Aleati i Rusisë paralajmëron Putinin: Mos eja të na vizitosh, do të arrestohesh

Aleati i Rusisë paralajmëron Putinin: Mos eja të na vizitosh, do të arrestohesh

Partia në pushtet e Armenisë ka paralajmëruar se nëse presidenti rus Vladimir Putin shkon në Armeni, vendi nuk do të ketë zgjidhje tjetër veçse ta arrestojë atë.

Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) lëshoi një urdhër për arrestimin e Putinit në fillim të këtij muaji për krimet e dyshuara të luftës në Ukrainë, veçanërisht për përfshirjen e tij të dyshuar në dëbimin e paligjshëm të fëmijëve nga Ukraina.

Por GJNP-ja nuk ka fuqinë për të zbatuar urdhrat e saj dhe meqenëse Rusia nuk e njeh juridiksionin e gjykatës, shumica e zbatimit të saj do të varet nga gatishmëria e vendeve të tjera për të ndërhyrë nëse Putin bën ndonjë vizitë në ato vende.

“Nëse Putini vjen në Armeni, ai duhet të arrestohet… Është më mirë që Putini të qëndrojë në vendin e tij”, citohet të ketë thënë Gagik Melkonyan, deputet i Asamblesë Kombëtare Armene, përcjell Telegrafi.

“Nëse ne hyjmë në këto marrëveshje, atëherë duhet t’i përmbushim obligimet tona. Lëreni Rusinë të zgjidhë problemet e saj me Ukrainën”.

Vendimi i partisë në pushtet të Armenisë, e cila është pjesë e një organizate të “mbrojtjes kolektive” të udhëhequr nga Rusia, qëndron në kontrast të plotë me aleatët e tjerë të Kremlinit që nuk po devijojnë nga besnikëria ndaj Moskës.

Hungaria, e cila ka lidhje të ngushta me Rusinë, njoftoi se nuk do të zbatojë urdhër-arrestin e gjykatës për Putinin javën e kaluar.

Por Armenia nuk është vetëm, dhe vende të tjera po bashkohen me planet për të arrestuar Putinin. Irlanda, Kroacia, Austria dhe Gjermania kanë thënë secila se do të zbatojnë urdhrin.

Vendimi në Armeni sugjeron se aleatët e Rusisë po bëhen më të gatshëm çdo ditë për të vënë në pikëpyetje gjykimin e Moskës në luftën në Ukrainë gjatë një viti pas konfliktit.

Ndërkohë zyrtarët indianë kanë shprehur shqetësim për luftën e Putinit në Ukrainë, duke kërkuar kundër konfliktit dhe përdorimit të armëve bërthamore në luftë.

Presidenti kinez Xi Jinping është “kapur gjithashtu i befasuar” nga pushtimi i Putinit dhe ka qenë “i tronditur” nga mënyra se si po e kryen atë, sipas komunitetit të inteligjencës amerikane.

Shpërndaje në: