Austin telefonin Shoigun për herë të parë që pas pushtimit: Bën thirrje për armëpushim

Periskopi.com Lajme

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, ka folur për herë të parë me homologun e tij rus, Sergei Shoigu, që pas pushtimit të Ukrainës me 24, ka njoftuar Pentagoni, përcjell Periskopi.

“Me 13 maj, Sekretari Austin ka biseduar me Ministrin rus të Mbrojtjes, Sergei Shoigu për herë të parë që nga 18 shkurti”, thuhet në njoftim.

Sekretari amerikan bëri thirrje për armëpushim të menjëhershëm në Ukrainë dhe vuri në pah rëndësinë e ruajtjes së linjës së komunikimit, njoftoi zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby. /Periskopi/