, arrestuar më datë 23.12.2019, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve kryer në bashkëpunim”, aktualisht me masë sigurie “Arrest në burg”;
S. S, banues në Përmet, arrestuar më datë 18.10.2019, për veprën penale , aktualisht me masë sigurie “Arrest në burg”;
Z. B., banues në Shkodër, arrestuar më datë 31.10.2019, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotike”, aktualisht me masë sigurie “Arrest në shtëpi”;
I. R., banues në Shkodër, arrestuar më datë 23.12.2019, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotike”, aktualisht me masë sigurie “Arrest në burg”;
F. R, banues në Tepelenë, arrestuar më datë 22.02.2020, për “Armëmbajtje pa leje”, aktualisht me masë sigurie “Arrest në burg”;
E. A., banues në Tiranë, arrestuar më datë 23.02.2020, për veprën penale “Armëmbajtje pa leje”, aktualisht me masë sigurie “Arrest në burg”;
D. D., banues në Përmet, arrestuar më datë 23.02.2020, aktualisht me masë sigurie “Arrest në burg”;

Edona Llalloshi tregon arsyen se pse dhuratën që ia dhuroi Rugova, ia dha Anton Qunit

Periskopi.com Showbiz

Këngëtarja shqiptare Edona Llalloshi së fundi ishte e ftuar në një emision ku iu përgjigj pyetjeve të publikut.

Ajo ditë më parë, dhuratën që ia kishte dhënë presidenti historik Ibrahim Rugova, ia dhuroi ministrit të mbrojtjes Anton Qunit.

 

 

“Gjatë karierës sime shumë vjeçare kam marrë çmime, mirënjohje,dhurata…por më e veçanta dhuratë e zemrës ishte kjo që Presidenti Historik Dr. Ibrahim Rugova ma dhuroj në vitin 2002.
Sot, këtë dhuratë në shenjë respekti ndaj tij dhe institucionit të cilin e udhëheqë, ia dhurova Ministrit të Mbrojtjes Z.Anton Quni.
Të priftë e mbara Ministër 138 herë”, ka thënë Edona.

Ndër pytjet e bëra ishte edhe: “Cka të shtyu me ia dhënë dhuratën që ta ka bo Rugova, ministrit Anton Qunit?”.

Edona nuk hezitoi ti përgjigjej kësaj pyetje.

“Unë dhe politika jemi komplet out, kështu që vulën e presidentit e pranova si dhuratë në vitin 2002 nga vet presidenti historik Ibrahim Rugova, për kontributin tim dhe të familjes time në artin muzikor.

Mendoj që këtë dhuratë e kanë merituar Brigada 138, Agim Ramadani në krye me Rrustem Berishën dhe shokët e tij të cilët në artin ushtarak treguan heroizëm të pashoq me thyerjen e kufirit shqiptaro-shqiptar.

Mos të harrojmë se unë si 14-vjecare këtë kufi e kam kaluar disa herë ilegalisht, kam sakrifikuar shumë vetëm për të prezantuar artin dhe kulturën tonë kosovare.

E tash që po e gëzojmë lirinë, jemi në proces të zhvillimit të ushtrisë tonë, z.Anton Quni është personi i duhur që mundet këtë mesazh me përcjell më së miri të gjeneratat e reja”, tha Edona.

Kjo është modelja që e refuzoi Ronaldon

Periskopi.com Sporti

Modelja e njohur italiane, Sara Croce, ka zbuluar së fundmi se ka komunikuar me futbollistin portugez me famë botërore, Cristiano Ronaldo.

“Ai u shkroi gjysmës së Milanit, vajzave të famshme dhe jo të famshme. Asnjëherë në jetë nuk do të shkoja me një futbollist. Të jesh me një futbollist është sinonim i brirëve të kafshës”, ka deklaruara Sara.

E ftuar në emisionin “Rivelo” të drejtuar nga Lorella Boccia, tregoi për rastin kur sulmuesi i Juventusit u përpoq ta bënte për vete, shkruan mediumi italian ilFattoQuotidiano.

“Një person i dha numrin tim të telefonit dhe u zemërova shumë. Ai më shkruajti në WhatsApp dhe pas refuzimit tim tha që do të më bllokonte në Instagram”, tregoi ajo.

Fotografohet tinëz modeli i fshehur i Mercedes, po testohej në rrugë malore

Periskopi.com Tech & Auto

Modeli C-Class AMG i ri, i cili do lansohet gjatë vitit të ardhshëm nga kompania prodhuese e makinave ‘Mercedes’, është kapur në kamera duke u testuar në rrugë malore.

Versioni që po testohej, kishte veshje kamuflazhi. Përkundër kësaj, në fotografi vërehet grilli i ri, për dallim nga modeli i mëparshëm, shkruan CarBuzz.

 

Postimi epik i Arsenalit në Twitter për Liverpoolin, pas humbjes nga Watford

Periskopi.com Sporti

Pas humbjes së Liverpoolit nga klubi Watford me nje rezultat mjaft bindës, përveç fansave duket se u prekën edhe ekipi i Arsenalit.

Menjëherë pas ndeshjes klubi i Arsenalit në rrjetin e tyre Twitter postuan një fjalë: ‘Phew …’

Pas kësaj, ata uruan Liverpoolin për luftimin deri në fund të lojës të jashtezakonshëm të pamposhtur. /Perskopi.com/

Pse njerëzit përdorin më shumë puthjen franceze?

Periskopi.com Zoya

Njerëzit nga qytete me nivel më të lartë të pabarazisë së të ardhurave përdorin më shumë puthjen franceze me partnerët e tyre.

Një studim sugjeron që sa më shumë të ketë pabarazi të ardhurave në shoqëri, ka më shumë gjasa që qytetarët të përfundojnë të fejuar me puthje franceze, që shkencëtarët e quajnë puthja romantike gojë më gojë.

Një ekip i shkencëtarëve nga Universiteti Abertay në Skotlandë dhanë pyetësorë tek 2,988  pjesëmarrësve në 13 vende, duke i ndarë në gjashtë kontinente, raporton “Daily Mail”, transmeton lajmi.net.

Ata pyetën një numër të madh njerëzish për puthjen në përgjithësi dhe cilën mënyrë frekuentojnë më shumë me partnerët e tyre.

Njerëzit që frekuentojnë më shumë puthjen ishin nga vendet që kishin nivelin më të lartë të pabarazisë së të ardhurave.

Rezultatet e kërkimeve, sugjerojnë që ai ndryshim ku ne jetojmë është i lidhur me ndryshimet e intimitetit romantikët, tha Dr. Christopher Watkins.

Në mesatare, femrat tentojnë të rrisin vlerën e kualitetit të puthjes më shumë se meshkujt. Kërkimet ishin në gjendje të thyejnë karakteristikat esenciale të një puthje të mirë në dy komponentë kryesorë.

E para ishte eksperienca gjenerale e trupit, erës dhe frymës së partnerit.

E dyta ka të bëjë me kontaktin fizik dhe teknikat e përdorura fizike gjatë një puthje.

Është apo jo e lidhur me mënyrën se si burimi është i ndarë në shoqëri, puthja nuk është gjithmonë prezent në këto kultura.

U flit për një lidhje dashurie, ky është komenti i Seven Saraçit në videon e Kejvinës

Periskopi.com Showbiz

Kejvina është shfaqur tejet seksi në videon e fundit.

Para disa ditësh bukuroshja Kejvina Kthella i la gojëhapur të gjithë ndjekësit në Instagram me një video ku shfaqej mjaft sensuale.

Komentet e shumta pozitive nuk munguan dhe të gjithë e komplimentonin modelen për format e saj mjaft tërheqëse.

Mirëpo të gjithë vëmendjen e mori komenti i Seven Saraçi-t të cilit i janë bërë syte zemra kur ka parë videon.

Dyshja disa kohë më parë u panë në shoqërinë e njëri-tjetrit dhe u përfolën për një lidhje të mundshme, mirëpo Kejvina i hodhi poshtë këto thashetheme.

Megjithatë komentet e tyre me zemra lënë vend akoma për dyshim.

https://www.instagram.com/p/B9B2aEQCl_L/?utm_source=ig_web_copy_link