Bytyçi: Çfarë hipokrizie nga LDK e VV, paskan marrë pjesë sot në një proces që e bllokuan për katër vjet

Periskopi.com Lajme

Këshilltari i Kadri Veseli, Avni Bytyçi ka reaguar ashpër ndaj LDK-VV-së, duke i akuzuar këto dy parti duke thënë se ishin pikërisht këto të cilat kishin bllokuar për katër vite miratimin e rregullores së re e cila do ta fuqizonte Kuvendin e Republikës së Kosovës në përputhje me rolin e saj kushtetues.

Ai tha se pas tërë kësaj kohe dy deputet të kësaj partie kanë marrë pjesë sot në aktivitetin të organizuar nga Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) ku është diskutuar çështja e rregullores së Kuvendit  e që sipas tij kjo është një hipokrizi.

Ja statusi i plotë:

Cfare hipokrizie nga VV dhe LDK!

Sot me nje aktivitet te organizuar nga Instituti Demokratik i Kosoves (KDI) eshte diskutuar ceshtja e rregullores se Kuvendit. Nje akt ligjor teper i rendesishem per procedurat dhe funksionimin e brendshem te institucionit me te rendesishem legjislativ.

Per cudi, ne panel paska qene znj. Albulena Haxhiu (VV) dhe z. Armend Zemaj (LDK). Dy figurat kryesore nga dy parti qe e kane bllokuar ne vazhdimesi kalimin e rregullores se re ne kater vitet e fundit.

Znj. Albulena Haxhiu dhe z. Arben Gashj te instruktuar nga partite e tyre jane angazhuar personalisht qe te sabotojne nje pune kolektive disa vjecare te udhehequr nga Instituti Nacional Demokratike (NDI), e te mbeshtetur nga Kryeparlamentari Veseli.

Draft rregullorja qe eshte hartuar me mund te madh nga disa grupe te interesit dhe expert te fushave te ndryshem eshte penguar ne vazhdimesi nga keto dy parti qe mos te kalonte ne seance.

Per kater vite, VV dhe LDK e kane penguar miratimin e rregullores se re e cila do ta fuqizonte Kuvendin e Republikes se Kosoves ne perputhje me rolin e saj kushtetues. Do ti fuqizonte mekanizmat e kontrollit dhe mbikqyrjes dhe do ta bente procesine ligjeberes me efikas.

E tani, pas tere asaj kohe ata po mendojne qe prania e tyre ne pushtet i legjitimon ata qe punen e penguar kinse ta perkrahin tani.

Por mos te harrojne qe keto parti se bashku me minoritetet nuk do ti kene 2/3 e nevojshme per te kaluar rregulloren pa opoziten. Ndersa per PDK-ne eshte e qarte se ne nuk do t’i sherbejm bojkutuesve te institucioneve shtetrore.

 

Shpërndaje në: