Analist Islami thotë që në rast të luftës me Serbinë KFOR-i ka mision veç vëzhgimin

Periskopi.com Lajme

Analisti i mirënjohur politik, Dardan Islami, ka përkujtuar qytetarët e Kosovës për misionin e trupave të NATO-s në Kosovë.

Ai ka deklaruar që misioni i KFOR-it sipas rezolutës 1244 është paqeruajtja, përcjell persikopi.

“Pra, njësitet e KFOR nuk janë luftarake, as nuk kanë fuqi e as mision me luftu asnjërën palë të involvuar në konflikt!” – u shpreh Islami.

Kujtojmë që sot trupat e KFOR-it janë parë afër njësive speciale të Policisë së Kosovës duke patrulluar.

Statusi i plotë:

Veq deshta me jau perkujtu, qe misioni i KFOR ne Kosove sipas rezultes 1244 eshte mision paqeruajtes!
Pra njesitet e KFOR nuk jane luftarake, as nuk kan fuqi e as mision me luftu asnjeren pale te involvuar ne konflikt!
Nese Amerika dhe Britania ballafaqohen me ushtrine Ruse si para 21 vjete ne Sllatine, atehere NATO edhe mund te mobilizohet dhe ta nderroj kete rezolute dhe misionin!
Pra deri atehere KFOR-i vezhgon neutral si ne “no man’s land”, dhe deri sa nuk sulmohen prej paleve, ata vazhdojn vezhgojne!

Shpërndaje në: