Anija e parë me grurë ukrainas niset nga Odessa

Periskopi.com Lajme

Një anije me grurë ukrainase lundroi nga porti i Odesa të hënën, që është udhëtimi i parë pas përfundimit të një marrëveshjeje për zhbllokimin e porteve ukrainase të Detit të Zi, tha ministri ukrainas i Infrastrukturës Oleksandr Kubrakov.

“Anija e parë me grurë që nga fillimi i agresionit rus është larguar nga porti. Falë mbështetjes së të gjitha vendeve tona partnere dhe Kombeve të Bashkuara, ne mund të zbatojmë plotësisht marrëveshjen e nënshkruar në Stamboll”, shkroi Kubrakov në Twitter.

Anija duhet t’i nënshtrohet një inspektimi në Turqi përpara se të vazhdojë udhëtimin e saj në Tripoli, Libi, njoftoi qendra e monitorimit të OKB-së.

Anija “Razoni” me flamur të Sierra Leone është planifikuar të mbërrijë në ujërat turke për inspektim më 2 gusht, njoftoi Qendra e Përbashkët Koordinuese (JCC) me qendër në Stamboll. Ai shtoi se ka kërkuar nga të gjitha palët që për këtë të informojnë forcat ushtarake për të siguruar një kalim të sigurt.