8 gjëra që duhet t’i bëni herët në mëngjes

Periskopi.com Zoya

Jeta të zë me punë. Mund t’ju duket e pamundur që të realizoni ëndrrat tuaja. Nëse keni fëmijë dhe një punë me kohë të plotë, është edhe më e vështirë. Si ia dilni?

Nëse nuk bëni një ndarje të kohës tuaj çdo ditë për të përparuar dhe për t’u përmirësuar, pa dyshim, koha juaj do të humbasë në vakumin e jetës gjithnjë e më të mbushur me njerëz. Para se ta dini, do të jeni të vjetër dhe në pamundësi, duke pyetur veten se ku iku e gjithë ajo kohë.

Siç ka thënë Harold Hill, “Ju po grumbulloni mjaftueshëm të nesërme, dhe do të zbuloni se nuk ju është lënë asgjë, përveç disa te djeshmeve të zbrazëta“.

RIMENDOJENI JETËN TUAJ DHE MOS MENDONI VETËM SE SI TË MBIJETONI

Ky artikull ka për qëllim t’ju sfidojë që të rishikoni gjithë qasjet tuaja në jetë. Qëllimi është t’ju ndihmojë të thjeshtoni dhe t’u riktheheni bazave tuaja.

Mjerisht, jeta e shumicës së njerëzve është e mbushur deri në fyt me ato gjëra jo thelbësore dhe të parëndësishme. Ata nuk kanë kohë për të ndërtuar asgjë kuptimplote. Ata janë në modalitetin e mbijetesës. A jeni ju në modalitetin e mbijetesës?

Ashtu si Bilbo, shumica prej nesh janë i jemi futur një “udhë pa krye”. Për fat të keq, ajo rrugë nuk është as e jona, por e dikujt tjetër. Shumë pak kanë bërë përpjekje për ta marrë jetën e tyre në duart e tyre.

Vetëm një gjeneratë më parë ishte e modës të jetonim jetën tonë sipas kushteve të njerëzve të tjerë. Dhe shumë nga brezi i mijëvjeçarit po e përjetësojnë këtë proces thjesht sepse është i vetmja botëkuptim që na është mësuar.

Megjithatë, ekziston një ndërgjegje kolektive gjithnjë në rritje, me shumë punë dhe me  një qëllim, ju mund të jetoni çdo moment të jetës tuaj sipas kushteve tuaja. Ju jeni projektuesi i fatit tuaj. Ju jeni përgjegjës. Ju vendosni. Duhet të vendosni, sepse nëse nuk e bëni, dikush tjetër do ta bëje. Pavendosmëria është një vendim i keq.

Me këtë rutinë në mëngjes, jeta juaj do të ndryshojë shpejt. Mund të duket si një listë e gjatë. Por është me të vërtetë shumë e thjeshtë:

 • Zgjohuni;
 • Orientohuni;
 • Lëvizni;
 • Jepni ushqimin e duhur trupit tuaj;
 • Behuni gati;
 • Frymëzohuni;
 • Ndërmerrni perspektiva; dhe
 • Bëni diçka për të ecur përpara.

Le të fillojmë:

BËNI 7 (PLUS) ORË TË SHËNDETSHME ME GJUMË

Le ta pranojmë, – gjumi është po aq i rëndësishm sa dhe ushqimi dhe pija. Përkundër kësaj, miliona njerëz nuk flenë mjaftueshëm dhesi rezultat përjetojnë probleme të çmendurisë.

Miliona njerëz vuajnë nga çrregullimet e gjumit dhe 60% e të rriturve, dhe 69% e fëmijëve, përjetojnë një ose më shumë probleme gjumi disa net ose më shumë gjatë një jave.

Përveç kësaj, më shumë se 40% e të rriturve përjetojnë përgjumje ditore mjaft të rënda sa për të ndërhyrë në aktivitetet e tyre të paktën disa ditë çdo muaj.

Në anën tjetër, marrja e një sasi të shëndetshme të gjumit lidhet me:

 • rritjen e kujtesës;
 • jetëgjatësinë;
 • uljen e inflamacionit;
 • kreativitetin në rritje;
 • rritjen e vëmendjes dhe fokusi;
 • zvogëlimin e yndyrës dhe rritjen e masës së muskujve me ushtrime;
 • më pak stres;
 • zvogëlimin e varësisë ndaj stimuluesve si kafeina;
 • uljen e rrezikut të ndodhjes së aksidenteve;
 • uljen e rrezikut të rënies në depresioni

Pjesa tjetër e këtij posti është e pavlefshme nëse nuk i jepni gjumit prioritet. Çfarë ka rëndësi nëse zgjoheni në orën 5 të mëngjesit pasi keni shkuar në shtrat tre orë më parë?

Nuk do të zgjasësh shumë. Ju mund të përdorni stimulantë për të kompensuar, por kjo nuk është e qëndrueshme. Në planin afatgjatë, shëndeti juaj do të bjerë. Qëllimi duhet të jetë qëndrueshmëria afatgjatë.

LUTJE DHE MEDITIMI PËR LEHTËSIM TË MENDJES DHE BEGATI

Pasi të zgjoheni nga një sesion gjumi i shëndetshëm dhe i qetë, lutja dhe meditimi janë thelbësore për orientimin e vetvetes drejt pozitës. Ajo në të cilën jeni përqendruar zgjerohet.

Lutja dhe meditimi lehtësojnë mirënjohjen e madhe për gjithçka që keni. Mirënjohja është të kesh një mendësi të bollshme. Kur mendoni për sa i përket bollëkut, bota është më e bukura. Ka mundësi të pakufizuara për ju.

Njerëzit janë si magnet. Kur ju jeni mirënjohës për atë që keni, ju do të tërhiqni më shumë pozitivitet dhe të mira. Mirënjohja është ngjitëse.

Mirënjohja mund të jetë çelësi më i rëndësishëm i suksesit. Ajo është quajtur nëna e të gjitha virtyteve. Nëse filloni çdo mëngjes me një ndjenjë mirënjohjeje dhe qartësie, do të tërhiqni të gjithë të mirat që bota ka për t’ju ofruar dhe nuk do të shpërqendroheni.

AKTIVITETE TË RREGULLTA FIZIKE

Pavarësisht nga prova të pafundme të nevojës për stërvitje, vetëm pak femra dhe meshkuj angazhohen në aktivitete të rregullta fizike, sipas Qendrës për Kontrollin e Sëmundjeve të Anketës Kombëtare të Intervistës Shëndetësore.

Nëse dëshironi të jeni në mesin e njerëzve të shëndetshëm, të lumtur dhe produktivë në botë, bëjeni zakon të ushtruarit e rregullt. Shumë njerëz shkojnë menjëherë në palestër për të vënë në lëvizje trupat e tyre.

Kohët e fundit kam zbuluar se puna në oborr në orët e mëngjesit gjeneron një rrjedhje intensive të frymëzimit dhe qartësisë.

Çfarëdo që preferoni,thjesht vëreni trupin tuaj në lëvizje. Të ushtruarit zvogëlon ankthin, stresin dhe mundësinë e rënies në depresion. Gjithashtu lidhet me një sukses më të lartë në karrierën tuaj. Nëse nuk shqetësoheni për trupin tuaj, çdo aspekt tjetër i jetës tuaj do të jetë i mundimshëm.

Njerëzit janë qenie tërësore.Konsumoni 30 gram proteinaDonald Layman, profesor emeritus i të ushqyerit në Universitetin e Illinois, rekomandon konsumimin e së paku 30 gramë proteina për mëngjes. Në mënyrë të ngjashme, Tim Ferriss, në librin e tij “The 4-Hour Body”, rekomandon 30 gram proteina 30 minuta pas zgjimit.

Sipas Tim, babai i tij e bëri këtë dhe humbi 7 kg në një muaj. Ushqimet e pasura me proteina ju mbajnë të furnizuar më shumë se ushqimet e tjera, sepse ato zgjasin më shumë në stomak.

Gjithashtu, proteina mban nivele të shëndetshmedhe të qëndrueshme të sheqerit në gjak, gjë që parandalon urinë e tepërt. Konsumimi i proteinave së pari zvogëlon dëshirat tuaja për karbohidrate të bardha. Këto janë lloj karbohidratesh që ju shëndoshin.

TIM OFRON KATËR REKOMANDIME PËR MARRJEN E PROTEINAVE ADEKUATE NË MËNGJES:

1) Konsumoni të paktën 40 përqind të kalorive tuaja të mëngjesit në formëne proteinave; 2) Bëjeni me dy ose tre vezë të plota (çdo vezë ka rreth gjashtë gram proteina); 3) Nëse nuk ju pëlqejnë vezët, përdorni diçka si proshutë gjeldeti, proshutë derri organike ose sallam, ose gjizë; ose 4) Gjithmonë mund të bëni një përzierje të proteinave me ujë.

Për njerëzit që shmangin qumështin, mishin dhe vezët, ekzistojnë disa proteina me bazë bimore.

Bishtajoret, zarzavatet, arrat dhe farat të gjitha janë të pasura me proteina.

BËNI NJË DUSH TË FTOHTË

Tony Robbins e fillon çdo mëngjes duke u hedhur në një pishinë 13 gradë Celcius. Pse ai do ta bënte një gjë të tillë?

Zhytja në ujë të ftohtë lehtësisht ndihmon për mirëqenien fizike dhe mendore. Kur praktikohet rregullisht, ajo siguron ndryshime afatgjata në sistemet imunologjike, limfatike, të qarkullimit të gjakut dhe të tretjes, që përmirësojnë cilësinë e jetës tuaj. Gjithashtu mund të rrisë humbjen e peshës, sepse rrit metabolizmin tuaj.

Një studim i vitit 2007 zbuloi se duke bërë në mënyrë rutinore dushe të ftoht mund të ndihmojë në trajtimin e simptomave të depresionit, shpesh në mënyrë më efektive sesa medikamentet. Kjo për shkak se uji i ftohtë shkakton një valë neurokimike që nxisin humorin dhe ju bëjnë të ndjeheni të lumtur.

Ekziston sigurisht një frikë fillestare për të hyrë në një dush të ftohtë. Pa dyshim, nëse e keni provuar këtë më parë, ju e keni parë veten duke qëndruar jashtë dushit të frikësuar nga mendimi për të hyrë brenda.

Mund të keni folur edhe me veten për atë që mendoni mendoni: “Ndoshta nesër”. Dhe e keni kthyer nga uji i ngrohtë para se të hynit.

Ajo që më ka ndihmuar mua është se e mendoja sikur isha në një pishinë. Është një vdekje e ngadaltë dhe e dhimbshme për të hyrë ngadalë në një pishinë të ftohtë. Duhet vetëm të hidhesh. Pas 20 sekondash, je mirë. Kështu është edhe në rastin e dushit.

Për mua, një dush i ftohtë rrit fuqinë time të vullnetit dhe rrit kreativitetin dhe frymëzimin tim. Ndërsa qëndroj poshtë ujit që më godet shpinën, praktikoj ngadalësimin e frymëmarrjes dhe qetësimin. Pasi jam qetësuar, ndihem super i lumtur dhe i frymëzuar. Shumë ide fillojnë të rrjedhin dhe unë motivohem për të arritur qëllimet e mia.

Plus, është e shëndetshme për të bërë diçka në mëngjes. Kjo ju bën të ndiheni të gjallë.

Dëgjoni ose lexoni përmbajtje që ju ngrenë humorinNjerëzit e zakonshëm kërkojnë argëtim. Njerëzit e jashtëzakonshëm kërkojnë arsimim dhe mësim. Është e zakonshme që njerëzit më të suksesshëm në botë të lexojnë së paku një libër në javë. Ata vazhdimisht mësojnë.

Mund ta mbaroj me lehtësi një libër audio në javë duke e dëgjuar gjatë rrugës për në shkollë. Duke marrë edhe 15 deri në 30 minuta çdo mëngjes për të lexuar informacion udhëzues ju ndryshoni.

Gjatë një periudhe të gjatë kohore, do të keni lexuar qindra libra. Ju do të keni njohuri për disa tema. Ju do ta mendoni dhe shihni botën ndryshe. Ju do të jeni në gjendje të bëni më shumë lidhje midis temave të ndryshme.

SHQYRTONI VIZIONIN TUAJ TË JETËS

Qëllimet tuaja duhet të shkruhen – afatshkurtra dhe afatgjata. Marrja e disa minutave për të lexuar vizionin tuaj të jetës i jep përparësi jetës.

Nëse i lexoni çdo ditë qëllimet tuaja afatgjata, do të mendoni për to çdo ditë. Nëse mendoni rreth tyre çdo ditë dhe kaloni ditët duke punuar për ta, ata do të shfaqen.

Arritja e qëllimeve është një shkencë. Nuk ka paqartësi ose dykuptimësi për të. Nëse ndiqni një model të thjeshtë, mund të përmbushni të gjitha qëllimet tuaja, pavarësisht sa të mëdha janë këto qëllime.

Bëni të paktën një gjë në drejtim të qëllimeve afatgjataFuqia e vullnetit është si një muskul, sepse ajo nxitet kur ushtrohet. Aftësia jonë për të marrë vendime me cilësi të lartë bëhet më e lodhshme gjatë gjithë ditës. Sa më shumë vendime të marra, aq më e ulët është cilësia e tyre.

Rrjedhimisht, ju duhet të bëni gjëra të vështira që herët në mëngjes. Nëse nuk i bëni, thjesht nuk do të mbaroni. Deri në fund të ditës tuaj, do të rraskapiteni. Do të ketë një milion arsye për të filluar nesër. Dhe do të filloni nesër – që është kurrë.

Pra, mantra juaj bëhet: E keqja vjen e para. Bëni atë gjë që ju keni dashur të bëni. Pastaj bëjeni atë përsëri nesër.

Nëse ju merrni vetëm një hap drejt qëllimeve tuaja të mëdha çdo ditë, ju do të kuptoni se këto qëllime nuk ishin vërtet larg.

Pasi ta keni bërë këtë, pa marrë parasysh se çfarë keni planifikuar për pjesën tjetër të ditës suaj, do të keni bërë gjërat e rëndësishme. Ju do të jeni të nxitur drejt ëndrrave tuaja.

Për shkak se do t’i keni bërë të gjitha këto gjëra, do të realizoni më shumë në jetë. Do të jeni në gjendje më të mirë për të bërë punën tuaj. Do të jesh më i mirë në marrëdhëniet tuaja. Do të jeni më të lumtur. Do të jeni më të sigurt. Do të jeni më të guximshëm. Do të keni më shumë qartësi dhe vizion.

Jeta juaj do të ndryshojë së shpejti.Ju nuk mund të keni mëngjese të tilla në mënyrë të vazhdueshme nëse nuk zgjoheni për të luftuar që pengesë në jetën tuaj. Ato gjëra që ju përbuzni do të takojnë fundin e tyre. Ato do të zhduken dhe kurrë nuk do të kthehen.

Ju do të gjeni shpejt punën pas së cilës jeni të pasionuar. Marrëdhëniet tuaja do të jenë plot pasion, kuptimplota dhe argëtuese! Ju do të keni liri dhe bollëk. Bota dhe gjithësia do t’ju përgjigjen në mënyrat më të bukura.

Aksident zingjiror në Veternik, lëndohen dy persona

Periskopi.com Lajme

Dy persona janë lënduar në një aksident komunikacioni mes katër veturave, që ka ndodhur në lagjen Veternik të Prishtinës.

Rastin e ka konfirmuar edhe Policia e Kosovës.

“Rreth orës 21:30, në rrugën Ferizaj -Prishtinë ( në Veternik), ka ndodhur një Aksident trafiku në mes të katër automjeteve në lëvizje. Si pasoj janë lënduar dy persona”, ka bërë të ditur për IndeksOnline, zëdhënësja e Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti.

Ahmeti ka thënë se me rastin është duke u marr policia e komunikacionit rrugor.

Shpëtohen më shumë se 100 migrantë në Mesdhe

Periskopi.com Lajme

Më shumë se 100 persona u shpëtuan sot në detin Mesdhe nëpërmjet dy operacioneve shpëtimi, një i kryer nga një organizatë bamirëse për migrantët dhe tjetri nga marina italiane.

Anija “Sea-Watch” shpëtoi gati 80 persona, midis të cilëve 11 gra dhe një fëmijë.

“Anija tani mban pak më shumë se 120 migrantë, pasi më shumë se 40 të tjerë u shpëtuan të enjten”, tha organizata bamirëse, raporton ATSh.

Më vonë sot pasdite, marina italiane tha se kishte shpëtuar gati 50 persona në një gomone që lundronte në veri të kryeqytetit libian Tripoli.

Sipas Kombeve të Bashkuara, deri më tani, këtë vit, rreth 480 migrantë kanë vdekur në Mesdheun qendror.

​Vijojnë patrullimet e shtuara të policisë

Periskopi.com Lajme

Patrullat policore, po vijojnë të jenë shumë aktive në realizim të planeve operative me qëllim të zbatimit dhe respektimit të masave anti COVID të marra nga institucionet e vendit e të cilat po zbatohen nga policia në koordinim e bashkëpunim me institucione relevante.

“Nëpër tërë qytetet e Kosovës, në tërë territorin e vendit, gjatë tërë kohës 24/7, vërehen patrullime të shtuara policore që synim parësorë pos ruajtjes së rendit dhe qetësisë publike, mbrojtjes së pronës, e kanë edhe zbatimin e masave parandaluese ndaj pandemisë dhe respektimin e Ligjit anti COVID-19”, thuhet në njoftimin e Policisë së Kosovës.

​Parlamenti Evropian: Të ndalohet importi i gazit dhe naftës ruse nëse pushtohet Ukraina

Periskopi.com Lajme

Parlamenti Evropian miratoi një rezolutë që dënon grumbullimin e trupave ruse në kufirin me Ukrainën, sulmin ndaj një depoje armësh në Republikën Çeke dhe trajtimin e kritikut të mbyllur të Kremlinit Alexei Navalny, duke thënë se BE duhet të bllokojë importet ruse të gazit dhe naftës nëse pushton Ukrainën.

Rusia vendosi dhjetëra-mijëra trupa pranë kufirit me Ukrainën muajin e kaluar dhe organizoi një stërvitje të madhe ushtarake në Krime.

“Nëse ndërtimi i ushtrisë në të ardhmen do të shndërrohet në një pushtim rus të Ukrainës, BE duhet të jetë e qartë se kostoja e një shkeljeje të tillë të ligjit dhe normave ndërkombëtare do të jetë e madhe,” thuhet në rezolutën e Parlamentit Evropian të miratuar me shumicë të enjten.

Nëse ndodh një pushtim, Bashkimi Evropian duhet të ndalojë importin e gazit dhe naftës ruse dhe Rusia duhet të përjashtohet nga sistemi i pagesave ndërkombëtare SWIFT, thanë eurodeputetët.

Gjithashtu, atëherë duhet të bllokohet e gjithë prona e “oligarkëve pranë autoriteteve ruse”, si dhe prona e familjeve të tyre në Bashkimin Evropian dhe vizat e tyre për të qëndruar në Bashkimin Evropian duhet të anulohen.

Rezoluta bën thirrje për “uljen e varësisë nga energjia ruse” si dhe ndalimin e ndërtimit të tubacionit të gazit Nord Stream 2 dhe heqjen e programit “pasaportat e arta”.

Është një program, kryesisht në Bullgari, Maltë dhe Qipro, që lejon shtetasit e huaj të marrin lehtësisht shtetësinë nëse investojnë një pjesë të kapitalit të tyre në vend. Kritikët e programeve të tilla argumentojnë se ai po përdoret nga oligarkët e lidhur me Kremlinin.

Kryeministri çek Andrej Babiq njoftoi këtë muaj se shërbimi ushtarak rus GRU ishte përgjegjës për shpërthimin e një depoje armësh në Republikën Çeke në 2014, në të cilën u vranë dy shtetas çekë.

Sulmi, siç raportohet nga Praga, u krye nga dy operativë përgjegjës për helmimin e ish-agjentit rus Sergei Skripal dhe vajzës së tij Julia, një e porsaardhur në Angli në vitin 2018.

Praga u përgjigj duke dëbuar disa staf të ambasadës ruse, ndërsa Kremlini, i cili mohon përgjegjësinë për sulmin, u përgjigj me të njëjtën masë.

Parlamenti Evropian e përshkroi sulmin si një “shkelje të sovranitetit çek” dhe një “akt të papranueshëm armiqësie”.

Ligjvënësit gjithashtu bënë thirrje për “lirimin e pakushtëzuar” të kritikut më të shquar të Kremlinit, Alexei Navalny, burgosja e të cilit ishte e “motivuar politikisht” dhe në kundërshtim me detyrimet ndërkombëtare të Rusisë, thuhet në rezolutë.

30 të vdekur nga shpërthimi i një bombe në Afganistan

Periskopi.com Lajme

30 persona janë vrarë nga shpërthimi i një bombe në makinë në Afganistan, përshirë edhe studentë, thonë zyrtarët.

Bomba eksplodoi në një bujtinë ku raportohet se studentët po qëndronin, njofton Klan Kosova.

Dëshmitarët e ngjarjes thanë se panë shembjen e çative dhe viktimat që kanë ngelur nën rrënoja.

Nuk është ende e qartë se kush qëndron pas këtij shpërthimi.

Në Afganistan ka pasë një rritje të dhunës që kur presidenti amerikan, Joe Biden, njoftoi se për tërheqjen e trupave deri më 11 shtator, shkruan BBC.

Bomba shpërtheu rreth orës 19:00, sipas kohës lokale, duke shkaktuar dëme në disa ndërtesa dhe bujtinën private.

Vendimet që u morën në mbledhjen e sotme të Qeverisë

Periskopi.com Lajme

Qeveria e Republikës së Kosovës, e drejtuar nga Kryeministri Albin Kurti, ka mbajtur mbledhjen e 10-të të rregullt, në të cilën ka miratuar Kornizën Afatmesme të Shpenzimeve për vitet 2022-2024, një koncept dokument si dhe vendime të tjera nga fushat e përgjegjësive të saj kushtetuese dhe ligjore.

Pika e parë që është miratuar nga kabineti qeveritar ishte Rregullorja për Përcaktimin e Procedurës për Pranimin dhe Trajtimin e Rasteve të Sinjalizimit, e cila ka për qëllim përcaktimin e rregullave dhe procedurave për pranimin dhe trajtimin e rasteve të sinjalizimit si dhe të drejtat dhe përgjegjësitë e zyrtarit përgjegjës.

Kjo rregullore është në përputhshmëri me direktivën (BE) 2019/1937 e Parlamentit Evropian dhe Këshillit e datës 23 tetor 2019 mbi mbrojtjen e personave të cilët raportojnë shkeljet e të drejtës së BE-së. Kjo rregullore zbatohet për të gjithë personat në kontekst të marrëdhënies së punës si dhe për institucionet publike.

Qeveria ka miratuar edhe vendimin për ndarjen dhe alokimin e mjeteve financiare për furnizimin me barna nga lista esenciale në vlerë prej 6,800,000.00 € (gjashtë milionë e tetëqind mijë euro), në Ministrinë e Shëndetësisë, në nën programin Shërbimet Përkatëse Farmaceutike, në kategorinë e shpenzimeve mallra dhe shërbime. Mjetet ndahen nga programi i Rimëkëmbjes Ekonomike, nga kategoria e shpenzimeve subvencione dhe transfere.

Kabineti qeveritar ka miratuar edhe Raportin Tremujor Financiar të Buxhetit të Republikës së Kosovës për periudhën 1 janar-31 mars 2021, i cili përmban një përmbledhje të trendëve kryesore të të hyrave dhe shpenzimeve buxhetore përgjatë periudhës së tremujorit të parë të vitit 2021. Gjatë tremujorit të parë të vitit 2021 gjithsej pranimet ishin në shumë prej 523.94 milionë euro dhe paraqesin 21% të pranimeve të përgjithshme të planifikuara vjetore, ndërsa krahasuar me realizimin e tremujorit të vitit paraprak ka rritje prej 30%.

Ndërkaq, sa u përket shpenzimeve, gjatë tremujorit të vitit 2021, pagesat arritën shumën prej 520.25 milionë euro dhe paraqesin 20% të planit vjetor për shpenzime, ndërsa krahasuar me realizimin e tremujorit të vitit paraprak ka rritje prej 121.21 milionë euro ose 30%.

Në mbledhjen e sotme Qeveria e Kosovës ka miratuar Programin e Borxhit Shtetëror për vitet 2022-2024, në të cilin pasqyrohen zhvillimet e fundit në parametrat e borxhit shtetëror, vlerësohen rreziqet kryesore që ndërlidhen me borxhin shtetëror dhe përcaktohen objektivat afatmesme të menaxhimit të borxhit shtetëror. Portofoli aktual i borxhit shtetëror i Republikës së Kosovës përbëhet nga borxhi ndërkombëtar, borxhi i brendshëm dhe garancitë shtetërore. Në krahasim me vendet e rajonit, Kosova ka një nivel relativisht të ulët të borxhit shtetëror, që përbën 21.83 për qind të BPV-së. Objektiva kryesore e Qeverisë së Republikës së Kosovës për menaxhimin e borxhit shtetëror është financimi i deficitit buxhetor me kosto sa më të ulët të mundshme, me një nivel të pranueshëm të ekspozimit ndaj rreziqeve financiare.

Po ashtu, në mbledhjen e sotme kabineti qeveritar ka shqyrtuar dhe miratuar Kornizën Afatmesme të Shpenzimeve për vitet 2022-2024, i cili paraqet dokumentin kryesor mbi bazën e të cilit do të hartohet Buxheti vjetor për vitin 2022. Qëllimi kryesor i KASH-it është që të ofrojë një analizë të bazuar të mjedisit makroekonomik në vend, për të vendosur kështu bazën për planifikimet buxhetore për vitet që vijnë në përputhje me prioritetet strategjike të Qeverisë. KASH 2022-2024 është strukturuar në katër pjesë kryesore. Pjesa e parë përmban Deklaratën e Prioriteteve Afatmesme; pjesa e dytë është Korniza Makro-fiskale, dhe në pjesën e tretë dhe të katërt janë paraqitur Parashikimet Fiskale të cilat përcaktojnë kufijtë e përgjithshëm të shpenzimeve mbi bazën e të cilave përgatitet më vonë Buxheti Qendror dhe ai Komunal.

Me propozim të Ministrisë së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Qeveria e Kosovës ka miratuar edhe Koncept-dokumentin për Fushën e Pronësisë Industriale, i cili ka për qëllim të trajtojë të drejtat e pronësisë industriale në fushën e patentave, markave tregtare, dizajnëve industrialë dhe topografive të produkteve gjysmëpërçues.

Me kërkesë të Ministrisë së Shëndetësisë, Qeveria ka marrë vendim për metodën e pagesës direkte në formë të avansit tek UNOPS në emër dhe për llogari të Ministrisë së Shëndetësisë si dhe regjistrimi kontabël në SIMFK në kodin përkatës të avansit për pagesa direkte të huamarrjes në vlerë prej 1,548,858.20 € (1 milionë e pesëqind e dyzet e tetëmijë e tetëqind e pesëdhjetë e tetë euro e njëzet cent), në bazë të marrëveshjes të datës 1 prill 2021 në mes të Ministrisë së Shëndetësisë dhe UNOPS për prokurimin e aktiviteteve të përcaktuara me Ligjin për Ratifikimin e Marrëveshjes Kornizë për Kredi ndërmjet Bankës për Zhvillim të Këshillit të Evropës dhe Kosovës (BZHKE)- Instrumenti për Financim të Sektorit Publik për Reagim Emergjent ndaj COVID-19, si dhe bazuar në Marrëveshjen në mes të Ministrisë së Shëndetësisë të Kosovës dhe Zyrës së Kombeve të Bashkuara për shërbime të projekteve (UNOPS) datë 1.4 2021.

Salihu: Asnjë fjalë e garancë nga institucionet tona për lirimin me kusht të ish-krerëve të UÇK’së

Periskopi.com Lajme

Analisti Fitim Salihu ka reaguar pas vendimit të Apelit që të mos mbrohen në liri ish-krerët e UÇK’së që po mbahen në Hagë.

Salihu ka shkruar për faktin se si asnjë nga krerët aktual të shtetit të Kosovës nuk thanë gjë për gjykimin e Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit.

 

Ja postimi i plotë:

Ibrahim Rugova ka garantuar për lirimin me kusht të Ramush Haradinajt. Nexhat Daci ka garantuar për lirimin me kusht të Fatmir Limajt. Burrështetasi dallohet prej politikanit të zakonshëm e të mllefosur nga aftësia për të dalë mbi inatet ditore në momente kur preket historia kapilare e kombit.

Krerët aktualë të shtetit asnjë fjalë nuk e thanë për krerët e UÇK-së që sot po gjykohen. Po gjykohen për luftën e tyre për lirinë e Kosovës. Asnjë garancë nga institucionet tona për lirimin e tyre me kusht. Gjykata Speciale tha se ju nuk keni shtet që garanton për lirimin e tyre me kusht. Në Prishtinë, si përgjigje, shteti heshti. Heshtja është aprovim. Smira e mllefi mbipeshuan historinë, lirinë.

Seç m’u kujtua pasazhi famshëm nga filmi “Lulëkuqet mbi mure”: “Një popull jetim është fatkeq. E marrin nëpër këmbë. E shtyjnë, e pështyjnë, i marrin nderin. Kush do ta shpëtojë atë? Veten do të shpëtojë! Do t’u thotë bijve më të mirë: Vihuni në ballë! Ja dhe zemerimi im në dorën tuaj si shpatë që t’i dalim mbanë kësaj pune. Dhe nga ky çast, populli s’është më jetim!”

#LiriaKaEmër

#UÇK

Mustafa: Kur dialogoja unë në Bruksel, nuk flitej për ‘non-papers’

Periskopi.com Lajme

Ish-kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se në kohën sa ka qenë kryqeveritar gjatë bisedimeve me palën serbe në Bruksel asnjëherë nuk është diskutuar që të krijohej një “distrikt autonom i Kosovës së veriut” dhe Kisha Ortodokse Serbe do të këtë “status të privilegjuar”, siç u shkrua në një “non-paper” që u publikua këtë javë kinse për zgjidhjen finale për përmbylljen e marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë.

“Ne kemi dialoguar për temat, për të cilat jemi marrë vesh dhe jemi pajtuar paraprakisht tre palët, Kosova, BE dhe Serbia”, tha Mustafa për Albanian Post.

Mustafa thekson se publikimi i këtij dokumenti është provokim për pavarësinë së Kosovës.

“Kjo çfarë është shkruar në ‘non paper’ s’ka qenë asnjëherë propozim dhe temë. Çështjet që janë shtruar aty janë provokim për Kosovën dhe pavarësinë e saj”.

Ai ka folur edhe Drejtoreshën Menaxhuese për Europë dhe Azi Qendrore brenda shërbimit diplomatik dhe ministrisë së kombinuar të jashtme dhe të mbrojtjes në Bashkimin Evropian Angelina Eichhorst, për të cilën mediat serbe raportuan se është autore e “non paper”.

“Mund të them se njerëzit që në atë kohë kanë qenë në ekipin e zonjës Mogerini, asnjë prej tyre në asnjë rast nuk ka hapur apo testuar tema të tilla”.

Edhe vetë Eichhorst, të enjten, në një përgjigje me shkrim për Albanian Post e ka mohuar një gjë të tillë.

Publikimi natyrisht është marrëzi absolute. Delegacioni ynë në Serbi tashmë lëshoi ​​një mohim të fortë dhe Përfaqësuesi i Lartë Josep Borrell foli gjithashtu për këtë në konferencën për shtyp me Kryeministrin Kurti sot dhe e refuzoi atë vendosmërisht”, thuhet në përgjigjen e Eichhorst.

Siç dihet, Angelina Eichhorst, është përfshirë në dialogun e Brukselit për shtatë vjet, veçanërisht gjatë mandatit të shefes së diplomacisë evropiane, Federica Mogherini.

Përshkrimi i saj punës përfshinte gjithashtu intensifikimin dhe shpejtimin e bisedimeve midis përfaqësuesve të Kosovës dhe Serbisë.

Dy dokumentet, të njohura si “non-papers”, për të cilat u tha se njëra vjen nga Sllovenia e tjetra është influencuar nga qarqe franko-gjermane, e kanë prejardhjen nga Beogradi dhe Moska, ka thënë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë me korrespodentë të Kosovës në Bruksel, ku edhe po qëndron për vizitë zyrtare.

“Nuk besoj që autorët e këtyre janë kryeqytetet perëndimore, sigurisht që jo SHBA-ja dhe as ato evropiane”, tha Kurti.

Në këtë dokument shkruhet se në Kosovë do të krijohej një “distrikt autonom i Kosovës së veriut” sipas ligjeve dhe Kushtetutës së Kosovës.

Kisha Ortodokse Serbe do të këtë “status të privilegjuar”, ndërsa Serbia, pas ratifikimit të Marrëveshjes ligjërisht obliguese, obligohet se “nuk do ta pengojë anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare dhe rajonale”.

Volkswagen nën hetime shkaku i shakasë së 1 Prillit

Periskopi.com Tech & Auto

Shakaja e 1 Prillit e Volkswagen nuk u pëlqye nga të gjithë.

Ideja e Volkswagenit për riemërimin thuhet se ishte një shaka, dhe duke gjykuar nga reagimet, nuk ishte shumë e suksesshme. Në çdo rast, ajo tronditi tregun, që do të thotë se biznesi mund të ndikohet në një mënyrë të papranueshme.

Gjegjësisht, Volkswagen është nën hetime nga Komisioni Amerikan i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim për shkak të shakasë me ndryshimin e emrit në Voltswagen, dhe me dyshimin se shakaja mund të kishte ndikuar në çmimin e aksionit, shkruan gazeta gjermane, Spiegel.

Detajet janë të panjohura, por kompania konfirmoi se agjencia amerikane me të vërtetë kërkoi informacione të caktuara nga filiali amerikan i Volkswagen, Grupi Volkswagen i Amerikës (VWoA), si dhe u zotua për një bashkëpunim të plotë.

Kujtojmë, i gjithë prishja filloi disa ditë para 1 Prillit kur kompania “aksidentalisht” njoftoi një deklaratë se do të ndryshonte emrin e saj. Një ditë më vonë, Volkswagen rifreskoi logon dhe profilet në rrjetet sociale, dhe më pas dha një deklaratë mbi emrin ndryshimi duke përfshirë deklaratën e Scott Keogh, president i VWoA.

Më 31 mars, arrin një njoftim se gjithçka ishte një shaka, por dëmi ishte bërë tashmë, dhe ndryshimi i emrit bëri që çmimet e aksioneve të rriteshin me 12.5 për qind. Tani po përpiqet të përcaktojë se çfarë ishte përfundimisht e vërtetë dhe si ndikoi e gjitha kjo në trendet e tregut.

Ja pse duhet të hamë ngadalë

Periskopi.com Shëndeti

Derisa jeni duke e shijuar një darkë apo drekë, është shumë e rëndësishme që ta konsumoni sa më ngadalë që ka mundësi. Këto janë disa nga arsyet e forta, që ju tregojnë se nuk duhet të hani shpejt:

Ngrënia e ngadalshme ndihmon në mbajtjen e peshës normale të trupit – Duke ngrënë ngadalë ju do t’i ndihmoni trupin në humbjen e peshës, duke e zvogëluar ndjenjën e urisë.

E shijoni më shumë ushqimin – Lodhja, nxitimi dhe stresi i ditës nganjëherë na bëjnë, që të harrojmë ta shijojmë ushqimin. Në vend të kësaj, përtypja e ngadaltë e ushqimit do të na lejojë ta shijojmë ushqimin plotësisht.

Nuk ju shkakton probleme me stomakun – Kjo vlen sidomos për njerëzit, që vuajnë nga aciditeti në lukth. Ngrënia e ushqimit me shpejtësi nënkupton rritjen e rrezikut të refluksit dhe problemeve të tjera të lukthit.

Ju bënë të ndiheni më pak të lodhur – Kjo për shkak se kur hani shpejtë, tretja e ushqimit vështirësohet dhe ju nuk mund të bëni një gjumë të qetë. Në të kundërtën, nëse hani ngadalë ju mund të përfitoni më shumë energji.

​De Ligt: Juventusi e kërkon vendin e dytë

Periskopi.com Sporti

Mbrojtësi i Juventusit, Matthijs de Ligt thotë që “Zonja e Vjetër” është e përqendruar në sigurimin e vendit të dytë në Serie A.

Mbrojtësi holandez pranoi se “Bianconerët” ishin të zhgënjyer pas barazimit 1-1 me Fiorentinë”

“Zonja e Vjetër” ka fituar një herë në tre ndeshjet e tyre të fundit në Serie A dhe De Ligt foli për “Sky Sport Italia” përpara ndeshjes kundër Udinezes të dielën, përcjell KosovaPress.

“Ne jemi të zhgënjyer me rezultatin në Firencë, duhet të bëjmë më shumë për të marrë tre pikë”, tha De Ligt.

“Ne kemi nevojë për më shumë intensitet, më shumë guxim me topin. Ne duhet të mbrohemi më mirë. Po mendonim për Scudetton, por tani synimi është që të përfundojmë të dytët. Ne jemi të fortë dhe duhet të synojmë sa më shumë. Fokusi ynë është në vendin e dytë”, tha në fund holandezi.

21-vjeçari ka luajtur 22 ndeshje të Serie A këtë sezon, duke kontribuar me një gol dhe një asistim.

Largohen nga Për’puthen mes lotëve e puthjeve, Andi e Jasmina – lidhja nuk ndodhi

Periskopi.com Showbiz

Andi dhe Jasmina janë kthyer në studion e “Për’puthen” pas disa ditësh mungesë.

Por ky nuk ishte një rikthim i zakonshëm pasi çifti u kthyen sot për t’u larguar definitivisht nga “Për’puthen”, shkruan AfterParty.al

E gjithë puntata e sotme e “Për’puthen” ishte speciale dhe dedikuar vetëm Andit dhe Jasminës dhe marrëdhënies së tyre të krijuar në program.

Edhe pse shikimet dhe sytë e tyre thonin të kundërtën dyshja u shprehën se janë të bindur që lidjja e tyre nuk funksionon por duke lënë të hapur mundësinë për ta vazhduar jashtë.

Pas transmetimit të disa klipeve që tregonin rrugën e tyre në program në sytë e Jasminës u panë lot, gjë që bëri që Andi t’i afrohej dhe ulej pranë duke e përqafuar.

Të pranishmit në studio u shprehën të bindur se lidhja e tyre do të vazhdojë jashtë ndërsa Bora, prezantuesja e programit, kërkoi që çifti të rikthehen në “Për’puthen” pas një muaji për të treguar rrjedhën e lidhjes së tyre.

Puntata e sotme u përmbyll me një vallëzim nga Andi dhe Jasmina dhe nuk mungoi as puthja, e cila u kërkua nga konkurentët e tjerë.

Dyshja simpatike që sollën momente të këndshme për shikuesit dolën mes duartrokitjeve me një lidhje të pakonkretizuar.

Se çfarë do të ndodh tutje mbetet të shihet!

Aksident në Prishtinë, policia jep detaje

Periskopi.com Lajme

Policia e Kosovës ka konfirmuar lajmin që publikoi pak më parë IndesksOnline se në qendër të Prishtinës, një veturë e ka goditur një këmbësor duke i shkaktuar lëndime.

“Rreth orës 21:00,  në rrugën Luan Haradinaj në Prishtinë, ka ndodhur një aksident trafiku ku është përfshirë një automjet në lëvizje dhe një këmbësor”, ka bërë të ditur për IndeksOnline, zëdhënësja e Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti.

 

Ahmeti ka thënë se si pasoj e aksidentit lëndime trupore ka pësuar  këmbësori  të cilit i është ofruar ndihmë mjekësore.  Me rastin po merret njësiti i trafikut

 

 

Qeveria do të ndajë 6.8 milionë euro për barna nga lista esenciale

Periskopi.com Lajme

Qeveria e Kosovës ka nisur mbledhjen e saj të radhës. Në këtë mbledhje do të shqyrtohen disa pika të rendit të ditës.

Në këtë mbledhje është marrë vendim që të ndahen 6,8 milionë euro për furnizimin me barna nga lista esenciale.

Hekuran Murati – ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, ka thënë se mjetet nga pika 1 e këtij vendimi ndahen nga programi i rimëkëmbjes ekonomike.

“Ndahen mjete financiare 6,8 milionë euro në Ministria e Shëndetësisë në nën-programin shërbime përkatëse farmaceutike. Mjetet nga pika 1 e këtij vendimi, ndahen nga programi i rimëkëmbjes ekonomike që të furnizohet sigurimi me barna esenciale nga Ministria e Shëndetësisë”.

​Vazhdon zbutja e masave anti-COVID nëpër burgje

Periskopi.com Lajme

Shërbimi Korrektues i Kosovës ka njoftuar se nga 05 maj, secili i burgosur do të ketë mundësi të pranoi në vizitë dy vizitorë të rritur dhe tre fëmijë.

Sipas ShKK-së, familjarët gjatë vizitës së tyre janë të obliguar të respektojnë masat anticovid, (distancën sociale, vendosjen e maskës dhe dezinfektimin e duarve).

“Ndërsa, nga data 10 maj 2021, do të filloi lejimin e vikendeve për të dënuarit të cilët plotësojnë kushtet ligjore për shfrytëzimin e vikendit në shtëpi. Pas kthimit nga vikendi, të burgosurit do t`i nënshtrohen fazës së karantinimit në periudhë kohore prej së paku 7 ditësh. Shërbimi Korrektues i Kosovës ka filluar lehtësimin e masave në bashkëpunim me Departamentin Shëndetësor të Burgjeve. Shërbimi Korrektues i Kosovës do të vazhdojë bashkërendimin institucional me institucionet relevante të Republikës së Kosovës dhe do të mbajë të informuar opinionin publik rreth hapave në vazhdim”, thuhet në njoftim.

Milanit i rikthehen tre lojtarët kryesorë për ndeshjen ndaj Beneventos

Periskopi.com Sporti

Milani pritet t’i ketë Alessio Romagnolin, Rafael Leaon dhe Zlatan Ibrahimovicin përsëri në formacionin startues kundër Beneventos të shtunën në mbrëmje.

Rossonerët vazhdojnë të luftojnë për një vend në Ligën e Kampionëve në sezonin tjetër dhe trajneri Stefano Pioli ka disa lajme të mira dhe të këqija përpara ndeshjes kundër të përzgjedhurve të Filippo Inzaghi.

Sky Sport Italia raporton se Simon Kjaer dhe Davide Calabria janë në dyshim për duelin , pasi ata kanë disa simptoma të gripit.

Nëse rikuperohen me kohë, ata do të startojnë, pasi Romagnoli pritet të fillojë në qendër të mbrojtjes me përfaqësuesin danez.

Nëse Kjaer nuk ia del dot, Fikayo Tomori pritet të zërë vendin e tij përkrah Romagnolit.

Leao pritet të zëvendësojë Ante Rebicin në të majtë në tridentin sulmues pas Zlatan, i cili është rikuperuar nga një problem muskulor që e mbajti atë jashtë dy humbjeve ndaj Sassuolos dhe Lazios. /

Komuna e Istogut ende nuk e ka vendosur fotografinë e Vjosa Osmanit

Periskopi.com Lajme

Komuna e Istogut, që udhëhiqet nga Haki Rugova, ende nuk e ka vendosur fotografinë e presidentes, Vjosa Osmani.

Janë bërë gati një muaj kur Vjosa Osmani mori pozitën e presidentes dhe sipas ligjit të gjitha institucionet obligohen ta vendosin fotografinë e saj.

Kryetari i LVV-së në Istog, Agron Avdijaj e ka ngritur këtë shqetësim përmes një postimi.

Postimi i Agron Avdijajt:

Në Komunën e Istogut ende nuk është vendosur Fotografia e Presidentes së Republikës së Kosovës edhe pse tani po bëhen gati një muaj që nga zgjedhja e Presidentës znj. Vjosa Osmani.

Sipas Ligjit, të gjitha institucionet Republikës së Kosovës të cilat udhëhiqen nga Udhëheqësit e institucioneve  obligohen që në mjediset e tyre ta vendosin Fotografinë e Presidentit/es të Republikës së Kosovës.

/Indeksonline/

Haziri tregon situatën me COVID-19 në Gjilan: S’kemi asnjë vaksinë

Periskopi.com Lajme

I pari i komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka treguar se kjo komunë s’ka asnjë vaksinë kundër Covid-19. Haziri, i cili mori vaksinën ndër të parët e kësaj komune, ka treguar se atje janë imunizuar 1377 persona.

“Janë vaksinuar mantelbardhët, dhe grupmoshat 85, 80 dhe 75 plus. Lajmi i mirë është se asnjë i vaksinuar nuk është përballur me probleme’, shkroi Haziri në Facebook.

Haziri ka apeluar te qytetarët që të respektohen masat kundër Covid-19. Qe nga përhapja e pandemisë në vend jetën e kanë humbur 139 qytetarë nga komuna e Gjilanit. Aktualisht janë 243 raste aktive.

Shkrimi i plotë i Hazirit në Facebook:

Gjilani prej sot mbetet pa asnjë vaksinë, pasi numri i personave të vaksinuar kundër #COVID19 është 1377. Janë vaksinuar mantelbardhët, dhe grupmoshat 85, 80 dhe 75 plus. Lajmi i mirë është se asnjë i vaksinuar nuk është përballur me probleme.

Ndërkohë, në dhjetëditëshin e fundit situata me COVID-19 në Gjilan është dukshëm me qetë pasi mbi 700 raste aktive para pak javësh, numri bie në 243, derisa nga afro 75 vizita shtëpiake nga ekipet e shëndetësisë primare, numri është ul në 30. Apeloj që edhe më tutje t’iu përmbaheni rekomandimeve, maska, distanca sociale dhe larja e duarve.

Pasqyra e përgjithshme në Gjilan që prej fillimit të pandemisë është si vijon: nga 20274 mostra, 6274 kanë rezultuar pozitivë, 5892 janë shëruar, 139 qytetarë e kanë humbur betejën me virusin, 243 raste janë aktive, të hospitalizuar me COVID janë 43 dhe 123 mostra në pritje për rezultat.

​470 mijë persona të vaksinuar deri tash në Shqipëri

Periskopi.com Lajme

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetet sociale bën me dije se gjatë ditës së premte në Shqipëri janë realizuar 23655 duke shtuar se procesi vijon pa ndaluar nga veriu në jug.

Që nga nisja e pandemisë, sipas shifrave të ministrisë në Shqipëri janë vaksinuar në total 470 mijë qytetarë, duke iu afruar objektivit të qeverisë për të vaksinuar 500 mijë qytetarë brenda muajit maj.

“Nga veriu në jug, vijon pa u ndalur vaksinimi masiv, për mbrojtjen e shëndetit dhe jetës së qytetarëve. Ia kemi dalë të kryejmë mbi 470 mijë vaksinime deri tani dhe nuk do të ndalemi, derisa qytetari i fundit të jetë vaksinuar”, shkruan Manastirliu në Tëitter.