Editoriale

Qeveria Kurti II ka kompletuar 100 ditë në pushtet, por të cilat janë përshkuar nga…

01 Jul, 13:40

Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe [Zajednica] është bërë sërish një çështje e nxehtë në…

24 Jun, 13:20

Një muaj prej shpalljes së zgjedhjeve të parakohshme, Albin Kurti duket çuditërisht i heshtur. Tepër…

05 Feb, 16:06

Çfarë shpërfaqën ekstremet emotive popullore, prej entuziazmit kolektiv deri te zhgënjimi personal, në këtë telenovelën…

09 Jan, 12:46
Editorial: Duke pritur Drejtësinë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, së fundi e nisi përpjekjen e tij që…

20 May, 16:11

Editorial: Moment ideal për t’i dhënë fund problemit shqiptaro –serb

Çka e bën këtë vit “moment ideal për t’i dhënë fund problemit shqiptaro –serb” dhe…

09 Mar, 13:57

Editorial: Të pezullojmë taksën, ajo përfaqëson mllefin e dështimeve të elitës politike

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, në bashkërendim me partnerët qeveritarë iu vendosi tarifë…

14 Feb, 16:02

Editorial: Festa komike për mosdekretimin e Gent Cakajt

Gent Cakaj është emri i një djali të ri, të dijshëm dhe elokuent nga Kosova.…

10 Jan, 18:34

Vit i brishtë për Kadri Veselin –  sërish në bisht të ngjarjeve

Kur dikur flitej për Kadri Veselin, emri i tij sinonimizohej me misticizëm, një figurë që…

02 Jan, 12:03

Haradinaj 2018: Njeriu që i qiti ‘haraç’ Serbisë

Mëngjesi i parë i vitit 2018 nisi me Ramush Haradinajn si kryeministër të Republikës së…

01 Jan, 14:30

Viti i Hashim Thaçit

Në kohën kur të gjithë mendonin se Hashim Thaçi po e përfundon karrierën e tij…

01 Jan, 12:20

Si e humbi Serbia Kosovën?

Media ndërkombëtare “Aljazeera”i kushton një artikull të veçantë Kosovës ku përfshihet një kronologji e plotë…

20 Dec, 13:55

Editorial: Pse duhet përzënë Pacollin urgjentisht nga Qeveria?

Sot, e mërkurë më 20 nëntor, u votua për anëtarësimin e Kosovës brenda organizatës ndërkombëtare…

20 Nov, 15:20

Editorial: Mbi shpërfilljen që vrau 18 punëtorë

Një tjetër punëtor ndërtimtarie vdiq sot. Ai ishte katërdhjetë e pesë vjeçar. Po punonte në…

06 Oct, 17:12

Editorial: Protesta e VV-së përfundoi, çka nesër?

Sot u mbajt protesta e thirrur nga Lëvizja Vetëvendosje në kundërshtim të idesë së promovuar…

29 Sep, 17:39

Ndryshimi i kufijve e zbulon vlerën e vërtetë të Kosovës

Komuniteti ndërkombëtar do të pranonte shkëmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, përderisa roli i…

02 Sep, 11:17

Kosova dhe Serbia, një skemë e rrezikshme

Kriza e Kosovës është e vjetër. Pavarësia e saj, e deklaruar në vitin 2008, nuk…

31 Aug, 14:03

Editorial | Kukatja e Thaçit, heshtja e Kurtit dhe ndarja e Kosovës

Eventet politike në Kosovë ndodhin në formë të fjalëve [ose heshtjeve]. Në formë të deklaratave.…

20 Jul, 17:53

Çka do të ndodhë me Turqinë dhe botën pas rizgjedhjes së Erdoganit

Rexhep Taip Erdogan veç ishte sunduesi më jetëgjatë i Turqisë moderne. Rezultatet e zgjedhjeve të…

25 Jun, 17:18

Editorial | Mikullovci – aktori që po prishë aktrimin e Vetëvendosjes

Në interpelancën e sotme ndaj kryeministrit Haradinaj, ndër shumë të tjerë, folën edhe Albin Kurti…

08 Jun, 16:40

Analizë e Periskopit: PSD-ja në mëshirë të fatit

Të dorëhequrit nga Lëvizja Vetëvendosje u futën në Partinë Socialdemokrate dhe e morën drejtimin e…

22 May, 17:01

Analizë e Periskopit: AKR-ja, një biznes tjetër i Behgjet Pacollit

AKR-ja, ose Aleanca Kosova e Re, e ka humbur fuqinë e saj elektorale. Tashmë, partia…

21 May, 16:16

Analizë e Periskopit: AAK ta kapërcejë figurën e Ramushit

AAK, ose Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, nuk ka ndonjë arsye tjetër për të ekzistuar…

17 May, 16:12

Analizë e Periskopit: Çka i duhet Vetëvendosjes për të marrë pushtetin?

Emri “Vetëvendosje” e ka dominuar politikën kosovare në dy vitet e fundit. Ajo arriti të…

16 May, 12:48