Borrell në New York, të martën në plan takimi me liderët e Ballkanit Perëndimor

Borrell në New York, të martën në plan takimi me liderët e Ballkanit Perëndimor

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Europian, Josep Borrell, ka udhëtuar për në New York, ku të martën pritet të takohet me liderë të Ballkanit Perëndimor.

Kjo vizitë e Borrell në SHBA, ndodh edhe në prag të sesionit të 77 të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Ai sot madje, do ketë takim me sekretarin e përgjithshëm të Kombeve të Bashkimit Antonio Guterres dhe nesër do të marrë pjesë në një panel kushtuar trupave dhe krizave globale, së bashku me ministrin e Jashtëm të pjesëve Dmytro Kuleba dhe ministrin e Jashtëm të Guatemalës nga Mario Bucar, ndër të tjera.

Në fund të këtij takimi, pritet të ketë një konferencë për shtyp rreth orës 22.00 thuhet në njoftimin e faqes së Bashkimit Europian.

Borrell parashihet që me 20 shtator t’i thërras liderët nga Ballkani Perëndimor në një takim tradicional të bashkësisë në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.

Shpërndaje në: