Anija del mbi port në Edinburg, ka shumë të lënduar

Anija del mbi port në Edinburg, ka shumë të lënduar

Shërbimet emergjente po merren me incidentin që ka shumë persona të lënduar, pasi një anije doli mbi portin detar në Edinburgh në Skotlandë, shkruan BBC.

Shërbimi skotlandez ambulantiv tha se i ka dërguar pesë ambullanta, një ajrore dhe tre ekipe te tramuas, dhe një ekip special.

Por, BBC kupton se ka shumë të lënduar në këtë incident.

Anija 76 metra e lartë, e cila është pronë e bashkëthemeluesit të Microsoftit, Paul Allen u vendos në port për një periudhë të gjatë në vitin 2020 si rezultat i ‘sfidave operacionale’ gjatë pandemisë së Covid.

Para kësaj, kjo anije është përdorur për kërkime në thellësi të detit për anije të fundosura dhe varre të luftës në det.

Shpërndaje në: