Na shkruani [email protected]

Kulturë

Panairi i librit në Prishtinë u rikthye pas dy vitesh mungesë. Me moton “Libri mbron…

07 Jun, 13:29

Me moton “Libri mbron mendjen”, vjen edicioni i 22-të i Panairit të librit në Kosovë.…

30 May, 23:33

Nën kujdesin e konsulles së nderit të Republikës së Shqipërisë, Dr. Jonela Hoxhaj, u shfaq…

24 May, 9:14

Këto ditë në Nju Jork, Shtëpia Botuese ADRIATIC PRESS, ka botuar në gjuhën angleze librin…

16 Apr, 16:45
Anija kozmike që u lëshua para 44 viteve në hapësirë kap zhurmë të çuditshme (Audio)

Sonda më e largët e njerëzimit në hapësirë, Voyager 1, ka detektuar një “hum” të…

28 Oct, 13:25

Filmi “Zgjoi” po shfaqet në 18 kinema të Zvicrës

Nga 7 tetori ka filluar shfaqja e rregullt e filmit “Zgjoi” (Hive) në kinematë e…

13 Oct, 19:59

Kush është fituesi i Nobelit për Letërsi? Lexoni për novelën e tij mahnitëse ‘Afterlives’

Kjo është një kritikë letrare e publikuar në The Guardian për njërën vepër të tashmë…

07 Oct, 13:44

Kosova propozon filmin “Zgjoi” për Oscars 2022

Kosova e ka propozuar filmin “Zgjoi” nga Blerta Basholli për Oscars 2022. Lajmin e ka…

08 Sep, 13:58

Nis panairi “Vera në Malësi”, dekorohet ambasadori Hysa (FOTO)

Ka nisur dje Panairi i Librit “Vera në Malësi” në Tuz të Malit të Zi,…

19 Aug, 17:10

11 vjet nga vdekja e aktorit Bekim Fehmiu

Sot mbushen 11 vjet nga vdekja e njërit prej aktorëve më të mëdhenj shqiptarë me…

15 Jun, 8:09

Pse fjala “nënë” konsiderohet fyese dhe po kërkohet të hiqet nga fjalori?

Një fondacion LGBTIQ në Britani të Madhe ka kërkuar nga i gjithë stafi që të…

08 Jun, 14:13

Jeta e Ferdonije Qerkezit do të bëhet film, nisin xhirimet

Së shpejti do të publikohet një film. Lufta e fundit në Kosovë ka qenë me…

30 May, 20:19

Mediat e huaja shkruajnë për filmin “Zgjoi”: Është një perlë

Suksesi i filmit ka marrë vëmendjen e mediave të huaja. Festivali i Filmit “Sundance” është…

11 Feb, 17:03

Yllka Gashi e lumtur për suksesin e filmit “Zgjoi”, thotë se për të punuan gati një dekadë

Aktorja kosovare Yllka Gashi, ka thënë se tre çmimet e fituara të filmit “Zgjoi” në…

03 Feb, 18:00

Novela e ndaluar e Tolstoit që nxiti revolucion seksual në Rusi

Nga fundi i jetës, prind i 13 fëmijëve, shkrimtari pësoi një shndërrim shpirtëror: rishikoi qëndrimin…

27 Jan, 7:00

Historia tragjike e njeriut më të zgjuar që ka parë bota ndonjëherë

Konsiderohet njeriu më inteligjent në botë, me një mendje të mrekullueshme dhe një inteligjencë mes…

23 Jan, 16:12

Dumoshi: Kosova po përgatitet të aplikojë në UNESCO

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në një intervistë për Ekonomia Online, ka…

02 Jan, 11:43

“Lule mes ndërtesash të egra”: Uran Krasniqi qet libër me poezi

“Lule mes ndërtimesh të egra”, është tituli i librit me poezi të botuar nga gazetari…

28 Dec, 16:47

Fotografi e rrallë e Nënë Terezës në veshje kombëtare

Gonxhe Bojaxhiu, e njohur botërisht si Nënë Tereza ose Shën Tereza e Kalkutës është nobelistja…

10 Dec, 18:43

Shkrimtari i madh shqiptar, punëtor i UDBA-s: Hulumtimi i Tares që po trondit njerëzit

Pak ditë më parë, Auron Tare publikoi një hulumtim për dy shkrimtarët Ernest Koliqi dhe Martin Camaj,…

08 Jul, 15:27

Magjistari i njohur humb jetën nga koronavirusi

Roy Horn, anëtar i dyshes së magjistarëve Siegfried dhe Roy, ka ndërruar jetë në moshën…

10 May, 19:09

80 vitet e Al Pacino, një mijë fytyrat e aktorit-legjendë

Ikona e gjallë e kinematografisë ndërkombëtare Al Pacino feston sot 80-vjetorin. Në karrierën e tij…

25 Apr, 16:11

‘La casa de papel’ seriali më i ndjekur në botë, ia kalon edhe “Game of Thrones”

“La casa de papel 4” kishte muaj me radhë që pritej me padurim nga publiku.…

12 Apr, 13:10

Muzeu i Louvre në Paris, tashmë mund të vizitohet virtualisht

Teksa të gjithë njerëzit janë të detyruar të qëndrojnë në shtëpitë e tyre, për shkak…

12 Apr, 11:43