Intervista

“Ka një spin të qëllimshëm që po i bën LVV marrëveshjes së mbrëmshme”, thotë Visar…

28 Feb, 14:15

Misioni i saj ishte  i madh në kohën e luftës në Kosovë. Raporti i saj…

22 Jan, 13:03

Diplomati slloven Anzhej Frangesh u bë i dërguari special i Sllovenisë për Ballkanin Perëndimor në…

25 Nov, 10:12

Ish-komandanti i FSK’së, Kadri Kastrati në një intervistë për Periskopin ka treguar arsyet pse kohëve…

16 Nov, 17:59
‘Qeveri e ngathët dhe me dro’, Maliqi intervistë për Periskopin: Kurti të sjellë propozim tjetër për Zajednicën

Analisti Shkelzen Maliqi në një intervistë për Periskopin ka shprehur opinionet e tij rreth marrëveshjes…

20 Oct, 17:13

Sami Lushtaku n’Periskop: Albin Kurtin do ta padis – le të tregojë në gjykatë pronar i cilit terminal jam

Një prej figurave kyçe të UÇK-së, ish-kryetar e tani nënkryetar i Skënderajt, z.Sami Lushtaku, në…

11 Oct, 20:44

Gërvalla sulmon Edi Ramën: Shpesh pa asnjë nevojë, bëhet avokati kryesor i Vuçiqit

Kryediplomatja e Kosovës Donika Gërvalla – Schwartz theksoi se vendi i saj është i përkushtuar…

28 Sep, 21:11

Korniza e re e dialogut, Visar Ymeri për Periskopin: Ka diçka të padeshifrueshme rreth Serbisë, çka është ajo?

Një tekst që prezantonte/interpretonte  dokumentin e ‘kornizës së re’ të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë,…

19 Sep, 14:49

‘Alarm për Albin Kurtin’: Aktivisti i devotshëm i VV’së që iu mohua kandidatura tregon si do veprojë pas vendimit

Ramadan Beshiri, aktivist i devotshëm i Lëvizjes Vetëvendosje nga Mitrovica nuk është certifikuar për të…

13 Sep, 14:28

Ish-zyrtari i lartë i NATO’s: Jo Beogradi, por NATO-ja garanton sigurinë në Kosovë

Në kohën e tensioneve të larta midis Kosovës dhe Serbisë, ish-zyrtari i lartë i NATO-s,…

25 Aug, 0:01

Simptomat e variantit “Omicron” që po prekin personat e vaksinuar ndaj COVID-19

Mbretëria e Bashkuar është aktualisht e përfshirë në një valë të pestë të infeksioneve me…

15 Aug, 9:36

Xhavit Haliti: Kurti dhe papagallët e tij dialogut i janë përkushtuar vetëm për interesa elektoral

Dialogu duhet të bëhet , deri tani Qeveria Kurti dhe papagallët e saj kësaj çështje…

13 Aug, 14:11

Shefi i NATO-së: Qëndroni të qetë, shmangni tensionet – KFOR i gatshëm të ndërhyjë për ruajtjen e paqes

Sekretari i Përgjithshëm i NATO, Jens Stoltenberg ka komentuar një sërë çështjesh, duke nisur nga…

10 Aug, 14:36

Hyseni nuk pret asgjë nga takimi Kurti-Vuçiq: Vendimeve t’u shkohet deri në fund se nuk na merr seriozisht askush

Ish-kryenecogiatori dhe njohësi i politikës së Jashtme, Skender Hyseni në një intervistë për Periskopin ka…

03 Aug, 17:52

Daniel Serwer për Periskopin: ShBA dhe BE të kujdesen që Beogradi mos ta vazhdojë rrëmujën edhe pas 1 shtatorit

Beogradi është problemi. Beogradit duhet t’i tregohet se është në anën e gabuar. Kështu thotë…

03 Aug, 11:09

Haliti: Besoj se Manastiri i Deçanit ishte në tavolinën Osmani-Kurti-Blinken – Nuk i ka thirrë se çka po mendojnë për Amerikën

Anëtari i komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë dhe deputeti i PDK’së, Xhavit Haliti…

28 Jul, 14:22

Rama: BE’ja udhëhiqet nga inercia e aktualitetit, jo nga vizioni

”Ne kemi nevojë për BE-në, po aq sa ata për ne. Ne mund ta ngremë…

07 Jul, 10:30

Jahja Kokaj ekskluzivisht për Periskopin: Flet për ‘shpejtësinë e vajit në tepsi’, fyerjet ndaj UÇK’së e raketën e famshme

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje dhe fizikanti i njohur, Jahja Kokaj në një intervistë ekskluzive për…

05 Jul, 15:20

INTERVISTË/ Jashari i OVL-UÇK’së lypë nga të zgjedhurit e popullit t’ia kallëxojnë vendin Hekuran Muratit

Nënkryetari i OVL’UÇK’së, Xhavit Jashari në një intervistë për Periskopin i ka quajtur të ulëta…

30 Jun, 12:13

INTERVISTË/ Haziri: Frikë që vizat të lidhen me dialog e mos zbatim të vendimeve kushtetuese nga Qeveria

‘’Frika e madhe është që ky proces do të lidhet me progres në dialog apo…

30 Jun, 10:24

Arritja e marrëveshjes përfundimtare Kosovë-Serbi është urgjente

Shefi i Zyrës Ndërlidhëse të Republikës Sllovake në Prishtinë, Rastislav Kostilnik ka deklaruar se arritja…

27 Jun, 11:25

Lajçak paralajmëron se javën e ardhshme mund të ketë marrëveshje të rëndësishme Kosovë-Serbi

I dërguari i Posaçëm i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak deklaron…

17 Jun, 12:42

Deklarata e Scholz, Rama: Ballkani i Hapur është një njësi e zbatimit të Procesit të Berlinit

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka folur për mbi zhvillimet në Samitin vjetor të Procesit…

11 Jun, 8:26

Mehmet Kraja: Si Akademi e Shkencave nuk u pyetëm kurrë për dialogun

Kryetari i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, Mehmet Kraja, në një intervistë për…

31 May, 13:59