Aeroplanit me plot udhëtarë i merr flakë motori, detyrohet të bëjë ulje emergjente

Aeroplanit me plot udhëtarë i merr flakë motori, detyrohet të bëjë ulje emergjente

Një aeroplan udhëtarësh i “Iran Air” është detyruar të bëjë ulje emergjente në aeroportin e Teheranit pak pasi ishte ngritur, pasi pilotët e saj e kishin vërejtur alarmin se motori kishte marrë flakë, raporton agjencia e lajmeve FARS.

Aeroplani, i cili ishte nisur për Amsterdam, ishte detyruar të ulej nën kushte speciale për shkak të peshës së tepërt, ka thënë një zëdhënës i “Iran Air”, transmeton Express.

Gjatë aterimit, një pjesë e rrotave të aeroplanit morën flakë shfryen, por ekipet emergjente e shuan zjarrin.

Të gjithë udhëtarët dhe ekuipazhi janë evakuuar në mënyrë të sigurt, ka thënë zëdhënësi, duke shtuar se agjencia ajrore do ta hetojë incidentin.

Shpërndaje në: