Letra

Eventi i American Music Awards i ka dhuruar botës një historik të gjatë me momente…

21 Nov, 9:40

Shkruan: Haki Morina  Edhe në të kaluarën më kanë pyetur se a mbanë lidhje me…

17 Jun, 13:09

Qyteti i vogël me emrin Bizantion, i themeluar në shek. VII p.e.s., rreth pesë shekuj…

27 May, 14:51

Kur të tregon dikush se keni kancer, është një nga gjërat më shokuese që mund…

29 Mar, 15:55
Motora, turbina, hekra – hekra, teli i bakrit: Pse Kurti e ka pasion t’i flasë popullit me ‘heavy metal’  

Kryeministri Albin Kurti, shquhet për fjalorin e tij që e karakterizojnë shumë forma letrare si:…

21 Jan, 14:07

Ishi i VV-së, i shkruan ‘vëllait në Diasporë’: Qiti paret, e votove Albinin e na e solle krizën

Ish aktivisti i VV-së dhe ish-kandidati për deputet në radhët e AAK-së, Naim Ramizi ka…

15 Dec, 18:19

Shpërthen infermieri kosovar: HELP! Vala e re e pandemisë po vjen, ne i kemi veç 18 euro pagesë

Një infermier kosovar me emrin Enlirat Duraku ka bërë një postim rrëqethës në profilin e…

06 Dec, 12:40

A po e shfrytëzon Serbia situatën e rritjes së çmimeve në Kosovë?

Rritjet e çmimeve të produkteve nuk kanë të ndalur, madje ato po rriten edhe me…

25 Nov, 15:44

Reforma në arsim: Kostoja më e lartë politike apo ekonomike?

Sipas statistikave të PISA, mbi 80% e pesëmbëdhjetë vjeçarëve janë analfabetë funksional,  pra nxënësit që…

19 Nov, 15:18

Me t’shti n’dhe: Fjalët e plakës që banon në ‘dom’ pleqsh pa dëshirën e saj

“Shpresoj që brezat e ardhshëm të kuptojnë, se familja ndërtohet për të kaluar një të…

21 Oct, 22:04

Veç për femra: Grave i mbesin veç 3 euro derisa të aplikojnë për shtesat e fëmijëve

Aplikimi për shtesat e fëmijëve qenka vetëm për nënat e jo edhe për baballarët. Që…

15 Sep, 13:35

POSHTËRIMI EPIK: Infermierja e Infektivës i dërgon letrën që Albin Kurti s’do të donte ta lexonte kurrë

Leter per Kyeministrin Albin Kurti nga infermierja Rija Hashani. Nera tu rritë ka met me…

26 Aug, 14:57

Albin Kurtit i vjen një letër nga Dhoma 7A e Spitalit në Gjakovë: Do të shkoj me lule varri aty ku ti po zgjedh debatet

Kjo është një letër e dërguar në redaksinë e Periskopit nga një pacient i shtrirë…

26 Aug, 10:44

Kamarier, një birrë të lutem, të pi sa të harroj Goran Bregoviqin

Shkrim i gazetares Sonila Meço Sipas saj, shqiptarëve po iu hidhet hi syve me debatin…

13 Aug, 10:47

Dokumentet sekrete: Shqipëria e quante “agjente” Nënë Terezën

Edhe pse në të gjithë botën ajo njihej si Nëna Tereze e Kalkutës, edhe pse…

18 Jul, 17:35

Pse kamarierët në Shqipëri sillen si ‘idiotë’?

Eksperiencë personale. Nuk është se kërkuam diçka ekstra, as nuk patëm ndonjë sjellje të ngrysur……

18 Jul, 17:07

Më kanë përdhunuar vajzën, do t’ju shqyej zemrat nga krahrori!

Jooooooooooo, mos! Më kanë përdhunuar vajzën. Joooooo! Nuk po i besoja syve atë që shihja…

21 May, 10:27

Lulzim mos jep dorëheqje, se i duhesh Edi Ramës për mandatin e 4-t

Shkruan: Kreshnik Spahiu  Lulzim Basha nuk do të jap dorëheqje sepse të gjithë e duan:…

27 Apr, 9:54

Një jetë dhe një vdekje për Kosovën

Shkruan: Musli Krasniqi Momenti historik i kishte ngarkuar dy të rinj shqiptarë me një mision…

02 Apr, 14:41

Pas Amerikës, vjen Zoti

Nga Astrit Patozi Ne jemi shumë të vegjël dhe ndoshta të fundit, që mund të…

07 Jan, 13:42

Çka ndodhi mbrëmë në Kongres? Ky është rrëfimi i gazetares së pranishme në momentet e frikshme

Xhejmi Shtim (Jamie Stiehm) është një kolumniste politike amerikane që ndodhej brenda ndërtesës së Capitol…

07 Jan, 11:18

Gara që nuk shpërfaq forcën reale të partive politike

Nga Teuta Krasniqi Jemi mësuar të dëgjojmë opinione e analiza se zgjedhjet lokale janë barometër…

24 Nov, 15:42

Kur ikin legjendat

Shkruan: Musli Krasniqi Mund të ketë qenë viti 2005, kur, ende student, kisha kaluar fazën…

16 Sep, 22:20

Pse Turqia kërkon t’i tregojë vendin Greqisë?

Turqia, Turqia, Republika e Qipros Veriore, Libia, Izraeli, sektori grek qipriot, Egjipti, Libani, këto shtatë…

12 Aug, 19:06