Blinken: ShBA-ja do t’i mbrojë Filipinet nëse sulmohen

Blinken: ShBA-ja do t’i mbrojë Filipinet nëse sulmohen

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken, siguroi Filipinet të shtunën se ShBA do t’i mbronte nëse sulmohen në Detin e Kinës Jugore, duke kërkuar të zbusë shqetësimet rreth shtrirjes së angazhimit të ShBA-së për një traktat të mbrojtjes reciproke.

Në takimet në Manila të dominuara nga diskutimi mbi tensionet e zbehta ShBA-Kinë lidhur me vizitën në Tajvan të Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të ShBA-së Nancy Pelosi, Blinken tha se një pakt 70-vjeçar i mbrojtjes me Filipinet ishte “i hekurt”.

“Një sulm i armatosur ndaj forcave të armatosura, anijeve publike dhe avionëve të Filipineve do të thirret në angazhimet e mbrojtjes reciproke të ShBA-së sipas atij traktati”, tha Blinken në një konferencë shtypi, përcjell Klankosova.tv

“Filipinet janë një mik, partner dhe aleat i pazëvendësueshëm i Shteteve të Bashkuara”.

Blinken ishte zyrtari më i lartë amerikan që takoi presidentin e ri Ferdinand Marcos Jnr.

Shpërndaje në: