Bill Clinton flet për “Zonën 51” të Amerikës: Dërgova agjentë për të parë nëse kishte alienë

Periskopi.com Lajme

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bill Clinton ka folur për temën më të diskutuar së fundmi atë të ekzistencës së UFO-ve. Pak ditë më parë Senati Amerikan deklaroi se do të jepet detaje të forta lidhur me këtë mister të madh që ka shoqëruar njerëzimin.

Sakaq, Bill Clinton pranoi se dërgoi agjentë në “Zonën 51” pasi donte të dinte nëse kishte të huaj në bazë. Ish-presidenti i  SHBA zbuloi gjithashtu se shkencëtarët i thanë atij se janë deri në 95 për qind të sigurt që njerëzimi nuk është i vetëm në univers.

Bill Clinton, 75 vjeç, foli për temën e shumëpërfolur në The Late Late Show ndërsa diskutimet rreth UFO-ve kanë zënë vend në Uashington DC, përcjell abcnews.al.

Fenomenet e çuditshme në qiell ishin dikur sfera e teoricienëve të konspiracionit, por tani ligjvënësit dhe zyrtarët e inteligjencës amerikane po e marrin seriozisht këtë temë si një shqetësim i sigurisë kombëtare.

Zyrtarët amerikanë kanë pranuar se ka objekte në qiell të cilat ata nuk i kuptojnë, të cilat tani më shpesh quhen “Fenomeni Ajror i Paidentifikuar” (UAP).

Kur moderatori i Late Late Show, Reggie Watts pyeti për temën, publiku qeshi dhe Bill iu drejtua atyre duke thënë: “Kjo është një pyetje legjitime tani”.

Clinton, i cili drejtori Shtëpinë e Bardhë nga viti 1993 deri në 2001, zbuloi se ai dhe këshilltarja e sigurisë kombëtare Sandy Berger ishin të interesuar për UFO-t.

“Ne bëmë çdo përpjekje për të mësuar rreth Roswell dhe gjithashtu dërguam njerëz në Zonën 51 për t’u siguruar që nuk kishte alienë”, tha ai.

Clinton u ndërpre nga James Corden, i cili e pyeti se kë dërgoi në Zonën 51, dhe më pas bëri shaka: “Oh, sikur t’jua thoja këtë.” Veterani demokrat vazhdoi dhe zbuloi se Berger ishte dërguar në Zonën 51.

Clinton tha se baza famëkeqe në Nevada, e cila është subjekt i legjendave të panumërta urbane dhe pjesëve të folklorit modern, është vendi ku zhvillohen shumë projekte sekrete të SHBA-së në lidhje me avionët ushtarakë. “Kjo është arsyeja pse ata janë kaq të fshehtë”, tha ai.

Më pas ai vazhdoi të tregojë një histori rreth një vizite që ai dhe gruaja e tij Hillary bënë në Observatorin WM Keck në Hawaii.

Clinton vizitoi objektin dhe i pyeti shkencëtarët për mundësinë e jashtëtokësorëve diku në univers. Ish-presidenti tha se shkencëtarët kishin “argumente të mëdha”, por mosmarrëveshja është midis atyre që besojnë se është 85 për qind e mundshme, dhe atyre që mendojnë se është 95 për qind e sigurt.

Clinton zbuloi se shkencëtarët i kishin thënë se ishte shumë e pamundur që të mos ketë jetë diku tjetër në universin masiv përveçse në Tokë.

Clinton është vetëm një nga shumë emrat e profilit të lartë, duke përfshirë ish-presidentin e SHBA-së, Barack Obama dhe shefin e NASA-s, Bill Nelson, të cilët kanë inkurajuar njerëzit të marrin seriozisht bisedat për alienët dhe UFO-t.

NASA vetëm javën e kaluar njoftoi se po niste sondën e saj në UAP, ndërsa agjencia ruse e hapësirës Roscomos gjithashtu konfirmoi se ata po kryejnë gjithashtu një hetim. g.v/abcnews.al