Cristiano Ronaldo parakalon Lionel Messin si futbollisti më i paguar në botë, sipas ‘Forbes’

Periskopi.com Sporti

Legjenda e Manchester Unitedit, ka regjistruar tjetër fitore para rivalit të përbetuar, Lionel Messi.

Revista Forbes publikoi listën e futbollistëve më të paguar në botë, ku emri i Cristiano Ronaldos dominon në krye.

Në fakt, kjo është një e vërtetë, pasi me transferimin e tij te ‘djajtë e kuq’ pritet të marrë rreth 107 milionë euro këtë sezon, ku 60 milionë prej tyre vijnë vetëm nga paga dhe shpërblimet e tij dhe pjesa tjetër 47 milionë nga marketingu dhe sponsorizimeve të veta.

Lionel Messi kanë vendin e dytë me 75 milionë dollarë nga kontrata e tij me parizianët dhe 35 milionë dollarë nga sponsorizimet. Ai ndiqet nga shoku i tij i skuadrës në Paris, Neymar, i cili vendos një total prej 95 milionë dollarësh në arkën e tij, 75 milionë dollarë nga kontrata e tij dhe 20 milionë dollarë nga sponsorizimet.

Image

Vlen të përmendet se Parisi i sheikëve arabë nuk po kursen para, pasi në vendet e para të renditjes së Forbes prania e lojtarëve të Parisit është veçanërisht e fortë.

Në veçanti, futbollisti i katërt më i paguar në botë është Killian Mbape me 43 milionë dollarë, dy më shumë se i pesti Mohamed Salah (41 milionë dollarë).

Së fundi, lista plotësohet nga Robert Lewandowski (35 milionë dollarë), Andres Iniesta (35 milionë dollarë), Paul Pogba (34 milionë dollarë) dhe Gareth Bale (32 milionë dollarë).

Shpërndaje në: