Brexit përmes fotografive

Periskopi.com Galeria

Demonstrata dhe marshime pro dhe anti-Brexit janë mbajtur në të gjithë vendin, kur Mbretëria e Bashkuar po numëronte së prapthi largimin nga Bashkimi Europian.

Mbretëria e Bashkuar u largua zyrtarisht nga BE në orën 23:00 të kohës lokale, duke i dhënë fund kështu 47 vjetëve të anëtarësimit, njofton Klan Kosova.

Disa festuan e disa i dhanë edhe një lamtumirë BE-së:

Një projeksion në Downing Street shënon momentin kur Britania e Madhe u largua nga Bashkimi Europian

Njerëzit brohorasin për daljen e Britanisë nga BE, derisa ora shënon 23:00 në Warrington

Mbështetësit e BE-së ndezin qirinj në Sheshin Smith, Westminster

Kreu i Partisë Brexit, Nigel Farage, feston largimin e Britanisë nga BE në Sheshin e Parlamentit

Një mbështetës i Brexit ngjitet në statujën e Winston Churchill në Sheshin e Parlamentit

Në Bruksel, flamuri i Mbretërisë së Bashkuar është hequr nga ndërtesa e Këshillit Europian

Zyra e Jashtme dhe e Commonwealth në Londrën qendrore është ndriçuar në ngjyrat e Union Jack (Flamurit Kombëtar)

Flamuri britanik është zbritur dhe palosur jashtë ndërtesës së Parlamentit Europian në qytet

Qytetarët pro-Brexit u drejtuan drejt Sheshit të Parlamentit

Të premten herët turmat u mblodhën në Sheshin e Parlamentit për festimin e Brexit

Mbështetësit e Brexit të veshur me rroba me motive të Flamurit Kombëtar shkrepin një fotografi në Sheshin e Parlamentit, ku u zhvilluan festimet e “Leave Means Leave”.

Një vargan mbështetësish të BE-së i dhanë një “një lamtumirë të mirë” BE-së

Një aktiviste pro BE-së e veshur me një pelerinë të dekoruar me flamurin e BE-së bashkohet me një tubim të organizuar nga grupi i të drejtave civile “Europianët e Ri” jashtë Shtëpisë së Europës, Londra Qendrore

Një mesazh pro BE-së shkruhet mbi shkëmbinjtë në Ramsgate në Thanet, Kent.

St Andrew House, një ndërtesë e qeverisë skoceze, në Edinburgh, është e ndriçuar me ngjyrat e flamurit europian

Scott Jones dhe Laura Jones në Bar Sawmill në Jug Elmsall, Yorkshire, ku një partia e Brexit ka mbajtur takimet gjatë ditës

Më parë, kryeministri  britanik zhvilloi një takim të kabinetit në National Glass Center, një muze dhe qendër arti në Sunderland, qyteti i cili ishte i pari që mbështeti Brexit kur u raportuan rezultatet pas referendumit të vitit 2016.

Shpërndaje në: