Assad ngushëllon Putinin, thotë se ndjehet i pikëlluar për rrëzimin e avionit rus

Assad ngushëllon Putinin, thotë se ndjehet i pikëlluar për rrëzimin e avionit rus

Në një mesazh ngushëllimi dërguar presidentit rus Vladimir Putin, Assad tha se të dy vendet kanë qenë partnerë në “luftën për të hedhur themelet e stabilitetit, sigurisë dhe paqes” në Siri, shkruan reuters.

“Lutjet tona janë me ju. Dhimbjet tona dhe gëzimet janë një”, tha Assad në mesazhin e tij drejtuar Putinit.

“Aeroplani ka pasur miq  të dashur që kishin ardhur për t’u bashkuar me ne dhe popullin e Aleppos në gëzimin e tyre për fitoren dhe festën e Krishtlindjes.” Forcat ruse të mbështetura  nga sirianët rrëzuan rebelët e fundit nga qyteti i Aleppo të enjten, pas shumë vitesh luftime”, ka shkruar nder të tjera Assad.

Shpërndaje në: