Avokati i Thaçit thotë se gjykimi ndaj ish-krerëve të UÇK’së nuk nis këtë vit: Mund të jenë deri në 6 vjet aty

Periskopi.com Lajme

Avokati i ekipit mbrojtës të ish-presidentit Hashim Thaçi, Pierre Richard Prosper mendon se gjykimi ndaj ish-krerëve të UÇK’së nuk do të nisë këtë vit, transmeton Periskopi.

Ai ka alarmuar se procesi mund të zgjasë deri në 6 vjet, e të shpallen të pafajshëm ndoshta.

‘’Ne do të donim, po nuk po shihet që do të ndodh. Përveç nëse na befasojnë dhe thonë se janë gati. Por duke parë se si po shkojnë gjërat, ne ende jemi në nivel paragjyësor. Kjo lëndë as nuk është dorëzuar në Dhomat e gjykatës. Gjykatësi i procedurës paraprake ende nuk është duke u munduar të menaxhojë madhësinë e lëndës dhe ta vë në trajektore që kjo të jetë efektive’’, tha ai në Rubikon.

‘’Prokuroria po thotë se ju duhen rreth 2 mijë orë që të prezantojnë dëshmitarët. Po flasim për vite vetëm për prezantim të lëndës. Këta individë mund të jetë 5-6 vjet. Çka nëse shpallen të pafajshëm? Pasi i ke kalur 5, 6 vite në burg.’’, tha ai./PERISKOPI/