A e dini shkakun përse iu fryhet barku? Ekspertët zbulojnë sekretin që do t’iu shpëtojë prej këtij problemi

Periskopi.com Zoya

Stomaku i fryrë është diçka që shumë njerëz vuajnë ne ditët e sotme. Për fat të keq, shumë njerëz nuk e dinë se stomaku i fryrë mund të shfaqet për shkak të një bakteri që dëmton ndjeshëm shëndetin tuaj dhe shkakton komplikime të rënda të zorrëve. Është një bakter i zorrëve asimptomatik që vështirë të diagnostikohet pa ekzaminim të duhur mjekësor dhe mjekët e kanë njohur atë si H. Pylori ose Helicobacter Pylori.

Helicobacter Pylori mund të shkaktojë këto simptoma: diarre, fryrje, djegie të zorrëve, kapsllëk dhe dhimbje, gastrit , një stomak te fryrë, probleme kardiovaskulare, dhimbje koke, trishtim dhe ankth.

Çfarë mund të bëni për këtë?

Konsultohuni me mjekun tuaj për të marrë trajtimin e duhur mjekësor. Ky trajtim nuk ka nevojë për antibiotikë, por gjithmonë është mirë të kërkoni këshilla mjekësore.

Krijoni një dietë me ushqime të shëndetshme e të përshtatshme në mënyrë që të eliminoni bakteret.

Merrni sasi të konsiderueshme të vitaminave A, C dhe E.

Mbani higjienën tuaj në një nivel të lartë, lani gjithmonë duart, dhe për më tepër, pini ujë nga një burim i sigurt.

Çfarë mund të bëni për ta luftuar këtë bakter?

Këtu po ju paraqesim një pije natyrale që do tju vijë në ndihmë.

Përbërësit :

1 kastravec

Një tufe majdanoz

1 lugë gjelle xhinxher pluhur

1 lugë gjelle xhel Aloe Vera

1 limon

½ gotë uji

Vendosini të gjithë përbërësit në një gotë, përziejini mirë e mirë dhe pijeni këtë përzierje.

Ju do të vini re se nuk keni më stomak të fryrë vetëm pas përdorimit të parë. Kombinimi i këtyre përbërësve do të ndihmojë sistemin tuaj të tretjes duke djegur yndyrë ndërsa jeni duke fjetur.

Kastravecat janë shumë efektive në eliminimin e yndyrës.

Majdanozi është sh i ulet në kalori. Perforcon qelizat, vitaminat dhe mineralet që lehtësojnë mbajtjen e ujit, kështu që ata mund t’ju ndihmojnë të eliminoni stomakun e fryrë.

Xhenxhefi përshpejton metabolizmin tuaj dhe lehtëson kapsllëkun, por gjithashtu do t’ju ndihmojë të digjni dhjamin e barkut gjatë gjumit!

Lëngu limonit mund të jetë jashtëzakonisht efektiv në eliminimin e toksinave të akumuluara në trup.

Aloe Vera mund t’ju ndihmojë të humbisni peshë.

Qëndroni të hidratuar: Pini shumë ujë

Uji është jashtëzakonisht i rëndësishëm për një organizëm të shëndetshëm dhe gjithashtu për një djegie efektive të yndyrës. Kur të dehidratoheni, sistemi i tretjes do ta zvogëlojë punën e tij dhe nuk do të ketë kapacitetin për të djegur kalori ashtu siç duhet.

Mundohuni të pini ujë si duhet! Lufto këto baktere dhe stomakun e fryrë me ndihmën e këtij lëngu të mrekullueshëm!

Shpërndaje në: