27 vjet rivalitet: Historia e pabesueshme e Guardiolas me Pochettinon si kundërshtarë

Periskopi.com Sporti

Manchester City dhe PSG janë vetëm një hap larg finales së madhe pasi trajnerët e tyre kanë kaluar gati tre dekada duke luftuar për titullin e madh.

Mauricio Pochettino ishte njeriu që organizoi momentin më të dhimbshëm në karrierën e Pep Guardiolas në Manchester City.

Dy vjet më herët, rivaliteti i tyre është rishfaqur – me të dy menaxherët që synojnë të bëjnë histori për klubet e tyre përkatëse, të cilët nga ana tjetër janë të dëshpëruar për një sukses të parë në Ligën e Kampionëve.

City mban epërsinë, pas fitores së tyre 2-1 ndaj Paris Saint-Germain në ndeshjen e parë gjysmëfinale, por kujtimet e fitores dramatike të çerekfinales së Tottenham në 2019 do të veprojnë si një kujtesë e zymtë edhe pse lojtarët e Guardiolas nuk do të ndalen së dhëni deri në goditjen e fundit të lojës.

Lojtarët e Pochettinos dhe Spurs dolën në fushën Etihad Stadium dy vjet më parë, ndërsa lojtarët e Cityt u kthyen përsëri në dhomën e zhveshjes të dëshpëruar pas fitores mahnitëse të Tottenhemit me rregullin e golave jashtë, shkruan GOAL, përkthen Periskopi.

Një gol i Fernando Llorente, që dukej se i dilte nga krahu, por nuk u pa nga VAR, u pasua nga përmbysja mizore e goditjes së Raheem Sterling në offside, ku më pas City kaloi nga deliri në dëshpërim.

“Thjesht e kaluara – lojtarë të ndryshëm, momente të ndryshme”, tha Guardiola ndërsa u përpoq të ulte rëndësinë e një diskualifikimi që ishte kapitulli më i vështirë i një historie të nën-arritjeve në Evropë në sezonet e fundit.

“Është pjesë e kujtimeve tona në periudhën tonë këtu. Në karrierën tonë dhe jetën tonë kemi momente të mira dhe momente zhgënjyese.

“Ne bëmë një shfaqje të jashtëzakonshme atë ditë dhe në atë rast nuk mund të kalonim. Tani do të përpiqemi të arrijmë në finale.”

Për Pochettinon, arritja në finale këtë sezon mbetet momenti më i madh i karrierës së tij menaxheriale.

Ndërsa ai përgjaki hundën e Guardiolas dhe grumbulloi mjaft kaçavida për të fituar përfundimisht shansin e tij në Parc des Princes, Argjentinasi ende nuk ka fituar një pjesë të konsiderueshme argjendi si trajner – Pavarësisht Trophee des Champions në Francë.

Mund të pritej një mungesë e suksesit të prekshëm në klubet e mëparshme si Espanyol, Southampton dhe Spurs, por ai mori drejtimin e kampionëve francezë me pritjen që çmimi i madh do të dorëzohej.

Për herë të parë në një rivalitet që shtrihet 27 vjet më parë, si lojtarë dhe menaxherë, Pochettino dhe Guardiola do të përballen me njëri-tjetrin si të barabartë.

Pochettino nuk mund ta konsiderojë veten më të dobëtin me një skuadër që përfshin cilësi kaq të shkëlqyera te lojtarë si Neymar, Kylian Mbappe dhe Angel di Maria.

Përpara përplasjes së tyre të fundit, Pochettino ndoqi konferencën për shtyp të kundërshtarit dhe u bëri jehonë mendimeve të tij sikur për të treguar se tani po luftojnë në të njëjtin nivel.

“Kur të arrij në këto faza, unë jam më i qetë se më parë. Mundohem ta shijoj ”, tha Guardiola kur u pyet nëse kishte ndonjë shqetësim

“Unë jam aq i relaksuar,” u përgjigj Pochettino. “Po e shijoj”.

Për PSG, Guardiola tha: “Ata janë një ekip i jashtëzakonshëm, të gjithë e dinë atë. Ata kanë lojtarë që mund të krijojnë diçka për veten e tyre dhe të fitojnë ndeshjen. ”

Përgjigja e Pochettino: “Ne po luajmë me ekipin më të mirë në botë që gjithashtu dëshiron të fitojë”.

Nuk është rasti në të njëjtin nivel si në të kaluarën.

Guardiola ishte mes 1994 – 2001 një mesfushor i sofistikuar, fitues i Kupës Evropiane me skuadrën nga Camp Nou të mbushur me yje dhe shtoi dy La Liga, një Copa del Rey dhe Kupën e Evropës ndërsa Pochettino ishte në anën e kundërt të ndarjes së qytetit, te Espanyol.

Ai ishte luftëtari me flokë të gjata në Espanyol, i cili arriti vetëm një sukses të vetëm në kupë gjatë atyre viteve.

Kur Pochettino u transferua në menaxhim me Espanyol në janar 2009, ndeshja e tij e parë ishte një çerekfinale e Copa del Rey kundër skuadrës së Barcës së Guardiolës që përfshinte Lionel Messin, Andres Iniestan dhe Xavin.

Përsëri ai filloi nga një pozitë inferiore, por kjo nuk e ndaloi atë të luftonte.

Espanyol barazoi 0-0 dhe ndërsa ata humbën ndeshjen e dytë 3-2 në Camp Nou, ata do të fitonin 2-1 në fushën e Barçës në La Liga tre javë më vonë – fitorja e tyre e parë e ligës atje në 27 vjet.

Nga 10 derbit e Barcelonës që garuan, Guardiola fitoi vetëm pesë, megjithëse për të gjitha arritjet e tij, Pochettino u largua nga Espanyol në fund të tabelës.

Megjithatë ai kishte zbuluar një mënyrë për të zhgënjyer ecurinë Barçës, duke luftuar me trimëri dhe besim në fushë.

Ishte një zakon që ai zbatoi në White Hart Lane, dhe skuadra e tij Spurs ishin të parët që mundën City pas lëvizjes së Guardiola në Angli në 2016.

Pesë vjet më vonë, ka respekt midis dy menaxherëve, por edhe një tension që zien.

Pochettino ka biseduar për miqësinë e tij me rivalin më të madh të Guardiolës, Jose Mourinho, me faktin që ata lidhën një armiqësi të ndërsjellë ndaj Barcës.

Dhe kur Guardiola iu referua Tottenhamit se ka “ekipin Harry Kane” në 2017, Pochettino e akuzoi atë si “mosrespektues”.

“Ai ishte pjesë e suksesit të madh te Barcelona dhe unë kurrë nuk thashë se ishte ekipi i Lionel Messit,” u kundërpërgjigj ai.

Hakmarrja nuk është në mendjen e Guardiolas, pasi ai po përpiqet ta çojë Cityn në një finale të parë të Ligës së Kampionëve.

Por të mposhtësh një rival që i ka shkaktuar dëm anës së tij në të kaluarën do ta bënte arritjen në Stamboll [ku luhet finalja e Ligës së Kampionëve këtë vit] pak më të ëmbël.

Të dy trajnerët njihen si nxënës të trajnerit të madh argjentinas, Marcelo Bielsas./Goal/Periskopi

Shpërndaje në: