6 Mënyra të shpejta për t’i dhënë fund kapsllëkut

Periskopi.com Zoya

Amerikanët shpenzojnë më shumë se 250 milion dollarë në vit për ilaçe për një problem aq të zakonshëm sa kapsllëku. Edhe pse mund të jetë zhgënjyese dhe e dhimbshme, në shumicën e rasteve ndodh sepse nuk konsumoni mjaftueshëm fibra, ose jeni të dehidratuar.

Ne shpresojmë që kurrë të mos vuani nga kapsllëku, kështu që duam t’ju tregojmë për 6 mënyra të shpejta, me të cilat mund të filloni ta vizitoni përsëri me kënaqësi tualetin tuaj. Dhe mos humbisni pjesën e bonusit për të zbuluar se çfarë kanë bërë gabim në tualet shumica prej nesh!

Pini çaj me limon dhe mjaltë

Bëni një çaj duke shtuar mjaltë dhe limon në ujë. Mjalti është një qetësues dhe gjithashtu ndihmon për të zvogëluar thartirën e çajit të shkaktuar nga limoni. Limoni vepron si një stimulues natyral për sistemin e tretjes dhe ndihmon në largimin e toksinave nga trupi.

Pini shumë ujë

Meshkujt duhet të pinë të paktën 3.7 litra lëng dhe femrat 2.7 litra në ditë. Kjo për shkak se jashtëqitja e thatë dhe e fortë është shkaku më i zakonshëm i kapsllëkut dhe pirja e mjaftueshme e ujit do ta mbajë trupin të hidratuar siç duhet dhe do ta bëjë të lehtë kalimin e jashtëqitjes.

Uji dhe lëngjet e frutave janë më të mirat për të luftuar kapsllëkun. Lëngjet e dardhës dhe mollës janë laksativë të butë natyral.

Shmangni pijet me kafeinë dhe gaz pasi ato janë diuretikë, dhe në vend që të hidratojnë trupin tuaj, ato në të vërtetë do të kullojnë më shumë lëng nga trupi juaj.

Hani ushqim me fibroze.

Ushqimet me fibra veprojnë si një laksativë natyral. Ata ndihmojnë që tretja juaj të mbajë më shumë ujë. Ju duhet të përfshini të paktën 20-35 gram fibra në dietën tuaj ditore. Burimet ushqimore që janë të pasura me fibra përfshijnë lakër, mollë, fiq, drithëra dhe fasule të zeza.

Farërat dhe arrat si kungulli, susami, luledielli ose farat e lirit janë gjithashtu burime të mira të fibrave. Sidoqoftë, kini kujdes: mos hani fara liri nëse vuani nga çrregullime të gjakderdhjes, pengesa të zorrëve ose presion të lartë të gjakut. Nënat shtatzëna dhe ato që ushqejnë me gji duhet gjithashtu t’i shmangin ato.

Hani kumbulla të thata

Jo vetëm kumbullat e thata janë të pasura me fibra, por ato gjithashtu përmbajnë sorbitol, një sheqer që zbut tretjen dhe lehtëson kapsllëkun në mënyrë natyrale. 100 gram kumbulla të thata kanë 14.7 gram sorbitol.

Sidoqoftë, nëse ndoshta nuk ju pëlqen shija e tyre, mund të konsumoni shpejt një gotë të lëngut të tyre. Edhe pse lëngu përmban më pak fibra se frutat, ai ende duhet të bëjë punë.

Mos harroni se kumbullat e thata kërkojnë pak kohë për të vepruar, kështu që merrni me ngadalë për një orë ose 2.

Konsumoni agjentë lehtësues

Bimët si farat e lirit, kopër dhe psillium kanë një efekt laksues dhe zbutin jashtëqitjen. Hani ato dhe pini më shumë ujë nëse vuani nga kapsllëku. Gjithashtu, ka çajra të disponueshëm me këto shtesa që gjithashtu mund t’i provoni.

Përfshini kosin në ushqimet tuaja, por qëndroni larg produkteve të tjera të qumështit.

Edhe pse këshillohet të qëndroni larg produkteve të qumështit nëse vuani nga kapsllëku, kosi bën npërjashtim. Kosi përmban probiotikë si Bifidobacterium longum ose Bifidobacterium animalis të cilët studimet kanë treguar se ndihmojnë në një proces jashtëqitje më të shpeshtë dhe më pak të dhimbshëm.

Bonus: Ka një pozicion të saktë për t’u ulur në tualet.

Të ulesh me shpinën drejt 90 ° është shumë e zakonshme ndërsa jeni ulur në tualete të stilit perëndimor. Por ky është qëndrimi i gabuar. Kalimi për jashtëqitjen ngushtohet për shkak të tërheqjes së muskujve puborectalis.

Është një grup muskulor që zë vend rreth fundit të zorrës së trashë. Kur kofshët dhe vithet krijojnë një kënd prej 90 °, ky muskul lodhet dhe nuk lejon që zorra e trashë të hapet siç duhet.

Mënyra e saktë për t’u ulur është të mbështeteni përpara në mënyrë që shpina juaj të jetë në një kënd rreth 35 ° në lidhje me kofshët tuaja.

 

Shpërndaje në: