Bosi i Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi e merr biletën për në ferr

Periskopi.com Lajme

Kreu i Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, mitropoliti Amfilohije, vdiq mëngjesin e së premtes.

Lajmi u konfirmua nga Kisha, e cila tha se Amfilohije, 82 vjeç, vdiq në Qendrën Klinike të Malit të Zi në Podgoricë.

Udhëheqësja e Klinikës së Pulmologjisë në këtë spital, Jellena Boroviniq Bojoviq, tha pas mesnatës së shkuar se gjendja e mitropolitit është serioze, se është intubuar dhe vendosur në ventilim invaziv.

Më 7 tetor është bërë e ditur se Amfilohije është shtruar në spital për trajtim të koronavirusit.

Fillimisht, mjekët e kanë vlerësuar situatën e tij si të qëndrueshme.

Mali i Zi ka regjistruar gjithsej mbi 17,300 raste me koronavirus dhe 282 viktima.

Kush ishte Amfilohije Radoviç?

Deri në ditën e fundit, ai luftoi për Metropolitatën dhe Kishën Serbe në Mal të Zi, për Kosovën dhe Metohinë si pjesë e Serbisë, për ruajtjen e identitetit serb dhe dinjitetin e serbëve dhe ortodoksëve malazezë në Mal të Zi.

Ai ishte kundër shpërbërjes së Jugosllavisë dhe mbështeti bashkimin e territoreve serbe.

Amfilohije bën pjesë në grupin e priftërinjve ortodoksë të cilët nuk e njohën legjitimitetin e kishës ortodokse malazeze, por edhe ekzistencën e malazezëve si komb, të ndarë nga serbët.

Ai publikisht kundërshtoi pavarësinë e Malit të Zi dhe pranimin e vendit në paktin e NATO-s, ndërsa ai e quajti njohje të pavarësisë së shpallur në mënyrë të njëanshme të Kosovës nga Podgorica një tradhti.

Me një mendje të pastër dhe me një gjuhë të mprehtë, ndonjëherë të papërshtatshme për një peshkop, metropolitani, i cili zotëronte arsimin më të lartë teologjik dhe filozofik, nuk u tërhoq para autoriteteve dhe ai iu përgjigj sulmeve me sulme e madje mallkime. Objektivi i zemërimit të tij më laik sesa qëndrimi shpirtëror ishin zyrtarët më të lartë, pak më shumë të Serbisë sesa Mali i Zi, i cili synonte të shfuqizonte kishën “e tij” dhe kishën ortodokse serbe.

Për shembull, ai dy herë mbajti një shërbim funerali për Presidentin serb Aleksandër Vuçiç, e quajti Parada e Krenarisë një “paradë e turpit dhe erë e keqe morale” dhe e quajti Kryeministren Serbe Ana Brnabić, përndryshe e shpallur një anëtar të popullatës homoseksuale, një “anti-fëmijë”.

Gjukanoviç nuk mbajti një funeral. Tehu arriti vetëm në përfundimin se ai ishte “i pushtuar nga djalli” dhe nuk e dinte se çfarë ishte kisha, sepse ai nuk ishte pagëzuar.

Ai gjithashtu tha se “i erdhi keq për Gjukanoviç” me të cilin erdhi në pushtet së bashku – një në karrigen shpirtërore dhe tjetrin në karrigen laike.

Ai tha se përmbytjet që goditën Serbinë dhe Evropën tre vjet më parë ishin “ndëshkimi i Zotit dhe një thirrje për pendim për festimin e fitores së përfaqësuesit austriak dhe transeksualit Konchita Wurst në Konkursin e Këngës Eurovision”. Ai gjithashtu deklaroi në atë kohë se ndihej fajtor sepse, me nxitjen e Kishës, ai nuk shkoi në Hagë për të dëshmuar në favor të Sllobodan Millosheviçit. Ai më vonë kërkoi falje publike për atë në varrimin e vëllait të Millosheviçit.

Pas vendimit të Malit të Zi për të vendosur sanksione ndaj Rusisë, Amfilohije tha gjatë prezantimit të librit “Kthimi në Rusi” nga Leonid Reshetnikov: mua “.

Pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Brukselit, në maj 2013, u organizua një protestë në Sheshin e Republikës së Beogradit, ku Amfilohije mbajti një lutje për Kosovën dhe Metohinë, duke thënë: “Ne lutemi për prehjen e qeverisë dhe Kuvendit dhe për faljen e çdo mëkati”.

Në shërbimin e varrimit për kryeministrin e vrarë Zoran Gjingjiç, nën muret e ngritura rishtas të Tempullit të Shën Savës në Vracar, ai tha se ai ishte “vrarë nga urrejtja vëllazërore, dritëshkurtër dhe i verbër, i cili mbikëqyr të vërtetën e përjetshme që kush tund dore shpatën do të vdesë me shpatë”.

Ai ishte një kundërshtar i madh i abortit, kështu që ai tha se gratë në Ballkan u bënë “nëna të vrasjes së fëmijëve”, të cilat brenda një viti vrasin më shumë fëmijë në barkun e tyre sesa “Mussolini dhe Hitler dhe Broz” dhe shqiptarët në Kosovë dhe Metohi.

Për ata që këmbëngulnin se ishin malazezë, metropoliti u tha se ata thanë kështu vetëm sepse kishin lindur në Mal të Zi, duke i krahasuar ato me qe dhe dhi që gjithashtu kishin lindur në Mal të Zi, por nuk janë malazezë.

Shpërndaje në: