Aterrojnë dy pilotët e SpaceX, SHBA po rikthehet si lider i fluturimeve hapësinore

Periskopi.com Tech & Auto

Anija kozmike e SpaceX’s Crew Dragon – duke transportuar astronautët e NASA-s Robert Behnken dhe Douglas Hurley – aterroi në Gjirin e Meksikës të dielën, duke shënuar një fund të sigurt për një mision historik dy-mujor dhe duke hapur rrugën që Shtetet e Bashkuara të bëhen përsëri një lider botëror në fluturimin e hapësirës njerëzore.

Automjeti i Crew Dragon gjuajti motorët e tij dhe u zhyt me siguri në atmosferën e trashë të Tokës të dielën pasdite para vendosjes së parashutave dhe ngadalësimin e automjetit poshtë për të arritur në shënjestrën e tij, duke zbritur në brigjet e Florida.

Kontrolli i misionit dërgoi një mikpritje humoristike për astronautët: “Faleminderit që keni fluturuar SpaceX”.

Udhëtimi u bë më dramatik nga një bllokim dy-ditor me natyrën e nënës: Stuhia Tropikale Isai po shkonte drejt bregut lindor. Por ujërat në Gjirin e Meksikës mbetën mjaft të qetë që kapsula e astronautëve të ndalohej pranë Pensacola.

Një anije gjigante rimëkëmbjeje, GO Navigator, tani do të takojë anijen anijen Dragon Crew dhe do ta heqë atë nga uji. Mjekët janë në vend për çdo emergjencë, dhe Hurley dhe Behnken së shpejti do të skuqen me helikopter në Stacionin Ajror Detar Pensacola. Nga atje, astronautët do të hipnin në një aeroplan të NASA-s që do t’i transferojë ata në Johnson Center Center në Houston, baza zyrtare e shtëpisë së NASA-s për astronautët.

Shpërndaje në: