Calciopoli 2 po vjen: Juventus pritet të shkojë përsëri në Serie B – “Sistem i sëmurë futbolli”

Periskopi.com Sporti

Hetimi penal për fitimet kapitale të buxhetuara nga Juventusi në tre vitet e fundit – i cili sheh Agnelli, Paratici dhe Nedved nën hetim – është praktikisht i mbyllur dhe së shpejti mund të trondise frontin sportiv të çështjes si një tsunami, duke shtuar elementë të rinj për atë që tashmë është raportuar te dispozita e Prokurorisë Federale pas raportit të Covisoc.

Raporti i këtij të fundit jepte një rrëfim të transfertave ‘të dyshimta’ të ndodhura në Serinë A mes viteve 2019 dhe 2021, por tashmë drejtësia sportive mund të binte në dorë mbi të gjitha provat e shumta të mbledhura muajt e fundit nga prokurori i gjykatës së Torinos.

Kjo është ajo që rezulton nga tre prokurorët përgjegjës për hetimin në kryeqytetin piemontez – Ciro Santoriello, Mario Bendoni dhe ndihmësi Marco Gianoglio – të cilët janë gati të dërgojnë të gjitha dokumentet e hetimit të tyre në Prokurorinë e FIGC, kur nuk do të të mbulohen më gjatë nga sekreti paraprak.

Gjithë këto hetime mund të sjellin një ‘Calciopoli 2’. Skuadra e Juventus mundet lehtë të dërgohet përsëri në Serie B, përcjell Periskopi.

Dënimet për skuadrat pritet të jenë të ndryshme – përfshirë edhe dënime me pikë. Juves mund t’i hiqet edhe titulli i vitit 2020.

Te Juventus insistojnë se transaksionet ishin në përputhshmëri me ligjin. Prokuroria italiane në anën tjetër insiston se brenda dhjetorit kompletohen të gjitha dosjet.

Rruga drejt vendimit final mund të jetë shumë e shpejtë. Juve dhe Serie A në stres. /Periskopi/