Anija kozmike e NASA-s përplaset me sukses në asteroid

Anija kozmike e NASA-s përplaset me sukses në asteroid

Një anije kozmike e NASA-s përplasi një asteroid me shpejtësi të madhe të hënën.

Përplasja galaktike ndodhi në një asteroid të padëmshëm 11.3 milionë kilometra larg, me anijen kozmike të quajtur “DART” që lëronte në shkëmbin hapësinor me 22 mijë e 500 kilometra në orë, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

Shkencëtarët prisnin që goditja të krijonte një krater, të hidhte rryma shkëmbinjsh dhe papastërti në hapësirë ​​dhe, më e rëndësishmja, të ndryshonte orbitën e asteroidit.

Teleskopët në mbarë botën dhe në hapësirë ​​synonin në të njëjtën pikë në qiell për të kapur spektaklin. Megjithëse ndikimi ishte menjëherë i dukshëm – sinjali i radios së DART u ndërpre papritmas – do të duhen deri në disa muaj për të përcaktuar se sa shumë u ndryshua rruga e asteroidit.

Misioni prej 325 milionë dollarësh ishte përpjekja e parë për të zhvendosur pozicionin e një asteroidi ose ndonjë objekti tjetër natyror në hapësirë.

 

Shpërndaje në: