COVID-19 në Kosovë/ 3525 raste aktive, 227 të vdekur dhe 398 të hospitalizuar

Periskopi.com Lajme

Edhe 226 raste të reja me koronavirus janë regjistruar në Kosovë.

Në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 459 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve 226 raste kanë dalur pozitive.

Kështu, numri total i rasteve pozitive është 8330 nga gjithsej 36,509 persona të dyshuar për virusin Korona.

Nga ky numër total me vdekje kanë përfunduar 227 raste, ndërsa me 115 pacientë sot, numri i të shëruarve ka mbërritur në 4578 raste.

Numri i rasteve aktive aktualisht është 3525.

Pacientë të hospitalizuar janë 398 siç mund t’i shihni edhe në tabelat e mëposhtme, duke përfshirë ata në klinikat e QKUK-së dhe ata nëpër spitalet rajonale.

 

Të mbijetuarit e Covid-19 mund ta humbin dëgjimin, nuhatjen dhe shijen

Periskopi.com Shëndeti

Të mbijetuarit e koronavirusit mund  të humbasin dëgjimin së bashku me nuhatjen dhe shijen, kanë paralajmëruar mjekët.

Ekspertët nga Universiteti i Mançesterit thanë se disa njerëz kanë raportuar se kanë patur dëgjim të dobët pasi ishin prekur nga virusi. Të tjerë janë shprehur se kanë patur si tringëllima në vesh. Kjo vjen pasi humbja e shijes dhe nuhatjes u shtuan në listën zyrtare të simptomave të koronavirusit.

Ndërkohë studimi i Universitetit të Mançesterit anketoi 121 të rritur të pranuar në Spitalin Wythenshawe. Më pas këta persona u morën në pyetje në lidhje me simptomat e tyre të vazhdueshme gjatë një periudhe tetë javore pasi u larguan nga spitali.

Tetë njerëz raportuan për një përkeqësim të dëgjimit të tyre dhe tetë të tjerë thanë se kishin zhurma në veshë. 

Kevin Munro, profesor i Audiologjisë në Universitetin e Mançesterit tha: “Tashmë ne e dimë se viruset si fruthi, shytat dhe meningjiti mund të shkaktojnë humbje të dëgjimit dhe koronavirusi mund të dëmtojë nervat që bartin informacione nga truri. Është e mundur, në teori, që Covid-19 mund të shkaktojë probleme me pjesë të sistemit të dëgjimit, përfshirë veshin e mesëm”.

Çfarë mund të zbulojë stili juaj i puthjes në lidhje me marrëdhënien tuaj

Periskopi.com Zoya

Puthja nuk është vetëm e bukur dhe e këndshme, por gjithashtu luan një rol të madh për të mbajtur të fortë një lidhje romantike.

Ekzistojnë shumë lloje të puthjeve me konotacione të ndryshme. Një puthje e butë thotë: ‘Ju jeni të qetë’, ndërsa puthja Spiderman sugjeron spontanitet, transmeton lajmi.net.

Pra, kjo do të thotë mënyra se si puthni partnerin tuaj në të vërtetë mund të deshifrojë lidhjen tuaj të dashurisë.

Puthja e butë

What Your Kissing Style Can Reveal About Your Relationship

Kjo është një puthje delikate, në të cilën 2 partnerët prekin butësisht buzët. Është një gjest që tregon se sa i afërt jeni me të dashurin tuaj dhe sa i qetë ndiheni në këtë marrëdhënie. Nëse jeni një puthëse e butë, sigurisht që shijoni disa ngacmime dhe duke provokuar partnerin tuaj për të dëshiruar më shumë intimitet fizik.

Puthja e faqes

What Your Kissing Style Can Reveal About Your Relationship

Dhënia e puthjeve të buta do të thotë që marrëdhënia juaj është në një vend të mirë. Ajo tregon dashuri dhe kënaqësi të thjeshtë për shoqërinë e njëri-tjetrit. Mund të jetë gjithashtu një shenjë që marrëdhënia juaj romantike ka ende një miqësi të ngurtë në rrënjët e saj.

Puthja e Spiderman-it

What Your Kissing Style Can Reveal About Your Relationship

Edhe pse kjo lloj zbukurimi është goxha jopraktike, bërja e saj është një shenjë e spontanitetit në marrëdhënien tuaj dhe kjo do të thotë që ju pëlqen të improvizoni dhe të gjeni mënyra të reja për të nxitur jetën tuaj të dashurisë.

Puthja e engjëllit

What Your Kissing Style Can Reveal About Your Relationship

Nëse e gjeni veten duke puthur butësisht qepallën e mbyllur të partnerit tuaj, mund të thoni se po jepni “puthje engjëjsh”. Ky është një veprim intim që simbolizon një dashuri të madhe dhe i jep një të dashurit tuaj një ndjenjë paqeje dhe sigurie.

Nëse preferoni këtë lloj puthjeje të ëmbël, kjo do të thotë që ju e doni thellësisht gjysmën tuaj më të mirë dhe kënaqeni duke e bërë atë person të ndjehet i dashuruar.

Puthja me gojë të mbyllur

What Your Kissing Style Can Reveal About Your Relationship

Kjo është e ngjashme me qafën, por zgjat më shumë. Nëse ky është stili juaj i puthjes, mund të tregojë se marrëdhënia juaj ka disa vështirësi.

Puthja me gojë të mbyllur është një shenjë që mund të mos ndjeheni shumë mirë me partnerin / en dhe për shkak të kësaj po vendosni një pengesë emocionale. Nëse nuk jeni të sigurt për ndjenjat tuaja, duhet të flisni me partnerin dhe të përpiqeni t’i zgjidhni gjërat.

Puthja franceze

What Your Kissing Style Can Reveal About Your Relationship

Mjeshtri i të gjitha puthjeve, puthja franceze! Shpreh sensualitetin, dëshirën dhe romancën. Nëse frëngjishtja është stili juaj, atëherë me siguri jeni një dashnor pasionant dhe aventuresk.

Mund të zbulojë faktin që ka shumë tërheqje fizike në marrëdhëniet tuaja dhe gjithashtu një eksplorim intensiv, i cili mund të çojë në një lidhje më të thellë midis jush dhe partnerit tuaj.

A keni ngrënë shumë ëmbëlsira sot, ja çfarë duhet të bëni

Periskopi.com Shëndeti

Sipas nutricionistëve, kur hani shumë sheqer, trupi juaj e kthen sheqerin në glukozë dhe kalon në gjak. Si përgjigje trupi lëshon insulinë për të ndihmuar stabilizimn e sheqerit në gjak.

Sipas Brierley Horton, drejtor I ushqimit në Light’s Cooking ngrënia e tepërt e sheqerit mund të bëjë që niveli I sheqerit në gjak të rritet, duke ju bërë të ndjeheni më të uritur dhe të dëshironi të hani më shumë ushqime të ëmbla.Nëse keni ngrënë shumë ëmbëlsira sot ja çfarë duhet të bëni:

Hani proteina dhe fibra- stabilizoni sheqerin duke ngrënë pak protein dhe fibra, të cilat përshpejtojnë tretjen. Një mollë, arrë apo vezë ju ndihmon ta mbledhni stomakun.Hani produkte probiotike- studimet kanë treguar që bakteret e keqe në stomak ushqehen me sheqer, prandaj konsumimi I probiotikëve është I domosdoshëm për të shtuar bakteret e mira në stomak. Kosi është një zgjidhje mjaft e mirë.

Disa mënyra të tjera për ta tretur dhe për ta zvogëluar nivelin e sheqerit në gjak janë: ushtrimet fizike, konsumimi i ujit dhe sallatat jeshile. /

Uragani Isaias detyron shtetin e Floridas të shpallë gjendje të jashtëzakonshme

Periskopi.com Lajme

Guvernatori i Floridës, Ron DeSantis sot shpalli një gjendje të jashtëzakonshme për qarqet në brigjet e Atlantikut, ndërkohë që uragani Isaias pritet të godasë shtetin amerikan sonte, pas së cilës do të niset drejt veriut.

Uragani ndjek një shpejtësi maksimale të erës prej 120.7 kilometra në orë dhe aktualisht po shkatërron pjesët juglindore të Bahama dhe Ishujt Turks dhe Caicos, tha në Tëitter Qendra Kombëtare e Uraganit Kombëtare e SHBA (NHC).

NHC thotë se shirat e dendur mund të godasin Florida Jugore, Qendrore dhe Lindore sonte vonë dhe pjesët lindore të Karolinës së Veriut dhe Jugut deri javën e ardhshme, duke shkaktuar përmbytje në zonat e ulëta.

“Situata është shumë e ndryshueshme,” tha DeSantis në një konferencë shtypi.

“Tani është koha e duhur për të përgatitur çantën e shpinës për raste urgjente, nëse nuk e keni tashmë,” shtoi ai.

Plazhet publike, parqet dhe fushat e golfit gjithashtu do të mbyllen të premten.

Isaias është forcuar dhe bie në kategorinë e parë të stuhive, megjithëse ishte parashikuar të arrinte në kategorinë e dytë. Ai parashikohet të prekë kryesisht pjesët qendrore dhe lindore të Florida, përpara se të vazhdojë në veri.

Infektologu Tolaj: Njëzet për qind e popullatës së Kosovës, e infektuar nga koronavirusi

Periskopi.com Lajme

Infektologu Ilir Tolaj ka thënë se mesazhet e institucioneve apo Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës se deklaratat “këto dy javë janë vendimtare” kanë ndikuar keq të qytetarët duke perceptuar se pandemia ka kaluar.

Tolaj thotë se mbyllja e tepërt nuk ka rezultuar në ndalje të pandemisë në asnjë vend të botës e as në Kosovë.

Infektologu thotë se asnjë pandemi nuk përfundon pa u plotësuar disa kushte.

“E para është se ajo nuk përfundon pa u infektuar gjysma e popullatës e që më pas të krijohet një imunitet kolektiv ose të zbulohet një ilaç ose vaksinë që do të mundte virusin”, tha ai në Rtv Dukagjini.

Tolaj thotë se në Kosovë në bazë të shifrave të publikuara që janë shumë të larta dhe pamundësisë për të testuar rastet e kontaktit të personave me COVID-19 tregon se mund të jetë prekur një përqindje e madhe e popullatës.

“Mund të jetë prekur rreth 20% e popullatës apo rreth 300 mijë persona”.

Infektologu thotë se është normale të ketë më shumë hospitalizomë dhe vdekje më shumë rrjedhimisht, përcjell Telegrafi.

Tolaj thotë se për fat të keq në Kosovë punën e punonjësve të mjekimit intensiv e kryejnë anesteziologët.

Infektologu thotë se Kosova mund të jetë në gjysmën e shifrës së të shëruarve për të fituar imunitetin kolektiv.

Oriola thekson fizikun në fustanin e ngushtë, ky detaj merr vëmendje

Periskopi.com Showbiz

Oriola po shijon pushimet në Turqi.

Oriola Marashi ka pak ditë që ka nisur pushimet bashkë me të dashurin e saj, Eros Grezda, shkruan lajmi.net.

Modelja dhe futbollisti zgjodhën që kësaj radhe të udhëtonin në Turqi, ndërsa nuk po mungojnë fotografitë nga atje.

Së fundi, Oriola publikoi disa fotografi të realizuara para darkës me të dashurin, teksa dukej atraktive në fustan të gjatë.

Fustani që e kishte veshur i zbulonte shumë asaj, ndërsa dukej sikur nën të nuk kishte veshur fare të brendshme.

Komtentet e ndjekësve ishin të shumta sipër kësaj fotografie të saj.

 

Mevlan Zeka i thotë ‘lamtumirë’ Feronikelit

Periskopi.com Sporti

Sulmuesi gjakovar, Mevlan Zeka është larguar nga skuadra e Feronikelit.

Një gjë të tillë e ka bërë të ditur vet lojtari, në një postim në rrjetin social “Facebook”.

Një kompani elitë e ushtrisë gjermane shpërbëhet për arsye ekstremizmi

Periskopi.com Lajme

Një kompani që i përkiste forcave të komandës speciale të ushtrisë gjermane (KSK) është shpërbërë pas akuzave për ekstremizëm të krahut të djathtë, tha një zëdhënës i Ministrisë gjermane të Mbrojtjes.

”Kompania e Dytë e KSK-së së Bunsdeswehrit u shpërbë dhe disa trupa u transferuan në kompani të tjera të KSK”, tha zëdhënësi.

Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Annegret Kramp-Karrenbauer e kishte njoftuar hapin katër javë më parë, si pjesë e masave më të gjera për të ndaluar ekstremizmin e krahut të djathtë brenda forcave të KSK, të cilat janë trajnuar për operacione speciale siç janë lirimi i pengjeve.

Nga katër kompanitë e KSK-së, Kompania e Dytë ishte nën hetim për organizimin e një feste, në prill 2017, gjatë së cilës ushtarët kishin dëgjuar muzikë rock, me tekste që lavdëronin ekstremin e djathtë si edhe bënin bërë përshëndetjen e Hitlerit, që është e ndaluar në Gjermani.

Në maj të vitit 2020, policia gjeti eksploziv dhe municion artizanal në pronën e një ushtari të Kompanisë së Dytë.

Pas incidenteve, Kramp-Karrenbauer përpunoi një plan më të gjerë që përfshin 60 masa për të trajtuar ekstremizmin e krahut të djathtë brenda KSK-së, që ka rreth 300 ushtarë dhe disa qindra staf shtesë, megjithëse shifrat zyrtare nuk dihen.

Ushtarëve të mbetur të KSK-së u është dhënë afat deri më 31 tetor për të provuar se nuk janë pjesë e ekstremit të djathtë.

Kramp-Karrenbauer ka kërcënuar një shpërbërje të plotë të KSK-së.

Ndodh në Kinë: Shembet trotuari, çifti bie në gropë

Periskopi.com Lajme

Një kamerë përgjimi në qytetin kinez të Chongqing kapi një moment të tmerrshëm kur trotuari u shemb dhe gëlltiti dy persona, por fatmirësisht ata mbijetuan.

Videoja është bërë disa ditë më parë dhe ka shokuar shumë në mediat sociale. Ajo tregon dy persona që ecin me qetësi përgjatë rrugës, derisa papritmas shembet trotuari.

Çifti u shpëtuan nga një ekip zjarrfikësve dhe u dërguan në spital. Gruaja shpëtoi me një dëmtim të këmbës, të shtypur nga një gur, ndërsa burri pësoi një dëmtim të vogël në kokë, raporton New York Post.

Shkaku i kolapsit është ende nën hetim, megjithëse besohet se rrëshqitja e dheut ishte gjithashtu për shkak të shirave të dendura në Kinë.

https://www.dailymail.co.uk/news/article-8567565/Shocking-moment-two-pedestrians-swallowed-sinkhole-pavement-suddenly-collapses-China.html#v-4339617563115368753

Vetëm 19 javë sezonin e ardhshëm në Serie A, planifikohen ndryshime të mëdha – klubet kundër

Periskopi.com Sporti

Vonesa për ta mbyllur sezonin aktual, e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit pas asaj ndërprerjeje 3-mujore, ka sjellur probleme të pashmangshme në vonesa edhe për planifikimin e sezonit të ardhshëm. Për 2020-2021, veç të tjerash nuk pranohen vonesa për nisjen e Serisë A, për shkak se në verën e ardhshme do të luhet edhe Evropiani, i cili nuk mundi të organizohej këtë verë për të njëjtat arsye.

Vonesa e nisjes së edicionit të ardhshëm futbollistik nuk mund të jetë një opsion. Kështu që, në Itali qarkullojnë hipotezat e para për ta zgjidhur këtë situatë të pakëndshme, të cilat bëjnë fjalë për ndërhyrje direkte në ndryshimin e formatit të sezonit të ardhshëm. Është një ide që nuk u pëlqen sigurisht klubeve, për shkak të dëmit financiar.

Sipas informacioneve të gazetës “La Repubblica”, mund të kemi një reduktim të javëve nga 38 që janë aktualisht dhe verdiktet e sezonit të jepen përmes “play off”-eve dhe “play out”-it. Më specifikisht, do të luhej një sezon i rregullt prej 19 javësh dhe pastaj do të niste faza e “play off”-eve dhe “play out”- it me dhjetë skuadra secila.

Pritet që të qartësohet më vonë sesi mund të ndahen ndeshjet brenda dhe jashtë shtëpisë në 19 javët e rregullta. Gjithsesi, jemi ende në fazën e një ideje dhe do të shohim nëse gjithçka do të konfirmohet së shpejti ose do të hidhet poshtë për të studiuar një tjetër zgjidhje.

Por ajo që është e sigurt, është se afatet aktuale nuk lejojnë nisjen e sezonit të ardhshëm të Serisë A në mesin e muajit gusht, sepse teknikisht muajin e ardhshëm përfundon kampionati i këtij sezoni, i cili më pas do t’ua lërë vendin kompeticioneve të UEFA-s, Ligës së Kampioneve dhe Ligës së Evropës. Me pak fjalë, kohët shtrëngohen dhe duhet një zgjidhje në kohë të shkurtër. A mund të jetë kjo? Të presim dhe të shohim.

Ko nuk është hera e parë që në Itali qarkullon një hipotezë e tillë. Ideja e një “play off”-i dhe “play out”-i u hodh edhe këtë sezon, pas ndërprerjes së tij në mesin e muajit mars për shkak të pandemisë. Por Italia përdori të gjitha burimet e saj për të bërë të mundur që kampionati të riniste normalisht, duke ndjekur shembullin e Gjermanisë dhe më pas të Spanjës dhe Anglisë dhe shmangur skenarin që askush nuk do të donte, atë të Ligës së Parë Franceze, e cila vendosi që ta anulonte sezonin përfundimisht.

​Miku i Angelina Jolie zbulon sekretet e saj të fëmijërisë

Periskopi.com Showbiz

Aktorja e njohur Angelina Jolie dikur ishte një vajzë e zakonshme, e cila pëlqente të kalonte kohën me shoqërinë e saj, dhe fantazonte për të dashurin me të cilin ishte dashuruar.

Njëra nga shokët e saj, me të cilën shkoi në shkollë të mesme, ka dhënë detaje të shumta nga ajo periudhë, si letra, kartolina, të gjitha me kusht që ai të mbetet anonim.

“Ajo ishte një person i mrekullueshëm dhe miqësia jonë ishte perfekte. Njerëzit nuk e kuptojnë se ajo ka qenë gjithmonë një humanitare e shkëlqyer. E çmendur dhe e çuditshme, por një humanitare. Duke qenë nga një familje më e pasur se ne, ajo gjithmonë do të ndante gjëra me mua dhe miq të tjerë dhe nuk mund të kalonte pranë të pastrehëve pa i ofruar ushqim ose para. Kjo ishte kur ajo ishte 14-vjeç, kështu që nuk është për t’u habitur që ajo është ende ndihmon refugjatët në të gjithë botën”, tha ai për mediat e huaja.

“Ne vazhdimisht bënim festa, pinim. Ata hipnin me autobus dhe ajo gjithmonë bënte gjëra të çmendura, të cilat ishin e kundërta e ekipit nga Beverly Hills. Ne u veshëm me të zeza dhe e quajtëm veten anarkistë, nuk donim të voziteshim me makina të shtrenjta dhe shoqëroheshim me njerëzit që abuzoheshin në shkollë”, shton ai.

Në një nga kartolinat e vitit 1989, Angelina përshkroi burrin që e tërhoqi. Ajo ishte vetëm 14-vjeç.

“Ai është një fotograf që takova sot dhe askush nuk e di se unë e dua atë. Ai tha se dëshiron të punojë me mua, shpresoj se do të bëhet e vërtetë sepse e dua vërtet atë. Ai është i përsosur – i gjatë, i dobët, me flokë të zeza dhe që jeton në një studio! Unë mendoj se është homoseksual. Çfarë të bësh, ishin fjalët e saj”.

“Takova një zotëri të përsosur! Unë nuk e di emrin e tij, por ai puth në mënyrë të përsosur. Nuk do ta shoh më kurrë!”, ishte thënë Angelina.

I njëjti burim, i cili vendosi gjithçka në media, preku edhe nënën e saj, e cila vdiq nga kanceri i gjirit, dhe kishte rregulla dhe porosi të veçanta për vajzën e saj: nëna e Angelina urdhëroi vajzën e saj të merrte pilula kontraceptive që nga mosha 15- vjeç, që asaj nuk i pëlqente fare.

“Ajo ishte shumë e mërzitur që nëna e saj i dha ato pilula dhe i ndaloi të dashurit të saj të flejë në dhomën e saj. Angelina u rebelua dhe bëri të kundërtën – ajo nuk donte të flinte me të dhe hodhi pilulat në tualet. Nëna e saj donte që ajo të ishte e lezetshme dhe na lejoi të bëjmë atë që donim. Nëse do të donim të rriheshim dhe të pinim, mund të ishim në shtëpinë e tyre, pasi asaj i pëlqente të na mbante nën kontroll”, shpjegoi ai.

Ndërsa ishte në kushte të mira me nënën e saj, ajo kurrë nuk gjeti një gjuhë të përbashkët me babanë e saj, dhe ata u tjetërsuan më tej nga fakti se ai e tradhtoi nënën e saj. Ajo ishte aq e zemëruar sa që hodhi nga dritarja kompjuterin që i kishte dhënë babai i saj, gjë që ishte një çështje prestigji në atë kohë.

Është gjithashtu e pazakontë që ajo dëshironte të fotografohej në varreza, dhe ajo ëndërronte të bëhej organizatore e varrimit, kështu që ajo edhe mbaroi një kurs balsamimi.

Në Prizren nuk respektohen masat kundër Covid-19, restorantet e stërmbushura gjatë mbrëmjes

Periskopi.com Lajme

Në qytetin e Prizrenit, saktësisht në qendrën tregtare Abi Çarshia, qytetarët kanë zgjedhur të kalojnë mbrëmjen përkundër faktit se pothuajse cdo ditë konfirmohen më shumë se 200 raste me koronavirus.

Në një video që ka siguruar Gazeta Express, shihen restorantet e qendrës tregtare të mbushura me njerëz të cilët nuk respektojnë masat kundër pandemisë që rekomandon Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike.

Rreth 600 pacientë janë të hospitalizuar në Qendrën Klinike Unviversitare dhe spitalet e tjera të vendit, 398 prej të cilëve janë të konfirmuar me COVID-19, raporton Express.

Detaje rreth gjendjes së tyre ka dhënë Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës.

Sipas raportit të fundit të ShSKUK’së, 15 pacientë janë në respiratorë, 24 me CPAP dhe 365 të tjerë me oksigjenoterapi.

Ndryshe, Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë ka njoftuar se në 24-orëshin e fundit janë konfirmuar 226 raste të reja me COVID-19.

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 459 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 226 raste pozitive”, thuhet në njoftim.

IKSHP’ja ka njoftuar edhe për shërimin e 115 pacientëve.

Numri i rasteve të konfirmuara që nga fillimi i pandemisë ka arritur në 8 mijë e 330, me gjithsej 227 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Chelsea pranon kushtin e Bayer Leverkusenit: Ja kur zyrtarizohet Harvetz në Londër

Periskopi.com Sporti

Chelsea raportohet se ka pranuar kushtin e Bayer Leverkusenit që të mos e zyrtarizojë transferimin e Kai Harvetzit, derisa klubi ta mbyllë aventurën në Europa League.

“Të Kaltërit” janë ende në bisedime me klubin nga Bundesliga për transferimin 100 milionësh.

Skuadra e Frank Lampardit nuk dëshiron të shpenzojë më shumë se 80 milionë si pagesë të parë, dhe po negocion për të gjetur një mënyrë që të pagujë pjesën tjetër me rata, transmeton Periskopi.

Kai Havertz

Harvetzit nuk do t’i ofrohet luksi i njejtë si i Timo Wernerit dhe Hakim Ziyechit, të cilët tashmë i janë bashkuar klubit nga Londra pasi kompletuan transferimin.

Mirëpo, 21-vjecari i duhet Leverkusenit në fushatën e klubit në Europa League, që vazhdon me ndeshjen e ardhshme kundër Rangers.

Nëse dy klubet arrijnë marrëveshjen për shumë para se të ristartojë Europa League, atëherë transferimi nuk do të zyrtarizohet nga Chelsea.

Kai Havertz

Leverkuseni thuhet se ka kërkuar që mos të shmanget vëmendja nga fushata e skuadrës në Evropë.

“Chelsea mendon se do ta arrijë marrëveshjen, por duket se Leverkuseni nuk dëshiron të konfirmojë asgjë derisa të kompletojë sezonin në Europa League,” ka thënë një burim për “TEAMtalk”.

“Chelsea është i lumtur të presë. Dhe duket se është klubi i vetëm që ka paratë për ta blerë atë këtë verë.” /Periskopi.com/

Brozovic nuk ndalë zullumin: Çon peshë urgjencën nën ndikimin e alkolit, ndërhyn edhe policia

Periskopi.com Sporti

Ka qenë një mbrëmje e trazuar Marcelo Brozovic, mesfushorin e Inter që, në Milano, që ka bërë një rrëmujë të vërtetë në sallën e urgjencës ku pretendonte të vizitonte një mikun e tij të plagosur lehtë në këmbë, një kroat 42 vjecar, përpara personave të tjerë prezentë, që ishin në gjendje më të rëndë.

Në fund për të qetësuar situatën, kanë ndërhyrë Karabinierët.

Lojtari zikaltër, që vetëm rreth 15 ditë më parë i pezulluan patentën për shkeljen e një semafori të kuq me makinën e tij Rolls Royce, dje është shfaqur i nervozuar, gjithnjë për shkak të konsumit të alkolit.

Aq sa në mbërritjen e forcave të rendit, që u thërritën nga shërbimi shëndetësor i spitalit San Carlo, të bezdisur nga sjellja e tij intensive e presionuese, ka vazhduar të bëjë një sjellje arrogante, deri kur policët i kanë thënë të qetësohet sepse sjellja e tij po kalonte në cështje penale.

Pastaj Brozo i kërkoi ndjesë të gjithëve, edhe mjekëve.

Familja Mehmeti jeton në bodrum, rrezikohen nga minjtë e gjarpërinjtë

Periskopi.com Video

Zyrtari i Gjykatës Kushtetuese vdes nga koronavirusi

Periskopi.com Lajme

Ish-drejtori i Departamentit për Burime Njerëzore në Gjykatë Kushtetuese, Shefqet Berisha ka vdekur nga Covid-19.

Lajmin e ka konfirmuar kolegu i tij përmes një shkrimi në llogarinë në Facebook.

https://www.facebook.com/bashkim.perquku/posts/3241508655894989

Rreth 600 pacientë janë të hospitalizuar në Qendrën Klinike Unviversitare dhe spitalet e tjera të vendit, 398 prej të cilëve janë të konfirmuar me COVID-19.

Detaje rreth gjendjes së tyre ka dhënë Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës.

Sipas raportit të fundit të ShSKUK’së, 15 pacientë janë në respiratorë, 24 me CPAP dhe 365 të tjerë me oksigjenoterapi.

Ndryshe, Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë ka njoftuar se në 24-orëshin e fundit janë konfirmuar 226 raste të reja me COVID-19.

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 459 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 226 raste pozitive”, thuhet në njoftim.

IKSHP’ja ka njoftuar edhe për shërimin e 115 pacientëve.

Numri i rasteve të konfirmuara që nga fillimi i pandemisë ka arritur në 8 mijë e 330, me gjithsej 227 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Kështu dukej sheshi gjatë festës së Bajramit në Prishtinë

Periskopi.com Video

Ramadani: Nëse i duam të afërmit t’i respektojmë masat

Periskopi.com Video

Gastronomët ofrojnë shujta për 600 mjekë të QKUK’së, për një muaj

Periskopi.com Lajme

Kryetari i Shoqatës së Gastronomeve të Kosovës, Petrit Kllokoqi, ka bërë të ditur se kjo shoqatë është e gatshme që të përgatit shujta për rreth 400 mjekë të paradites dhe 200 të ndërrimit të dytë. Sipas tij ideja e këtij gjesti simbolik është që t’i jepet një ndihmë kuzhinës së QKUK’së,

Me anë të një shkrimi në Facebook, Petrit Kllokoqi, ka bërë të ditur se Shoqata e Gastronomeve të Kosovës, në koordinim me Ministrinë e Shëndetësisë, është e gatshme që t’i ndihmojë QKUK’së, me shujta të ngrënies.

Për një muaj Shoqata jonë është e gatshme të përgatit shujta për rreth 400 mjekë tëparadites dhe 200 të ndërrimit të dytë. Ideja e këtij gjesti simbolike është t’i japim një ndihmë kuzhinës të QKUK’së”, ka shkruar ai. Tutje Kllokoqi ka bërë të ditur se cilat lokale të gastronomisë i janë bashkuar kësaj iniciative.

Më poshtë keni postimin e Petrit Kllokoqi.