Ancelotti: Zidane Zidane ma ndryshoi filozofinë time të futbollit

Periskopi.com Sporti

Carlo Ancelotti ka zbuluar se ardhja e Zinedine Zidanes në Juventus e ka detyruar atë ta ndryshojë filozofinë e tij të futbollit.

Trajneri italian shpjegoi se ai duhej të ndryshonte formacionin e ekipit të tij për t’iu përshtatur francezit në formacionin fillestar.

“Me Zidanen, u përpoqa të ndryshoj idenë time për sistemin”, tha Ancelotti.

” Zidane është lojtari i parë që më dha mundësinë të ndryshoj sistemin dhe të luaja në një mënyrë tjetër.

Trajneri aktual i Evertonit, Ancelotti, gjithashtu diskutoi për magjinë e tij në Real Madrid, kur Zizu ishte si ndihmësi e tij dhe arritën ta ngritin trofeun e Ligës së Kampionëve në vitin 2013/14.

Ekipi kishte pasur disa probleme në vitet e fundit, kur arrita atje. Fakti që nuk ishte në gjendje të fitonte Ligën e Kampionëve për 12 vite konsiderohej obsesion. Real Madridi ishte mësuar të fitonte shumë Champions. Kam pasur fatin ta toj këtë trofe që në vitin e parë atje”

Shpërndaje në: