Albin Kurti denoncon presidentin serb Vuçiq për krime lufte në Facebook, i përmend Hagën dhe shpërndan video nga YouTube

Periskopi.com Lajme

Ish kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, e ka bërë një postim në profilin e tij në Facebook – e në të cilin e ka denoncuar presidentin serb Aleksandër Vuçiq për fjalime që nxisin urrejtje dhe që nënkuptueshëm do të duhej të dënoheshin për krime lufte.

Ish kryetari i partisë ku bënte pjesë Vuçiq,  Vojisllav Sheshel, është dënuar nga Tribunali i Hagës, pikërisht shkaku i deklaratave të tij skandaloze e urrejtëse në kohët kur ishte përshkallëzuar konflikti i armatosur në Ish-Jugosllavi.

E Kurti e ka ndarë me ndjekësit e tij një video 14 sekondëshe ku Vuçiq bën deklaratën famëkeqe ku thotë se “për çdo serb të vrarë, do të vrisnin njëqind myslimanë”, përcjell Periskopi.

Ky sulm ndaj presidentit Vuçiq pikërisht në lidhje me çështjen e krimeve të luftës, e nxitjes së krimeve të luftës, ndodh pikërisht dy ditë pasi presidenti Thaçi kreu intervistimin e tij në Hagë nga prokurorët e Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë.

Për më tepër, Kurti ka përmendur edhe Hagën në postimin e tij duke thënë që këto materiale ishin deponuar nga Natasha Kandiq në vitin 2005 në prokurorinë për krime lufte në Serbi dhe në Tribunalin e Hagës.

Reputacioni i Kosovës është dëmtuar ndjeshëm pas paralajmërimit të aktakuzës ndaj presidentit të vendit, z.Thaçi, dhe kryetarit të PDK-së, z.Veseli.

Kurti është kritikuar nga përkrahësit e PDK-së se nuk ka mbrojtur mjaftueshëm luftën e UÇK-së

Statusi i plotë:

Shpërndaje në: