Kulturë

Ideja e projektit “Skanderbeg”, lindi për faktin se të gjithë fëmijët kanë qejf personazhe, siç është…

11 May, 16:46

Mijëra skenaristë të televizioneve dhe filmave të Hollivudit do të dalin në grevë ditën e…

02 May, 9:16

Këshilli i Kosovës për Trashëgimi Kulturore ka hartuar raportin “Vlerësimi i aseteve në mbrojtje të…

21 Apr, 10:09

Leonardo da Vinçi mund të jetë një nga njerëzit më të studiuar në histori. E…

15 Mar, 14:27
Sot shënohet Dita e Verës

14 Marsi është një ditë festive e veçantë në Shqipëri. Quhet “Dita e Verës” edhe…

14 Mar, 10:53

Filmi “Everything Everywhere All at Once” fiton më së shumti çmime Oscar

“Everything Everywhere All at Once” është shpërblyer me çmimin Oscar për filmin më të mirë…

13 Mar, 8:05

“WE LOVE ALBANIA” vjen me festivalin më të madh shqiptar në Evropë, spektakli në Gjermani

“We Love Albania” do të organizojë festivalin më të madh me artistë shqiptarë të mbajtur…

23 Feb, 10:15

Praktika të tmerrshme të shqiptarëve në raste të sëmundjeve të ndryshme të përshkruara nga Edith Durham

Edith Durahm tek libri i saj ‘’Për fiset, ligjet e zakonet e ballkanasve’’ tek faqja…

14 Feb, 12:31

Përse Bertolt Brecht vihet në skenë në mbarë botën?

Më 10 shkurt 2023 shënohet 125 vjetori i shkrimtarit e dramaturgut gjerman Bertolt Brecht. I…

10 Feb, 8:21

Shkencëtari nga Deçani sjell një vizion të ri shkencor në fizikë

Shkencëtari nga Deçani, me punë dhe banim në Francë, ka botuar dje librin shkencor “Mikrobota,…

06 Feb, 17:10

“Neomalsorja” që la Evropën për rrënjët e saj

As Tirana, as disa prej kryeqendrave evropiane nuk e bindën Marjana Koçekun të niste karrierën…

02 Jan, 15:28

“Goblin mode” zgjidhet fjala e vitit nga Oksfordi

Universiteti i Oksfordit ka shpallur fjalën e vitit, që është zgjedhur nga votimet e publikut.…

05 Dec, 15:25

Turneu ‘Shpat Deda, Muzikë n’Teatër’ vjen në gjashtë qytete të Kosovës

Këtë dhjetor, kantautori Prishtinas Shpat Deda vjen me një turne koncertesh në një format krejtësisht…

29 Nov, 18:49

Muçaj në rolin kryesor në filmin “Everybody calls me Redjo”

Aktori i njohur kosovar, Afrim Muçaj, do ta ketë rolin kryesor në filmin “Everybody calls…

04 Jul, 23:21

Hapet panairi i librit në Prishtinë, mbi 100 botues prezantojnë rreth dy mijë tituj të rinj

Panairi i librit në Prishtinë u rikthye pas dy vitesh mungesë. Me moton “Libri mbron…

07 Jun, 13:29

Rikthehet panairi i librit pas dy vjetësh mungesë

Me moton “Libri mbron mendjen”, vjen edicioni i 22-të i Panairit të librit në Kosovë.…

30 May, 23:33

Diktatura komuniste shqiptare përmes një historie dashurie

Nën kujdesin e konsulles së nderit të Republikës së Shqipërisë, Dr. Jonela Hoxhaj, u shfaq…

24 May, 9:14

Botohet në Nju Jork në anglisht libri i Prof. Besim Muhadrit “Studies an Albanian Literature and Ethnology, Kanun of Lekë Dukagjini”

Këto ditë në Nju Jork, Shtëpia Botuese ADRIATIC PRESS, ka botuar në gjuhën angleze librin…

16 Apr, 16:45

Qytetari ankohet se rruga që të çon te Kulla e Ajfellit është me lloç (Foto)

Një qytetar nga komuna e Janjevës me inicialet B. K. i ka dërguar Periskopit disa…

04 Jan, 13:21

Anija kozmike që u lëshua para 44 viteve në hapësirë kap zhurmë të çuditshme (Audio)

Sonda më e largët e njerëzimit në hapësirë, Voyager 1, ka detektuar një “hum” të…

28 Oct, 13:25

Filmi “Zgjoi” po shfaqet në 18 kinema të Zvicrës

Nga 7 tetori ka filluar shfaqja e rregullt e filmit “Zgjoi” (Hive) në kinematë e…

13 Oct, 19:59

Kush është fituesi i Nobelit për Letërsi? Lexoni për novelën e tij mahnitëse ‘Afterlives’

Kjo është një kritikë letrare e publikuar në The Guardian për njërën vepër të tashmë…

07 Oct, 13:44

Kosova propozon filmin “Zgjoi” për Oscars 2022

Kosova e ka propozuar filmin “Zgjoi” nga Blerta Basholli për Oscars 2022. Lajmin e ka…

08 Sep, 13:58

Nis panairi “Vera në Malësi”, dekorohet ambasadori Hysa (FOTO)

Ka nisur dje Panairi i Librit “Vera në Malësi” në Tuz të Malit të Zi,…

19 Aug, 17:10