Dalic këmbëngul se lodhja nuk do të jetë një faktor shqetësues kundër Francës

Periskopi.com Botërori 2018

Trajneri i Kroacisë Zlatko Dalic është jo i shqetësuar nëse ekipi i tij do ta dërgojë lojën në kohë shtesë kundrejt Francës.

Kroacia ka luajtur në kohën shtesë dhe më pas në penallti duke e mposhtur Danimarkën dhe Rusinë, ndërsa Mario Mandzukic në kohën shtesë i dhuroi fitoren skuadrës së tij kundër Anglisë.

Croatia manager Zlatko Dalic speaks to the press ahead of Sunday's World Cup final 

Dalic celebrates with Luka Modric after Croatia's extra time win over England in the semi-final

E kundërta qëndron tek ekipi francez, e cila i ka mposhtur në kohën e rregullt Argjentinën, Uruguai dhe Belgjikën, raportoi “DailyMail”, transmeton Periskopi.

Por trajneri kroat nëpërmjet një konference ka thënë “Nesër (e dielë) është finalja e Kupës Botërore. E thjeshtë lojtarët do ta bëjnë atë çfarë dijnë. Një gjë që më sjell lumturinë është kur lojtarët e mi janë të aftë 100 për qind”.

Dalic believes his players will not be suffering from fatigue despite three marathon matches

The Croatia squad train in Moscow ahead of the World Cup final at the Luzhniki Stadium

“Unë pres që ata ta bëjnë këtë, ata duhet të kenë një qëndrim të tillë”.

“Ne nuk insistojmë në seancat stërvitore. Ne kemi nevojë për relaksim, të pushojmë që nesër të jemi të freskët. Ne kemi disa lëndime minore, probleme të vogla”./Periskopi/