7 mënyra për të larguar bakteret e gojës dhe për të ndaluar frymëmarrjen e keqe

Periskopi.com Zoya

Përdorni larës natyral të gojës dhe aromatizues të frymëmarrjes.

Gjethet e mentes ndihmojnë në luftimin e erës së keqe të gojës dhe freskojnë gojën.

Erëzat si karafili, kardamomi dhe farat e koprës janë të shkëlqyera në luftimin e erës së gojës.

Soda e bukës është një tjetër shpëlarje natyrore e gojës që është në dispozicion. Thjesht shpërndani një lugë çaji sodë buke në një filxhan ujë dhe përdoreni atë për të shpëlarë gojën. Përndryshe, ju gjithashtu mund të zhytni furçën tuaj të lagur në sode buke dhe ta përdorni atë për të pastruar dhëmbët tuaj.

Çaji i bërë me gjethe fenugreek është një freskues i shkëlqyeshëm antibakterial i gojës. Filloni ditën tuaj duke pirë një filxhan të saj.

Pini të paktën 2 litra ujë çdo ditë.
Të mbash veten të hidratuar ka shumë përfitime shëndetësore dhe shmangia e erës së keqe të gojës është vetëm një prej tyre. Pështyma parandalon rritjen e baktereve dhe uji është i nevojshëm për të mbajtur gjëndrat e pështymës që punojnë në mënyrë efikase. Pirja e ujit është thelbësore kur bëhet fjalë për parandalimin e rritjes bakteriale dhe erën e keqe të gojës të shkaktuar nga lagështia e papërshtatshme dhe pështyma në gojë. Shmangni lëngjet me sheqer gjatë natës pasi ato mund të ndihmojnë në grumbullimin e baktereve gjatë natës.

Shikoni çfarë hani!

7 Ways to Kill Bacteria in Your Mouth and Stop Bad Breath

Disa ushqime dihet që shkaktojnë erën e keqe të gojës, prandaj është më mirë t’i shmangni ato nëse dëshironi që goja juaj të marrë erë të freskët të mishit. Qepa dhe hudhra janë fajtorët më të zakonshëm kur bëhet fjalë për shkaktimin e erës së keqe të gojës.Nëse jeni të uritur, provoni të hani mollë ose pak kos. Mollët përmbajnë pektinë heteropolisaharide e cila dihet se stimulon prodhimin e pështymës, ndërsa kulturat aktive në kos ndihmojnë në zvogëlimin e baktereve në gojë.

Gërvishtni gjuhën.
Gjuha juaj mund të jetë një terren edukimi për bakteret me erë të mirë. Pasi të lani dhëmbët, përdorni furçën tuaj të dhëmbëve për të pastruar gjuhën nga bakteret, nënproduktet nga bakteret ose pllakat. Ju gjithashtu mund të përdorni një kruajtës gjuhe për këtë.

Pastroni dhëmbët dy herë në ditë.

7 Ways to Kill Bacteria in Your Mouth and Stop Bad Breath

Lani dhëmbët për 2 minuta, dy herë në ditë, dhe pastroni fillin të paktën një herë. Një studim tregoi se vetëm pak më shumë se 55% e grave lanin dy herë në ditë dhe përqindja e burrave që veprojnë kështu është edhe më e ulët me vetëm 49%. Pastrimi i dhëmbëve me pe ndihmon në heqjen e ushqimit të bllokuar dhe baktereve që shkaktojnë erë nga goja.

Mbani mishrat e dhëmbëve të shëndetshëm.
Bakteret mblidhen në xhepa në bazën e dhëmbëve duke krijuar erë. Sëmundjet e mishit të dhëmbëve dihet se shkaktojnë erën e keqe të gojës. Për të mbajtur mishrat e dhëmbëve të shëndetshëm, zgjidhni një pastë dhëmbësh që përmban fluor. Gjithashtu, lini pirjen e duhanit pasi pirja e duhanit dobëson sistemin tuaj imunitar dhe është e lidhur fort me fillimin e problemeve të lidhura me mishrat e dhëmbëve.Gjithashtu, pirja e duhanit e bën më të vështirë shërimin e mishit të dhëmbëve pasi të jenë dëmtuar.

Përtypni një lëvore frutash.

7 Ways to Kill Bacteria in Your Mouth and Stop Bad Breath

Kjo jo vetëm që do t’i japë frymëmarrjes një shpërthim freskie, por acidi limoni në të gjithashtu do të inkurajojë gjëndrat e pështymës të prodhojnë më shumë pështymë, e cila është mbrojtja natyrale e gojës kundër aromës së keqe të gojës dhe acideve të pllakave që shkaktojnë prishjen e dhëmbëve.

Shpërndaje në: