Aktorja Eliza Dushku dëshmon për ngacmimin seksual ndaj saj

Periskopi.com Showbiz

Aktorja me origjinë shqiptare, Eliza Dushku dëshmoi para një komisioni të kongresit të martën se u “përjashtua në heshtje” nga seriali “Bull” i kanalit televiziv CBS, teksa detajoi pretendimet e saj për ngacmime seksuale kundër kolegut Michael Weatherly dhe më pas, pasi u ankua, ajo u pushua nga puna si aktore në serial.

Aktorja shqiptare u tha anëtarëve të Komitetit Gjyqësor të Dhomës së Përfaqësuesve se ajo ishte në gjendje të “thyente atë heshtje” ndërsa po i përgjigjej një thirrjeje të kongresit për të dëshmuar, shkruan Deadline, transmeton Paparaci.

“Të tjerë të panumërt që janë të detyruar nga arbitrazhi nuk janë aq me fat”, tha Dushku duke u shfaqur virtualisht në Komisionin e Kongresit. Ajo ka dalë publikisht me disa prej pretendimeve të saj edhe më parë.

Seanca dëgjimore e komisionit u titullua “E heshtur”. Si arbitrazhi i detyruar i mban viktimat e dhunës seksuale dhe ngacmimin seksual në hije. Ajo u mbajt ndërsa ligjvënësit peshojnë legjislacionin e ri për të eliminuar klauzolat e arbitrazhit të detyruar në rastet e punësimit, të konsumatorëve dhe të të drejtave civile. Komisioni Gjyqësor ka caktuar votimin për projektligjin të mërkurën.

Në vitin 2018, u zbulua se Dushku ishte paguar 9.5 milionë dollarë për të zgjidhur pretendimet për ngacmime seksuale në xhirimet e serialit “Bull”, të bëra nga aktori Weatherly.

Edhe pse ajo ishte e kufizuar nga një marrëveshje moszbulimi si pjesë e kontratës, ajo zbuloi disa detaje të pretendimeve të saj në një artikull në “Boston Globe” atë vit duke sfiduar versionin e e dhënë nga rrjeti i transmetimit CBS, si dhe atë të Weatherlyt dhe skenaristit/producentit Glenn Gordon Caron.

Para komisionit, Dushku u fut në detaje rreth pretendimeve të saj për atë që ndodhi në xhirimet e “Bull”. Ajo tha se në javën e saj të parë në punë, “e gjeti veten në barrën e sulmeve verbale të vrazhda, seksuale dhe të turpshme. Kam vuajtur pothuajse nga ngacmime të vazhdueshme seksuale nga kolegu im. Kjo ishte përtej çdo gjëje që kisha përjetuar në karrierën time 30-vjeçare”.

Ajo nuk iu referua Weatherly-t me emër në deklaratën e saj hyrëse, por vuri në dukje: “Ai më nuhaste dhe më shikonte me sy të keq lart e poshtë. Jashtë skenarit, përpara rreth 100 anëtarëve të ekipit dhe anëtarëve të kastit, ai një herë tha se do të më çonte në furgonin e tij ‘përdhunues’ dhe do të përdorte lubrifikim dhe gjëra të gjata falike mbi mua, do të më merrte mbi gjurin e tij dhe do të më godiste si një vajzë e vogël”

“Këto nuk ishin rreshta në skenar”, tha ajo. “Ata ishin të pandërprerë dhe poshtërues dhe më drejtuan mua në mes të asaj që supozohej të ishte një vend pune profesional”, tregoi aktorja me prejardhje shqiptare.

Dushku tha se ajo “kishte frikë se nëse unë do të tërhiqesha ose do të reagoja fuqishëm, puna ime mund të rrezikohej, ose mund të dëmtohej reputacioni im profesional”.

Pas një incidenti, kur ajo po bënte një skenë në të cilën ajo prezantoi një monolog në sallën e gjyqit, Dushku tha se kolegu i saj “bërtiti se ai dhe shoku i tij donin të bënin një treshe me mua dhe filluan të bëjnë shaka me penisin ndërsa kamera ishte ende rrotull. Më pas, ndërsa shkova në pushimin e kafesë midis skenave, një anëtar i rastësishëm mashkull i ekipit u afrua pranë meje në tryezën e shërbimit të ushqimit dhe më pëshpëriti: “Edhe unë dua të bëj një treshe me ty, Eliza”.

Ajo tha se u përball me Weatherlyn dhe “në mënyrë specifike i kërkoi atij që të ishte aleati i saj në xhirime dhe të zvogëlonte disa nga komentet seksuale të drejtuara ndaj saj, veçanërisht pasi ai ngriti tonin në vendin e punës”. Ajo tha se ai u përgjigj se “askush nuk është më i respektueshëm për gratë sesa ai, pasi është vëllai i shumë motrave”.

Dushku tha se më vonë mësoi se pas bisedës së tyre, Weatherly i dërgoi mesazh kreut të CBS Studios se ajo kishte një “deficit humori” dhe se “ai nuk donte që unë të isha në emision”. Megjithëse ekzekutivi, të cilin ajo e ka identifikuar më parë si David Stapf, i tha Weatherlyn se ajo “e bëri shfaqjen më të mirë”, dhe ajo “u pushua nga puna të nesërmen”.

Dushku tha se ndërsa shikonte opsionet e saj ligjore, ajo zbuloi se klauzola e detyrueshme e arbitrazhit në kontratën e saj, duke u shprehur: “Do të përdorej për të mbajtur sekret atë që më kishte ndodhur dhe do të mbronte CBS-në dhe autorin e ngacmimit seksual që ishte hakmarrë kundër meje për duke u përpjekur të ndaloj ngacmimet në vendin tim të punës.”

“Unë u trondita kur mësova se i kam nënshkruar të drejtat e mia në një forum publik përpara se të marr një punë”, tha Dushku.

Ndërsa The New York Times zbuloi zgjidhjen në një histori të dhjetorit 2018, Weatherly iu përgjigj me një deklaratë për Times në të cilën ai tha: “Gjatë rrjedhës së regjistrimit të emisionit tonë, bëra disa shaka duke tallur disa rreshta në skenar. Kur Eliza më tha se nuk ndihej rehat me gjuhën dhe përpjekjen time për humor, u mërzita që e ofendova dhe kërkova menjëherë falje. Pas reflektimit të mëtejshëm për këtë, kuptoj më mirë se ajo që thashë nuk ishte edhe qesharake dhe jo e përshtatshme dhe më vjen keq për dhimbjen që i shkaktova Elizës”. Dushku më pas argumentoi se Weatherly theu kushtet e kontratës.