‘A ju kërkoi Merkel të bëheni pjesë e Open Balkan-it’, Kurti: Jo

Periskopi.com Lajme

Kryeministri Albin Kurti pas takimit me kancelaren Angela Merkel thotë se asaj i ka thënë diçka rreth zhvillimit ekonomik në Kosovë, transmeton Periskopi.

‘’I thashë Merkelit se Kosova po rritet ekonomikisht pasi prodhuam stabilitet institucional’’, tha Kurti para mediave nga Tirana.

‘’E falënderove Merkel për rolin e saj të jashtëzakonshme që është marrë me Ballkanin dhe Kosovën. Kemi nevojë për bashkëpuim edhe më të madh mes Kosovës dhe Gjermanisë’’. Nuk më ka këkru që të përfshihemi në këtë proces. Kosova është shtet sovran dhe cfarëdo bashkëpunimi që zhvillohet, bëhet në përputhje me interesat tona.

Tutje ai ka folur për raportet me Serbinë.

‘’Sa i përket raportit em Serbinë,a to ajnë dy shtet që zhvillojë dialog për statusin e marrëdhënieve. Kur ka kërkesa e seerbë të Kosovës, jam i gatshëm të përgjigjem por jo ankesave të Serbisë për humbjet ‘’, shtoi ai.PERISKOPI/

Shpërndaje në: